Szkoła Główna Handlowa w Warszawie dołączyła do grona ośrodków, które mają prawo do przeprowadzania egzaminów certyfikacyjnych z języka polskiego jako języka obcego.
W SGH państwowy egzamin certyfikacyjny z polskiego jako języka obcego na poziomach B1, B2, C1 oraz C2 w grupach dostosowanych do potrzeb osób dorosłych organizuje Centrum Nauki Języków Obcych.
Najbliższy egzamin zaplanowany jest na 2–3 lutego 2025 r.
Zapraszamy wszystkich cudzoziemców i obywateli polskich na stałe zamieszkałych za granicą, niezależnie od tego, czy przygotowywali się do tego egzaminu, gdzie, jak długo i w jaki sposób to robili.
Rejestracja jest już otwarta. Formularz rejestracyjny oraz szczegóły dotyczące rejestracji i opłat związanych z egzaminem znajdują się na stronie.
Certyfikat z polskiego jako języka obcego jest jedynym państwowym dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego. Do egzaminu przystępują osoby, które chciałyby udokumentować poziom swej biegłości w języku polskim, jak również osoby starające się o polskie obywatelstwo. Certyfikat ten jest też istotny dla Polaków przebywających na stałe poza granicami kraju. Dokument zdobywają też zagraniczni studenci odbywający w Polsce studia lub cudzoziemcy starający się o miejsce na polskiej uczelni. Zwalnia on osoby planujące dalszą naukę w Polsce z językowych kursów przygotowawczych przed rozpoczęciem studiów. Uczelnie, w zależności od rodzaju studiów, stawiają cudzoziemcom różne wymagania w zakresie znajomości języka polskiego.
Tryb przeprowadzania egzaminów oraz wydawania certyfikatów można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lutego 2016 r. w sprawie egzaminów z języka polskiego jako obcego.