International Leadership Training dla doktorantów i młodych naukowców z Ukrainy

grupa osób pozuje do zjęcia w sali wykładowej

„Umiejętności przywódcze, komunikacja, kreatywność, umiejętności wdrożenia innowacji, w tym innowacji społecznych, to niezbędne umiejętności dla przyszłych liderów akademickich, którzy funkcjonują i będą funkcjonować w świecie nauki, będą szukać rozwiązań na wezwania globalne, będą budować swoją karierę w europejskim i światowym obszarze szkolnictwa wyższego” – powiedziała prorektorka ds. nauki dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, witając młodych naukowców z Ukrainy na otwarciu szkoły letniej 16 września 2024 r. 

W ramach współpracy z uczelniami ukraińskimi SGH dużo uwagi poświęca rozwojowi młodej kadry akademickiej (patrz Polish-Ukrainian Summer Camp, CIVICA Doctoral Conference, etc.). Głównym wydarzeniem jest szkoła letnia SGH-CIVICA4Ukraine International Leadership Training, która odbywa się w naszej uczelni 15-21 września 2024 r. w ramach programu NAWA „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”. Udział w szkole biorą doktoranci i młodzi naukowcy z uczelni partnerskich oraz reprezentanci Ukraińskiej Diaspory Naukowej w Polsce. 

Szkoła letnia ma na celu szkolenie doktorantów i młodych naukowców z Ukrainy. Umożliwia im rozwój umiejętności komunikacyjnych, przywódczych, etycznych oraz zrozumienie szerszego, globalnego kontekstu rozwoju społecznego i gospodarczego. Te wszystkie umiejętności nie tylko przygotowują doktorantów do kariery naukowej i profesjonalnej w środowisku pozaakademickim w Ukrainie i w Europie, ale także będą użyteczne dla młodej kadry i uczelni ukraińskich w procesie integracji z Europejskim Obszarem Szkolnictwa Wyższego i Nauki. Program  opracowywany jest wspólnie z Działem Strategii Międzynarodowych, Instytutem Zarządzania, Kolegium Zarządzania i Finansów; koordynatorką merytoryczną programu jest dr Maria Pietrzak. 

Przedstawiciel NAWA Paweł Skubida podkreślił znaczenie wspierania młodych naukowców z Ukrainy w rozwoju akademickim oraz współpracy międzynarodowej i wymiany akademickiej z uczelniami ukraińskimi. 

Dr Pietrzak odnotowała, że główną motywacją dla organizacji szkolenia z przywództwa jest to, że każdy nauczyciel akademicki jest liderem z założenia, prowadząc studentów w ich ścieżce akademickiej, ale brakuje nam wielkich liderów, inspirujących i wspierających transformację. Dzisiejszy świat stawia ogromne wymagania i oczekiwania przed liderami, przyszłymi liderami, naukowcami, zaangażowanymi w rozwój społeczeństwa, rolą uczelni jest także przygotować młodych ludzi do sprostania takim wyzwaniom – mówiła.

W realizację szkolenia zaangażowali się wybitni wykładowcy SGH. Ponadto zapoznaliśmy młodych ukraińskich naukowców z projektem CIVICA for Ukraine, działaniami SGH i CIVICA na rzecz Ukrainy.