Dylematy i wyzwania w zakresie podatku u źródła w kontekście konkurencyjności Polski jako jurysdykcji inwestycyjnej

licznie zgromadzeni uczestnicy konferencji siedzą w uczelnianej auli

11 grudnia 2024 r. w SGH odbyła się konferencja naukowa „Dylematy i wyzwania w zakresie podatku u źródła w kontekście konkurencyjności Polski jako jurysdykcji inwestycyjnej”, której celem było omówienie dylematów w zakresie przepisów podatku u źródła oraz orzecznictwa na ich tle.

Przepisy te były przedmiotem istotnych zmian, które obejmowały m.in. wprowadzenie wymogów należytej staranności płatnika i modelu pay & refund, które są poczytywane przez przedsiębiorców jako nadmiernie skomplikowane, a w konsekwencji – niejasne. Orzecznictwo na tle przepisów dotyczących podatku u źródła nie jest jednolite. Istotne kontrowersje dotyczą konstytucyjności i zgodności z prawem Unii Europejskiej przepisów w zakresie stosowania zwolnień i obniżonych stawek podatku u źródła do dywidend, odsetek i należności licencyjnych.

Wydarzenie zainaugurował rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH. W imieniu organizatorów konferencji głos zabrali: dr hab. Krzysztof Lasiński-Sulecki, prof. UMK, dr hab. Aleksander Werner, prof. SGH, oraz mecenas Michał Nowacki ze Stowarzyszenia Podatkowego w Polsce (IFA Polish Branch).

Problematyka konferencji dotycząca podatku u źródła została podzielona na trzy bloki tematyczne: Wyzwania dla biznesu w zakresie podatku u źródła (panel I), Dylematy prawne w obszarze podatku u źródła (panel II) i Podatek u źródła w regulacjach międzynarodowych orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz innych państw UE – wyzwania i perspektywy (panel III).

Wyzwania dla biznesu w zakresie podatku u źródła
Pierwszy panel poświęcony był analizie wyzwań dla biznesu związanych z zapewnieniem zgodności w obszarze podatku u źródła. Paneliści omówili wyzwania związane z zarządzaniem kontrowersjami w zakresie podatku u źródła w obszarze dywidend, należności licencyjnych i odsetek oraz ich wpływu na percepcje Polski jako jurysdykcji inwestycyjnej. Dyskusje objęły również kwestie wątpliwości co do zgodności regulacji WHT z Konstytucją RP.

Dylematy prawne w obszarze podatku u źródła
Drugi panel dotyczył problematyki klauzuli beneficial owner oraz koncepcji look-through approach. Paneliści skoncentrowali się zarówno na problematyce odpowiedzialności i standardów należytej staranności płatnika, jak i analizie orzecznictwa TSUE oraz jego wpływie na rozumienie prawa krajowego. Szczególną uwagę poświęcono wytycznym w zakresie beneficial owner i look-through approach, nad którymi obecnie prace prowadzi Ministerstwo Finansów.

Podatek u źródła w regulacjach międzynarodowych orzecznictwie TSUE oraz innych państw UE – wyzwania i perspektywy
Ostatni panel dotyczył ewolucji prawa międzynarodowego oraz orzecznictwa TSUE w zakresie podatku u źródła. Paneliści poruszyli kwestie związane z klauzulami antyabuzywnymi, procedurą MAP, BIT oraz innymi ramifikacjami sporów w zakresie podatku u źródła. Szczególną uwagę zwrócono na ewolucje prawa UE i dostosowanie Dyrektywy PS do obecnych wyzwań i potrzeb biznesu.

Więcej informacji na temat uczestników paneli pod linkiem.

Konferencja zakończyła się syntetycznym podsumowaniem kluczowych wniosków oraz rekomendacjami dotyczącymi dalszych badań i działań legislacyjnych. Wydarzenie spotkało się
z ogromnym zainteresowaniem ze strony zarówno doradców podatkowych, jak i środowiska akademickiego, co świadczy o znaczeniu omawianej problematyki.

Konferencja została zorganizowana przez Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH, Międzynarodowy Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Stowarzyszenie Podatkowe w Polsce (IFA Polish Branch).

Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie serdecznie dziękuje wszystkim prelegentom i uczestnikom za ich aktywny udział w niniejszym wydarzeniu. Zapraszamy na kolejne konferencje i seminaria, które będą poświęcone najważniejszym i bieżącym zagadnieniom związanym z polską przedsiębiorczością.

dr hab. Aleksander Werner, prof. SGH, kierownik Zakładu prawa Podatkowego i Celnego, Katedra Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH

Dr Julia Tocicka, Katedra Prawa Podatkowego, Kolegium Ekonomiczno-Społeczne SGH