Specjalistki od jednej deski

snowboardzistki na podium

Sekcja snowboardu kobiet po raz kolejny pokazała się z bardzo dobrej strony i jak w ubiegłych latach do Warszawy wróciła z pucharem w klasyfikacji drużynowej.

Na początku marca 2023 r. reprezentacja AZS SGH brała udział w Szczawnicy w Akademickich Mistrzostwach Polski w Snowboardzie. Mimo, że sekcja snowboardu w SGH działa od niedawna, naszym zawodnikom udało się wrócić z kilkoma nagrodami. Do nagród jeszcze wrócimy, tymczasem wyjaśnimy, na czym polegają te zimowe zawody.

AMP w snowboardzie to dwa przejazdy, które są osobnymi konkurencjami. Na pierwszy ogień zawodnicy mierzą się z klasycznym slalomem. W tej dyscyplinie liczy się szybkość, sprawne omijanie tyczek i dobra technika zjazdu. Druga konkurencja, nazywana „banked slalomem”, jest nawet ciekawsza. Przejazd odbywa się na specjalnie przygotowanym torze, na którym zawodnicy mają trasę pełną zakrętów zbudowanych na bandach oraz kilka innych przeszkód. To właśnie drugiego dnia, kiedy odbywa się banked slalom, możemy oglądać więcej spektakularnych upadków i ciekawych wyczynów na torze. W banked slalomie nie przydają się już twarde deski, których używają zawodnicy zwykłego slalomu.

Nagrody indywidualne przyznawane są oddzielnie dla obu konkurencji, zaś suma wyników uzyskanych w obu konkurencjach wszystkich zawodniczek/zawodników decyduje o miejscu danej uczelni w klasyfikacji drużynowej. 

W klasyfikacji kobiet Uczelni Społeczno-Przyrodniczych nasze dziewczyny uplasowały się drużynowo na drugim miejscu. Indywidualnie najlepszy przejazd wśród naszych akademiczek w slalomie należał do Natalii Pstrągowskiej, która zajęła również drugie miejsce w kategorii USP, co należy uznać za historyczny wyczyn tej zawodniczki. Panowie niestety w tym roku nie zdołali uplasować się na podium.

grupa snowboardzistów na mecie zjazdu

Z AMP w Szczawnicy cała ekipa wraca pełna dobrej energii, ale również z motywacją, aby za rok, po odpowiednim treningu, podjąć ponownie rywalizację i zgarnąć więcej punktów dla naszej uczelni.

Na trasie Alicja Paszkiewicz i Karolina Kamuda.