26 stycznia po raz 33. odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP), która w tym roku gra pod hasłem: „Gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej. Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci”. SGH od lat przyłącza się do tej największej akcji charytatywnej w Polsce, angażując się głównie poprzez aukcje internetowe na platformie zakupowej Allegro (linki do aukcji poniżej), a także zbiórkę do puszek na terenie uczelni. Do tego Niezależne Zrzeszenie Studentów SGH organizuje Finał WOŚP na Auli Spadochronowej – w planie m.in. spacer z alpakami przed gmachem Biblioteki SGH.
Dlaczego onkologia i hematologia dziecięca zostały tematem przewodnim 33. edycji WOŚP?
Choroby nowotworowe są drugą najczęstszą przyczyną zgonów dzieci w Polsce, zaraz po wypadkach. Co roku około 1 100 dzieci dowiaduje się, że ma raka, a 3 000 jest w trakcie intensywnego leczenia. Postęp w dziedzinie onkologii sprawił, że wskaźnik wyleczeń wzrósł do ponad 80%, co stawia Polskę na równi z krajami Europy Zachodniej i Stanami Zjednoczonymi.
Leczenie nowotworów u dzieci wiąże się jednak z dużymi kosztami związanymi z wyposażeniem i diagnostyką. Dzięki funduszom zebranym podczas 33. Finału WOŚP, możliwe będzie zmodernizowanie placówek medycznych, co umożliwi skuteczniejszą i szybszą pomoc dzieciom z nowotworami. Fundacja wspiera także leczenie nieonkologicznych schorzeń hematologicznych, które są jednymi z najczęstszych przewlekłych chorób u dzieci.
Z funduszy zebranych podczas finału Fundacja WOŚP ma zamiar zakupić sprzęt dla:
● Chirurgii onkologicznej, w tym zestawy laparoskopowe, roboty do chirurgii nowotworowej, cystoskopy, ultradźwiękowe aspiratory oraz mobilne cyfrowe aparaty RTG.
● Neurochirurgii, w tym egzoskopy neurochirurgiczne oraz urządzenia do koagulacji dwubiegunowej.
● Diagnostyki onkologicznej, obejmujące sprzęt do magnetycznego mapowania mózgu, rezonansy magnetyczne MRI oraz aparaty USG.
● Patomorfologii, w tym urządzenia do śródoperacyjnej tomografii, procesory tkankowe oraz skanery dla preparatów histopatologicznych.
● Hospicjów, a wśród nich koncentratory tlenu oraz materace zapobiegające odleżynom.
Jak można pomóc?
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie zaprasza do udziału w aukcjach internetowych na platformie zakupowej Allegro założonych w ramach 33. Finału WOŚP. Na licytację wystawiono m.in.:
● krawat z inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE przekazany przez rektora SGH Piotra Wachowiaka,
● obraz na drewnie „Anioły Domowej Miłości” Kingi Wyszyńskiej przekazany przez rektora SGH,
● kopię grafiki nowego budynku Centrum Przestrzeni Innowacyjnej autorstwa Wojciecha Domińczaka przekazaną przez kanclerza SGH Marcina Dąbrowskiego,
● wspólny trening z dziekanem Michałem Bernardellim,
● profesjonalną sesję zdjęciową na dachu nowego budynku CPI (budynku „S”) wykonaną przez zawodowego fotografa,
● zwiedzanie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego,
● i wiele innych
Zapraszamy do wzięcia udziału w naszych aukcjach, które zamieszczamy poniżej. Liczy się każda złotówka!
Krawat „Polish Pattern”
Ten wyjątkowy element męskiej garderoby łączy w sobie piękno i bogactwo, a także regionalne zróżnicowanie tradycji hafciarskiej. Poprzez połączenie symboli zaczerpniętych z tradycyjnych haftów ludowych symbolizuje bogactwo kulturowe Polski, tworząc wyjątkowy wzór. W tym krawacie rektor SGH uświetnił uroczystą galę rozpoczynającą półroczną prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej, która 3 stycznia br. odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Obraz „Anioły Domowej Miłości”
Obraz polskiej artystki i graficzki Kingi Wyszyńskiej to przykład najwyższej jakości rękodzieła artystycznego. Jej autorskie i unikatowe projekty w całości są wykonywane ręcznie. Urodzona w Kłodzku artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zawodowo i prywatnie związana z Polanicą-Zdrój, gdzie wraz z mężem prowadzi galerię. Na co dzień zajmuje się grafiką użytkową i rękodziełem artystycznym. Prace artystki znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie.
Kopia grafiki nowego budynku CPI
Na początku tego roku akademickiego kampus SGH powiększył się o Centrum Przestrzeni Innowacyjnej. Na tę okazję Wojciech Domińczak przygotował grafikę przedstawiającą nowy budynek od strony ul. S. Batorego.
Wspólny trening z dziekanem Michałem Bernardellim
Dziekan Studium Magisterskiego SGH dr hab. Michał Bernardelli, prof. SGH, jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski i Akademickich Mistrzostw Polski. Przedmiotem aukcji jest do wyboru jedna z form sesji treningowej w zależności od warunków pogodowych oraz preferencji licytującego:
● Trening biegowy na Polach Mokotowskich dostosowany do poziomu wytrenowania licytującego. Zawiera elementy rozgrzewki oraz personalizowanej sesji treningowej kształtującej wybrane aspekty treningowe: siłowy, wytrzymałościowy lub szybkościowy. Zagwarantowany dostęp do szatni przed i po treningu.
