Prof. Jan Klimek nagrodzony Kryształowym Laurem Umiejętności i Kompetencji z Diamentem

mężczyzna w garniturze przemawia na gali

Profesor Jan Klimek – wykładowca akademicki, były dyrektor Instytutu Przedsiębiorczości SGH, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego oraz prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach – został nagrodzony Kryształowym Laurem Umiejętności i Kompetencji z Diamentem, przyznawanej przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach (RIG).

Prestiżowa gala połączona z 30-leciem RIG odbyła się w niedzielę 20 listopada br. w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Laury  Umiejętności i Kompetencji rozdawane są  wybitnym osobowościom ze świata polityki, samorządu, biznesu, nauki i sportu.

Prof. Jan Klimek, wśród takich osobistości jak premier Gruzji Irakli Garibaszwili i były ambasador RP w USA Jerzy Koźmiński, został nagrodzony jedną z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych w południowej Polsce. Diamentowe, Kryształowe, Platynowe i Złote Laury przyznawane są wybitnym osobowościom ze świata polityki, samorządu, biznesu, nauki i sportu. Jest to wyjątkowe wyróżnienie, którego wcześniejszymi laureatami byli m.in.: Vaclav Havel, Tadeusz Mazowiecki, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Jan Paweł II, Jose Manuel Barroso, Andrzej Wajda, Leszek Balcerowicz czy Krzysztof Zanussi.

W roku jubileuszu stulecia działalności Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach Diamentowym Laurem doceniono jej prezesa – profesora Jana Klimka za wieloletnie zaangażowanie w sprawy rzemiosła, kształcenia zawodowego, rynku pracy, w uznaniu za niestrudzone kreowanie pozytywnego wizerunku śląskiego i polskiego rzemieślnika na międzynarodowej arenie – uzasadniono.

Dziękując za nagrodę, prof. Klimek mówił, że odbiera ją w imieniu śląskich rzemieślników, wspominał ojców założycieli rzemiosła śląskiego, dziękował rzemieślnikom i przedsiębiorcom, tym działającym przed 100 laty i obecnie, za trud budowania przedsiębiorczości. Firmy rodzinne – jak często powtarza laureat – to serce dzisiejszego rzemiosła. Przy tej okazji prof. Klimek podziękował też swojej „firmie rodzinnej” – żonie, doceniając jej wsparcie podczas całej kariery zawodowej.

Prof. Jan Klimek wcześniej już trzykrotnie odbierał laury przyznawane przez Kapitułę Konkursu. W 1996 roku został laureatem Złotych Laurów, a w 2011 r wręczono mu Platynowy Laur „Ambasadora Spraw Polskich”. Ta ostatnia nagroda wręczana była profesorowi jako członkowi Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, autorowi wielu publikacji naukowych. Kapitułą Konkursu podkreślała takie zasługi jak:
- poszukiwanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie zarządzania,
- nieustające podejmowanie nowych wyzwań i zadań, a także niestrudzoną postawę w kreowaniu wizerunku polskiej przedsiębiorczości na arenie międzynarodowej,
- podkreślanie i rozpowszechnianie wagi dialogu społecznego na szczeblu krajowym i europejskim,
- efektywne zarządzanie z poszanowaniem dobra każdego pracownika,
- wszechstronną osobowość, która nie stawia sobie ograniczeń i pozwala na zajmowanie się zarówno działalnością społeczną, naukową, jak i biznesem,
- kształcenie na najwyższym poziomie i pracę dydaktyczną, w której chętnie dzieli się swym bogatym doświadczeniem z młodym pokoleniem.

Prof.  W 2002 roku prof. Klimek odbierał też Złoty Laur RIG dla Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.