mLegitymacja – pilotaż dla studentów SGH

Według danych Ministerstwa Cyfryzacji, już 650 tysięcy Polaków ma w telefonach zainstalowaną aplikację mObywatel. To grono lada moment powiększy się o studentów. W stolicy, jako pierwsi z mLegitymacji będą mogli korzystać studenci SGH.

8 listopada w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbył się briefing prasowy prof. Marka Rockiego, rektora SGH z Wandą Buk, wiceminister cyfryzacji, która zainaugurowała pilotażowy program dla studentów naszej uczelni – mLegitymacja.

Studenci, szczególnie przed sesją, mają wystarczająco dużo stresu. Mam nadzieję, że dzięki rozwiązaniu, które dla was stworzyliśmy, odpadnie wam choćby jeden – zaginiona legitymacja – powiedziała na piątkowym spotkaniu wiceminister.

Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk podczas briefingu prasowego ws. mLegitymacji/fot. Marcin Flis

mLegitymacja to pełnoprawny zamiennik Elektronicznej Legitymacji Studenckiej. Podobnie jak dotychczasowy dokument potwierdza status studenta i jego przynależność do uczelni oraz uprawnienia do zniżek.

Posiadanie mLegitymacji w praktyce oznacza to, że młodzi ludzie mogą z niej skorzystać kupując ulgowy bilet do kina czy w pociągu. Wystarczy, że pokażą telefon z zainstalowaną aplikacją - tłumaczyła wiceminister Buk.

SGH jest pierwszą stołeczną uczelnią, której studenci mogą korzystać z mLegitymacji.

Cieszy nas fakt, że to właśnie studenci SGH – jako pierwsi w Warszawie – będą mogli skorzystać z udogodnienia w postaci mLegitymacji. To wymagająca grupa użytkowników usług cyfrowych, na pewno docenią elektroniczną legitymację w formie aplikacji mobilnej, ale też będą czekali na jej kolejne funkcje - skomentował rektor SGH, prof. Marek Rocki.

Rektor SGH, prof. Marek Rocki podczas briefingu prasowego ws. mLegitymacji/fot. Marcin Flis

Co na temat mLegitymacji sądzą studenci, którzy biorą udział w pilotażu?

To świetne rozwiązanie. W dzisiejszych czasach dla młodzieży priorytetem jest telefon. Staramy się go nie zapomnieć, bo mamy w nim nie tylko mobilne dokumenty, ale też wiele innych aplikacji, bez kórych trudno nam funkcjonować w obecnej rzeczywistości. mLegitymacja daje nam więc komfort posiadania dokumentu na wyciągnięcie ręki, o którym pamiętamy zawsze, a jak wiadomo - w przypadku plastikowej legitymacji - bywało z tym różnie - powiedział Bartłomiej Utrata, student I roku SGH, użytkownik mLegitymacji.

Wprowadzenie mLegitymacji na uczelniach było możliwe dzięki zmianom w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów (z 16 kwietnia 2019 r.), które umocowało ten mobilny dokument.

Pierwsze w Polsce mLegitymacje studenckie na początku tego roku akademickiego wydał Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy w Siedlcach.

Plany na przyszłość

mLegitymacja, jako część aplikacji mObywatel,  jest obecnie dostępna tylko w telefonach z systemem Android, lecz już wkrótce będą mogli z niej skorzystać także studenci, użytkownicy smartfonów z systemem iOS.

Na początku przyszłego roku mLegitymacja będzie też dostępna dla telefonów z iOS – zapowiedziała wiceminister Wanda Buk. – Wiemy, że czeka na to przede wszystkim wielu studentów, w tym tych z SGH – dodała wiceszefowa resortu cyfryzacji.

Aplikacja mobilna mLegitymacja/fot. Marcin Flis

Jak zainstalować w telefonie mLegitymację?

  1. Wysłać zgłoszenie do programu pilotażowego dla studentów SGH
  2. Po zaakceptowaniu zgłoszenia – zainstalować aplikację mObywatel (w której będzie dostępna legitymacja). Link do aplikacji https://www.gov.pl/web/mobywatel/pobierz-aplikacje1
  3. Następnie Centrum Technologii Informatycznych prześle na Twojego maila w domenie sgh.waw.pl niezbędne informacje jak ukończyć proces wgrywania mLegitymacji na telefon.

Informacje znajdziesz również na stronie www.sgh.waw.pl/mLegitymacja

Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27.09.2018 r. w sprawie studiów (Dz. U. z 2018 r. poz. 1861; zm.: Dz. U. z 2019 r. poz. 787.)