● Trening na siłowni SGH z nastawieniem na elementy wspomagające trening biegacza średnio- lub długodystansowego. Trening z wykorzystaniem masy własnej ćwiczącego lub niewielkich obciążeń. Zagwarantowany dostęp do szatni przed i po treningu.
Sesja zdjęciowa dla par na dachu budynku CPI z malowniczym widokiem
Przedmiotem licytacji jest godzinna sesja zdjęciowa, np. pamiątkowa, zaręczynowa, ślubna, na zielonym dachu nowego budynku CPI przy ul. S. Batorego 8, wchodzącego w skład kampusu SGH. Z dachu rozpościera się malowniczy widok na Warszawę. Sesja zostanie wykonana przez profesjonalnego fotografa Piotra Potapowicza. Z połączenia pięknej scenerii i bystrego oka naszego fotografa mogą wyjść znakomite zdjęcia.
Zwiedzanie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego
Baza, zlokalizowana na wschód od Mińska Mazowieckiego, stanowi część 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z dowództwem w Świdwinie. Lotnicza baza wyposażona jest w myśliwce FA-50, które tworzą siłę bojową polskiego lotnictwa wojskowego. W czasie pokoju baza zabezpiecza pod względem logistycznym loty i przeloty wojskowych statków powietrznych oraz loty w ramach misji lotniczych. Patronem bazy jest ppłk pil. Jan Zumbach (1915–1986), ps. Kaczor Donald, Johnny – podpułkownik dyplomowany pilot Wojska Polskiego, podpułkownik (ang. Wing Commander) Królewskich Sił Powietrznych, as myśliwski Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie.
„Budzenie” pszczół na dachu jednego z budynków SGH
Przedmiotem licytacji jest wspólne budzenie pszczół, które od wielu lat zamieszkują dach Biblioteki SGH. Mowa o pszczołach, którymi na co dzień opiekują się Joanna i Mariusz Korpusowie. SGH z okazji tegorocznego Finału WOŚP ma przyjemność zaproponować licytację wiosennego „budzenia” tych niezwykłych owadów.
Podczas wycieczki opiekunowie opowiedzą m.in. o codziennym życiu pszczół. Będzie można także zajrzeć do środka uli i bliżej przyjrzeć się naszym podopiecznym, oczywiście w specjalnym ubraniu ochronnym, otrzymanym przed wejściem na dach. Na zwiedzających czeka również upominek w postaci miodu Pszczoły Głównej Handlowej.
Weekend w domu studenta „Grosik"
Przedmiotem licytacji jest weekendowy nocleg (z soboty na niedzielę) w pokoju gościnnym w domu studenta „Grosik” należącym do kompleksu kampusu SGH. Dzięki gruntownej, trwającej dwa lata, modernizacji „Grosika” w roku akademickim 2024/2025 w SGH pojawił się nowy standard zakwaterowania. Biorąc udział w licytacji, nie tylko można wesprzeć 33. edycję WOŚP, ale także zapewnić sobie weekendowe lokum w stolicy.
„Monopoly SGH” z autografem rektora i z wyjątkowym pionkiem
Przedmiotem licytacji jest kultowa gra planszowa „Monopoly” w edycji SGH. Cel i zasady gry są takie same, jak w wersji klasycznej. Układ planszy został zachowany, jednak w grze zakupić można pola związane z naszą Alma Mater, SGH. Dodatkowo, na pudełku widnieje autograf rektora SGH Piotra Wachowiaka. Zestaw zawiera także wyjątkowy pionek w postaci siedzącego słonika z prywatnej, liczącej już ponad 800 figurek, kolekcji rektora.
Pamiątkowa sesja zdjęciowa w najbardziej rozpoznawalnych miejscach kampusu SGH
Przedmiotem aukcji jest portretowa sesja zdjęciowa (indywidualna lub dla par) w najbardziej rozpoznawalnych miejscach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – Auli Spadochronowej, Czytelni Ogólnej Biblioteki SGH, ogrodach rektorskich. Rodzaj sesji zostanie dobrany do indywidualnych potrzeb zwycięzcy licytacji, w tym np. zdjęcia pamiątkowe, portretowe na LinkedIn, OutLooka, do CV czy zdjęcia wizerunkowe). Termin sesji również zależy od osobistej dostępności i preferencji licytującego.
Bluzy SGH, damskie i męskie, z wyjątkową naszywką WOŚP
Przedmiotem licytacji są także wyjątkowe egzemplarze bluz SGH ze starannie wyszytym logiem 33. edycji WOŚP. Każda z licytowanych bluz jest oryginalnym dowodem i pamiątką wsparcia zbiórki Orkiestry. Zapraszamy do zapoznania się z rodzajami, kolorami i rozmiarami bluz w poniższych linkach:
Damska: granatowa rozpinana bluza z kapturem w rozmiarze M
Damska: zielona bluza-kangurka z kapturem w rozmiarze M
Damska: szara bluza-baseballówka w rozmiarze M
Męska: granatowa rozpinana bluza z kapturem w rozmiarze XL