Koncert Noworoczny SGH

28 lutego 2023 roku zjawiskowa Czytelnia Główna Biblioteki SGH na jeden wieczór zamieniła się w salę koncertową. Po raz pierwszy w historii odbył się tu wyjątkowy Koncert Noworoczny SGH w wykonaniu Sinfonii Varsovii Brass, który - jak zapowiedział rektor SGH prof. Piotr Wachowiak - dał początek nowej tradycji, corocznych koncertów organizowanych w uczelni z okazji Nowego Roku.

Sinfonia Varsovia Brass to założony w 2016 roku trzynastoosobowy zespół, w którym grają instrumentaliści grupy dętych blaszanych i perkusji Sinfonii Varsovii. Repertuar Sinfonia Varsovia Brass obejmuje kompozycje oryginalne na ten skład oraz aranżacje utworów symfonicznych, jazzowych i barokowych. Zainteresowania członków zespołu kierują ich także w stronę twórczości latynoamerykańskiej oraz muzyki znanej ze ścieżek dźwiękowych do filmów. Muzycy do tej pory współpracowali m.in. z Erikiem Miyashiro oraz Wayne’em Bergeronem. W 2017 roku nakładem Warner Classics ukazała się debiutancka płyta zespołu Sinfonia Varsovia Brass, będąca energetyczną kompilacją przebojów muzyki filmowej, amerykańskiej i latynoskiej.

W skład zespołu wchodzą: Jan Harasimowicz (trąbka), Jakub Waszczeniuk (trąbka), Damian Marat (trąbka), Andrzej Tomczok (trąbka), Marek Żwirdowski (puzon), Tomasz Światczyński (puzon), Tomasz Hajda (puzon), Mariusz Opaliński (puzon), Henryk Kowalewicz (waltornia), Krzysztof Mucha (tuba), Piotr Kostrzewa (perkusja), Sebastian Frankiewicz (perkusja), Karol Krasiński (perkusja).

W Koncercie Noworocznym SGH wystąpił także Jerzy Małek (solowa trąbka jazz).

trębacz w trakcie utrzymania utworu

Koncert Noworoczny SGH

Koncert noworoczny w wykonaniu Sinfonii Varsovii Brass, w spektakularnych wnętrzach Biblioteki SGH zgromadził kilkuset osobową publiczność, która z entuzjazmem wysłuchała kompozycji i aranżacji zaproponowanych w programie koncertu. Na liście utworów nie zabrakło standardów jazzowych i popularnych motywów muzyki filmowej. Publiczność powitał ze sceny rektor SGH Piotr Wachowiak, który życzył słuchaczom wspaniałego wieczoru z muzyką na żywo oraz wyraził nadzieję, że Koncert Noworoczny SGH stanie się coroczną tradycją uczelni. 

Koncert poprowadziła Magdalena Miśka-Jackowska, która z pasją opowiadała o historii poszczególnych utworów oraz ich twórcach, wprowadzając słuchaczy w to wyjątkowe muzyczne doświadczenie. 

muzycy i rektor SGH na scenie

Muzycy rozpoczęli występ mocnym akcentem. Z energią wybrzmiały trąbki i waltornie, jako początek monumentalnej O. B. 1 Fanfare autorstwa Toma Watsona, by już za kilka minut nastrój koncertu łagodnie zmienił się w swingujące rytmy utworu Sing Sing Sing Louisa Primy oraz Soul Bossa Novy Quincy'ego Jonesa. Publiczność wysłuchała również porywającego Libertanga Astora Piazzolli w aranżacji na instrumenty dęte oraz słynnego motywu przewodniego autorstwa Chucka Mangione z filmu Children of Sanchez, z brawurowym solo na trąbce w wykonaniu Jerzego Małka, nagrodzonym gromkimi brawami. W dalszej części koncertu publiczność wysłuchała utworów Jocka Mackenziego z filmu Django, Enormous Jelly Fish Marka Basseya, MacArthur Park Jimmy’ego Webba oraz jeden z najbardziej znanych tematów muzyki filmowej Gonna Fly Now autorstwa Billa Contiego z filmu Rocky. Na bis muzycy zagrali Birdland Josefa Zawinula.

Dziękujemy wszystkim obecnym za liczny udział w koncercie, a Sinfonii Varsovii Brass za wspaniały wieczór z muzyką na żywo.

Zapraszamy o tej samej porze, za rok.