TOP 10 globalnych rodzajów ryzyka w najnowszym raporcie World Economic Forum
Odbywające się corocznie od 1971 r. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos od 16 lat publikuje raport na temat globalnych zagrożeń. Raporty te stanowią podsumowanie globalnych badań z zakresu percepcji ryzyka. Są one realizowane wśród 650 przedstawicieli różnych społeczności przywódczych Światowego Forum Ekonomicznego. Co znajduje się tegorocznym raporcie?
W najnowszym opublikowanym kilka tygodni temu raporcie The Global Risk Report 2021 wskazano najważniejsze rodzaje ryzyka o zasięgu globalnym w podziale na pięć kategorii ryzyka: ekonomiczne, środowiskowe, geopolityczne, społeczne i technologiczne. W Raporcie te kategorie analizowane są z uwzględnieniem horyzontu czasowego – materializacja ryzyka w ujęciu krótkoterminowym (krytyczne w ciągu najbliższych 2 lat), średnioterminowym (materializacja w ciągu 3-5 lat) oraz długoterminowym (egzystencjalne zagrożenia, które mogą materializować się w ciągu najbliższych 5-10 lat).
Dla zidentyfikowanych rodzajów ryzyka przyporządkowanych do 5 kategorii, zgodnie z powszechnie stosowaną metodyką w obszarze zarządzania ryzykiem, zostały także określone prawdopodobieństwo wystąpienia i konsekwencje materializacji (wpływ).
Pod względem wpływu za najważniejsze 10 rodzajów ryzyka w ciągu najbliższej dekady uznano:
- choroby zakaźne (ryzyko społeczne),
- niepowodzenia w podejmowanych działaniach na rzecz ochrony klimatu (ryzyko środowiskowe),
- użycie broni masowego rażenia (ryzyko geopolityczne),
- utrata różnorodności biologicznej (ryzyko środowiskowe),
- kryzys zasobów naturalnych (ryzyko środowiskowe),
- niszczenie przez ludzi środowiska naturalnego (ryzyko środowiskowe),
- kryzys warunków utrzymania się (ryzyko społeczne),
- ekstremalne zdarzenia pogodowe (ryzyko środowiskowe),
- kryzys zadłużenia (ryzyko ekonomiczne),
- awarie infrastruktury IT (ryzyko technologiczne).
Za rodzaje ryzyka o największym prawdopodobieństwie wystąpienia w ciągu najbliższej dekady uznano:
- ekstremalne zdarzenia pogodowe (ryzyko środowiskowe),
- niepowodzenie w podejmowanych działaniach na rzecz ochrony klimatu (ryzyko środowiskowe),
- niszczenie przez ludzi środowiska naturalnego (ryzyko środowiskowe),
- choroby zakaźne (ryzyko społeczne),
- utrata bioróżnorodności (ryzyko środowiskowe),
- koncentracja władzy cyfrowej (ryzyko technologiczne),
- nierówność cyfrowa (ryzyko technologiczne),
- zerwanie stosunków międzypaństwowych (ryzyko geopolityczne),
- awaria cyberbezpieczeństwa (ryzyko technologiczne),
- kryzys warunków utrzymania się (ryzyko społeczne).
Wszystkie najważniejsze globalnie rodzaje ryzyka z uwzględnieniem prawdopodobieństwa wystąpienia i skutków materializacji w postaci mapy ryzyka przedstawia poniższy rysunek.
Rodzaje ryzyka, które staną się krytycznym zagrożeniem dla świata w poszczególnych okresach przedstawia poniższa tabela.
Materializacja ryzyka pandemii, o której alarmował The Global Risk Report, wywołała głęboką niepewność w obszarze zdrowia ludzkiego i kondycji gospodarczej na całym świecie.
Niestety, oczekuje się, że w przyszłości różnego rodzaju katastrofy i kryzysy o charakterze ekonomicznym, środowiskowym, geopolitycznym, społecznym oraz technologicznym będą zdarzać się częściej, a ich skutki będą coraz bardziej dotkliwe zarówno w wymiarze ekonomicznym, społecznym jak i medycznym.
Zarówno na poziomie przedsiębiorstw, jak również rządów krajowych oraz na poziomie międzynarodowym, istnieje potrzeba funkcjonowania dynamicznego i elastycznego (ang. agile) zintegrowanego systemu zarządzania ryzykiem. Istnieje konieczność zwrócenia uwagi i znalezienia skuteczniejszych sposobów identyfikowania, analizy, mitygacjii komunikowania ryzyka decydentom.
SGH adresuje tę potrzebę poprzez edukację z zakresu zarządzania ryzykiem na różnych etapach nauki. Na studiach magisterskich studenci realizujący przedmiot Zintegrowane Zarządzanie Ryzykiem ERM poznają metodykę zarządzania ryzykiem wg koncepcji zintegrowanej, uczą się m.in. dokonywać identyfikacji i oceny ryzyka, jak również opracowywać sposoby mitygacji, poznają studia przypadków.
Do praktyków gospodarczych, specjalistów, menedżerów i przedsiębiorców skierowane są natomiast Podyplomowe Studia Finanse dla Menedżerów oraz Programy MBA: MBA-SGH oraz CEMBA. Główną jednostką oferującą dydaktykę oraz realizującą badania naukowe w przedmiotowym obszarze jest Zakład Zarządzania Ryzykiem (ZZR) w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie. Pracownicy ZZR są praktykami i autorami licznych publikacji z zakresu zarządzania ryzykiem. Obecnie Zespół realizuje badania statutowe pt. „Nieprzestrzeganie wymogów zrównoważonego rozwoju, jako źródło ryzyka dla współczesnego przedsiębiorstwa”.