SGH_Expert_Network – wizyty przedstawicieli EBRD, OECD i IMF

aula wypełniona publicznością i prelegent trzymający mikrofon. Fot. Paweł Gołębiowski, SGH

Dobiegł końca drugi etap realizacji projektu „SGH_Expert_Network – budowanie potencjału Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w zakresie umiędzynarodowienia w oparciu o sieć ekspertów”. SGH odwiedzili przedstawiciele międzynarodowych organizacji finansowych i gospodarczych: EBRD, OECD i IMF.

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy roku 2024 zespół projektowy nie tylko zaprosił pracowników naukowych i studentów na cykl webinariów poświęconych możliwościom współpracy z wybranymi organizacjami finansowymi i gospodarczymi o zasięgu światowym, ale także gości reprezentujących te organizacje, co dało możliwość nawiązania kontaktów osobistych. Projekt jest realizowany w Centrum Współpracy Międzynarodowej SGH (CWM) i finansowany ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu „Welcome to Poland”, a jego głównym celem jest wypromowanie naukowego potencjału uczelni na arenie międzynarodowej, w szczególności w sześciu wybranych dla celów projektowych organizacjach: Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Banku Światowym (WB), Międzynarodowym Funduszu Walutowym (IMF), Światowej Organizacji Handlu (WTO), Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD) oraz Europejskim Urzędzie Statystycznym (Eurostat). 

Jako pierwsi SGH odwiedzili dr Piotr Szpunar, dyrektor reprezentujący Polskę, Bułgarię i Albanię w EBRD, oraz Konrad Wilczak, zastępca dyrektor regionalnej na Polskę i kraje bałtyckie w warszawskim biurze EBRD. Podczas spotkania 28 listopada 2024 r. nasi goście przedstawili działalność banku oraz możliwości współpracy dla pracowników naukowych SGH i kariery w EBRD. „EBRD inwestuje w poprawę warunków życia. Ta misja nie mogłaby zostać wypełniona bez naszych pracowników” – podkreślił dyrektor Wilczak. Do międzynarodowego zespołu EBRD można dołączyć zarówno w londyńskiej siedzibie banku, jak i w biurach regionalnych tam, gdzie EBRD realizuje projekty.

sala wypełniona publicznością i kobieta trzymająca mikrofon. Fot. Piotr Potapowicz, SGH

Fot. Piotr Potapowicz, SGH

Następnie w SGH wizytę złożyli przedstawiciele OECD. 5 grudnia 2024 r. mieliśmy przyjemność gościć ambasador Ewę Kubeł, zastępczynię stałego przedstawiciela RP przy OECD, oraz Martina Wassermanna, analityka ds. zarządzania talentami. Goście przedstawili oferowane w OECD programy stażowe adresowane do studentów i absolwentów. Dzięki podpisanej pod koniec października 2024 r. umowie o współpracy pomiędzy SGH a OECD nasi studenci będą mieli większe szanse uzyskania stażu w tej organizacji. W styczniu 2025 r. CWM organizuje spotkanie poświęcone specjalnie temu programowi i ogłasza do niego nabór. Możliwość odbycia praktyk oferuje również stałe przedstawicielstwo RP przy OECD, o czym mówiła ambasador Kubeł. Ten rodzaj stażu kierowany jest przede wszystkim do osób zainteresowanych karierą dyplomatyczną. OECD oferuje także ekspertom szereg możliwości współpracy przy przygotowywaniu analiz i udziale w konferencjach, zwłaszcza w obszarze zdrowia, ubezpieczeń emerytalnych i podatków. 

mężczyzna przemawiający do publiczności na tle ekranu z napisem Economist Program i logo International Monetary Fund. Fot. Piotr Potapowicz SGH

Fot. Piotr Potapowicz, SGH

Ostatnie spotkanie z cyklu, a zarazem wydarzenie wieńczące drugi etap realizacji projektu SGH_Expert_Network, odbyło się 18 grudnia 2024 r. Tym razem gościli u nas Geoff Gottlieb, stały przedstawiciel IMF na Europę Środkową, Wschodnią i Południowo-Wschodnią, oraz Maciej Onoszko, odpowiedzialny za komunikację w warszawskim biurze IMF. Ścieżka kariery w tej organizacji została zilustrowana osobistymi doświadczeniami dyrektora Gottlieba, który opowiedział uczestnikom spotkania o tym, czym zajmował się na poszczególnych jej szczeblach. Spotkało się to z olbrzymim zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony studentów, którzy mieli do gościa mnóstwo pytań. Należy podkreślić, że IMF oferuje również współpracę naukowcom w realizowanych projektach i przy przygotowywaniu ekspertyz.

W maju 2025 r. przy CWM zostanie uruchomiony punkt kontaktowy, w którym pracownicy i studenci będą mogli zasięgnąć informacji o możliwościach współpracy naukowo-badawczej i budowania kariery zawodowej w międzynarodowych organizacjach finansowych i gospodarczych. Będzie to również platforma umożliwiająca przedstawicielom tych organizacji nawiązanie kontaktu z ekspertami SGH zajmującymi się konkretnymi dziedzinami nauki. Inicjatywa ma na celu wzmocnienie rozpoznawalności naszej uczelni na świecie jako ważnego ośrodka naukowo-badawczego.    


DR AGNIESZKA KÜHNL-KINEL, Centrum Współpracy Międzynarodowej SGH

Zdjęcie główne: Paweł Gołębiowski, SGH