W Bibliotece SGH wystawa z okazji 100. rocznicy objęcia urzędu Prezydenta RP przez Stanisława Wojciechowskiego

zdjęcie wystawy; z przodu przezroczyste gabloty, w tle rekonstrukcja gabinetu z lat 20.30. XX w.

14 grudnia 2022 r. w Bibliotece Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie otwarto wystawę czasową z okazji 100. rocznicy objęcia urzędu Prezydenta RP przez profesora tej uczelni Stanisława Wojciechowskiego. Wystawa czynna jest do 22 grudnia do godz. 10.00.

Centralną część wystawy zajmuje rekonstrukcja gabinetu Stanisława Wojciechowskiego z fotelem, w którym miał zwyczaj oddawać się lekturze prasy i książek. Na ścianach wiszą obrazy i rysunki z prywatnej kolekcji wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, prawnuczki prezydenta, przedstawiające Stanisława Wojciechowskiego i jego żonę, Marię, autorstwa córki prezydenta Zofii Grabskiej. W gabinecie znajduje się wspomniany wyżej oryginalny fotel-uszak prezydenta Wojciechowskiego, sztandar z godłem Polski oraz tekst orędzia wygłoszonego 20 grudnia 1922 roku. Oparta o fotel laska należała do premiera Władysława Grabskiego, drugiego pradziadka wicemarszałek Kidawy-Błońskiej; przez pewien czas korzystał z niej również Stanisław Wojciechowski.

Biurko, fotel, stolik, zegar oraz lampa to meble i przedmioty w stylu art déco ze zbiorów Biblioteki SGH.

W gablotach znajdują się fotografie, dokumenty, teczka osobowa Stanisława Wojciechowskiego z archiwum SGH, karykatury, książki, wspomnienia i artykuły jego autorstwa, czasopisma, pocztówki i dokumenty urzędowe z XIX w., a także z lat 20. i 30. XX stulecia. Artefakty te pochodzą z Biblioteki Sejmowej, archiwum Rodziny Grabskich (Wojciechowskich), Biblioteki SGH i Archiwum SGH. 

Ekspozycja zlokalizowana jest w czytelni ogólnej w Bibliotece SGH. Wystawa czynna jest do 22 grudnia 2022 roku (od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-20.00, w sobotę i niedzielę w godz. 10.00-18.00); 19 grudnia w godz. 16.00-20.00.

Wystawa została zorganizowana dzięki uprzejmości wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, dyrektor Biblioteki SGH Hanny Długołęckiej, kierowniczki Archiwum SGH Małgorzaty Buzak i wicedyrektora Biblioteki Sejmowej Błażeja Popławskiego.