Nagroda Gospodarcza SGH 2021 przyznana!

Krzysztof Pawiński

W tym roku Nagrodę Gospodarczą SGH otrzymał prezes zarządu Grupy Maspex Krzysztof Pawiński. Na uroczystej gali 7 września, w pierwszym dniu Forum Ekonomicznego w Karpaczu, statuetkę wręczył laureatowi rektor SGH prof. Piotr Wachowiak.

Przyznanie Nagrody Gospodarczej SGH, obok prezentacji Raportu SGH i FE, jest dla naszej uczelni najważniejszym i najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem podczas dorocznego Forum Ekonomicznego.

Na zdjęciu rektor SGH wręcza nagrodę gospodarczą

 

«Obyś żył w ciekawych czasach!» – powiada znane chińskie przysłowie. Ironia? Czarnowidztwo? Dla wielu – z pewnością, ale nie dla Krzysztofa Pawińskiego” – mówił podczas laudacji rektor SGH prof. Piotr Wachowiak. „Zapytany o pandemię w jednym z niedawnych wywiadów, powiedział, że (…) «pandemia może być zaczynem dobrych zmian, dlatego nie możemy zmarnować tego kryzysu. To nie koniec świata. Po nim będzie inaczej, ale lepiej». Bo przecież w porażce czy nawet w kryzysie można, a wręcz trzeba widzieć szansę – na rozwój, lepszą przyszłość, postęp. Trzeba tylko umiejętnie odrobić tę trudną lekcję, jakiej nie raz udziela nam życie” – wskazał prof. Wachowiak.

W imieniu Kapituły Nagrody Gospodarczej SGH oraz całej społeczności akademickiej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie rektor Wachowiak pogratulował laureatowi i życzył mu, aby „pod jego przywództwem Grupa Maspex bezpiecznie i z powodzeniem żeglowała po światowych rynkach”.

Na zdjęciu rektor SGH wręcza nagrodę gospodarczą SGH

„Z pewną dozą nieśmiałości wysłuchałem laudacji pana rektora Wachowiaka. (…) Słysząc o przepięknych planach firmy roku Forum Ekonomicznego KGHM, czuję się lekko onieśmielony tym, że z tego samego miejsca mogę mówić o bardziej skromnych naszych osiągnięciach, natomiast jesteśmy dumni z tego, że nasze marki  Tymbark, Tarczyn, Kubuś, Lubella, Łowicz, Kotlin codziennie cieszą podniebienia naszych konsumentów” – powiedział laureat, prezes Grupy Maspex Krzysztof Pawiński. Podziękował kapitule za otrzymanie nagrody świata akademickiego.

 

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie docenia liderów, którzy poprzez swoje działania przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki oraz podnoszenia jakości świadczonych usług w swoim sektorze.

Nagrodę Gospodarczą SGH ustanowiono w 2019 r., a jej pierwszą laureatką została prezes Grupy LUX MED Anna Rulkiewicz, którą wyróżniono za działania zapewniające Grupie LUX MED pozycję lidera w branży prywatnych usług medycznych w Polsce. W kolejnym roku Nagrodę Gospodarczą SGH otrzymał prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło za umocnienie pozycji Grupy Kapitałowej PKO, lidera rynku finansowego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Krzysztof Pawiński jest współzałożycielem i współwłaścicielem Grupy Maspex, a obecnie także prezesem zarządu Grupy Maspex – jednej z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie produktów spożywczych. Studia ukończył na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, edukację uzupełniał na Uniwersytecie Technicznym w Clausthal-Zellefeld w Dolnej Saksonii w Niemczech. W 1996 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych na AGH. 

Grupa Maspex jest liderem na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce, w Czechach, na Słowacji, czołowym producentem na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i na Litwie. Jej produkty trafiają do ponad 60 krajów na całym świecie, firma współpracuje z ponad 200 klientami biznesowymi; sprzedaż zagraniczna stanowi obecnie 1/3 jej obrotów.