7. spotkanie Klubu Prasowego SGH

grafika przedstawiająca zdjecie mężczyzny, po lewej logo SGH oraz na turkusowym tle napis: 7. Klub Prasowy SGH

25 września 2024 r. o godz. 18.00 w przestrzeni coworkingowej Biblioteki SGH odbyło się siódme spotkanie Klubu Prasowego SGH, tym razem wokół książki Adriana Karatnyckiego Battleground Ukraine. Książka ta została uznana w czerwcu br. za jedną z dwunastu wartych przeczytania przez redakcję dziennika „Wall Street Journal”.

Adrian Karatnycki jest starszym analitykiem Rady Atlantyckiej (Atlantic Council) – działającego od 1961 r. amerykańskiego think tanku zajmującego się sprawami międzynarodowymi, a także współtwórcą i kierownikiem projektu „Ukrainian Jewish Encounter” (2008- ). Od ponad 30 lat głęboko angażuje się w sprawy Ukrainy, już to w ramach działalności statutowej Rady Atlantyckiej, już to w ramach związków zawodowych czy jako dyrektor generalny Freedom House. W latach 80. i na początku lat 90. był asystentem ds. polityki zagranicznej przewodniczącego związku zawodowego AFL-CIO Lane'a Kirklanda. Koordynował m.in. amerykańską pomoc dla podziemnej Solidarności. Przez ponad dekadę był dyrektorem ośrodka badawczego Freedom House tworzącego rankingi wolności krajów świata. Pisał o Ukrainie dla wiodących gazet i czasopism amerykańskich, w tym „Wall Street Journal”, „Washington Post”, „New York Times”, „National Review”, „Foreign Affairs” i „Foreign Policy”, gdzie jest stałym współpracownikiem. Jest współautorem trzech książek na temat Europy Wschodniej i b. ZSRR oraz redaktorem prawie dwudziestu tomów rozpraw naukowych i esejów.

Spotkanie odbyło się w formacie MasterClass pod kierunkiem red. Jakuba Kapiszewskiego z TVP World. Redaktor Kapiszewski jest absolwentem filozofii na Uniwersytecie Szczecińskim. Pierwsze szlify dziennikarskie zdobywał w tygodniku „Przegląd”. Później przez dekadę zajmował się sprawami zagranicznymi w „Dzienniku Gazecie Prawnej", gdzie prowadził również poświęcony tej tematyce podcast „Dzieje się świat". Na łamach „DGP” oprowadzał też czytelników po świecie nauki – działalność, którą kontynuował w portalu Onet, łącząc ją z dziennikarstwem danych. 

Z autorem książki po angielsku rozmawiali doskonalący swoje umiejętności dziennikarskie studenci SGH: David Bednarczyk z SKN Geopolityki, Idei i Strategii, Elżbieta Ambrzykowska z SKN Debat i Wystąpień Publicznych, Danyło Zwarycz związany z SKN Odbudowy Ukrainy oraz Julia Sydonowicz z Akademii Leona Koźmińskiego.

Spotkanie było transmitowane na kanale YouTube SGH. Oto link do transmisji.

Książka jest do kupienia w księgarni Oficyny Wydawniczej SGH. Poniżej fragmenty recenzji:

„Fascynująca i bardzo pouczająca… Pan Karatnycky… bada Ukrainę od dziesięcioleci i jest szczególnie dobrze przygotowany do opowiedzenia jej historii i zaoferowania przekonującej analizy fatalnych zakrętów dziejowych w historii Ukrainy, a także wizji jej możliwej przyszłości" – Arthur Herman, „Wall Street Journal”.

„Wszechstronny opis najnowszej historii Ukrainy autorstwa pisarza, który doskonale zna ukraińską tożsamość, kontekst międzynarodowy oraz zawiłości współczesnych wydarzeń kulturalnych i historycznych na Ukrainie" – Katia Soldak, „Forbes”.

„Walka Ukrainy jest naszą bitwą, więc zrozumienie jej historii po uzyskaniu niepodległości jest niezbędne, jeśli bitwa ta ma zostać wygrana. Adrian Karatnycky wykonał świetną robotę, opowiadając tę historię ze wszystkimi cieniami” – Bill Emmott, były redaktor naczelny „The Economist” i prezes Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych.

W zamierzeniu organizatorów Klub Prasowy SGH ma służyć integracji środowiska dziennikarzy i trwalszemu związaniu ich z SGH. Dla studentów to okazja do networkingu i nawiązywania kontaktów ze środowiskiem dziennikarskim. Spotkania odbywają się w ostatnią lub przedostatnią środę miesiąca, stwarzając okazję do rozmowy z osobami mającymi wpływ na opinię publiczną w Polsce i życie społeczno-gospodarcze oraz kulturalne kraju. Jednym z celów spotkań jest aspekt szkoleniowy: zainteresowani studenci mogą rozwijać swe umiejętności pod okiem najwyższej klasy dziennikarzy.