SGH_Expert_Network

uczestnicy spotkania Fot. IMF

W 2023 roku Centrum Współpracy Międzynarodowej SGH otrzymało środki z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na realizację projektu „SGH_Expert_Network – budowanie potencjału SGH w zakresie umiędzynarodowienia w oparciu o sieć ekspertów”.

Projekt jest częścią większego programu NAWA zatytułowanego „Welcome to Poland”, którego jednym z głównych celów jest wypromowanie polskich uczelni na arenie międzynarodowej. Obecnie zakończył się pierwszy etap realizacji projektu, a dotychczasowe rezultaty przerosły oczekiwania zaangażowanych w nią pracowników naszej uczelni.

Genezą projektu była wizyta rektora Piotra Wachowiaka i dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Katarzyny Kacperczyk w Waszyngtonie, gdzie spotkali się m.in. z polskimi pracownikami Banku Światowego. Dostrzeżono wtedy potrzebę poszerzenia współpracy badawczej polskich naukowców z tą instytucją, w szczególności w zakresie ekspertyz i analiz do przygotowywanych przez tę i podobne jej organizacje raportów ekonomicznych. W CWM został powołany zespół projektowy, którego pierwszym zadaniem było opracowanie wniosku i uzyskanie środków finansowych w ramach programu „Welcome to Poland” NAWA. Zespół w składzie dr Agnieszka Kühnl-Kinel, Aneta Szydłowska i Aleksandra Żołądek rozpoczął pracę od przygotowania adresowanej do pracowników naukowych SGH ankiety. W oparciu o nią wyłoniono sześć instytucji najczęściej wskazywanych jako te, z którymi w pierwszej kolejności powinno zacieśnić się współpracę naukową. Są to: Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Eurostat, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Światowa Organizacja Handlu (WTO), Bank Światowy oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF).

Projekt został podzielony na pięć głównych etapów począwszy od rozpoznania potrzeb w zakresie współpracy wybranych organizacji, poprzez ich zaprezentowanie środowisku naukowemu naszej uczelni, stworzenie sieci eksperckiej składającej się z pracowników badawczych zainteresowanych tego rodzaju współpracą, wypromowanie tej sieci, skończywszy na uruchomieniu w CWM punktu kontaktowego. Punkt ten będzie rozpowszechniał wiedzę na temat możliwości współpracy oraz o inicjatywach i projektach realizowanych przez instytucje międzynarodowe, będąc równocześnie przestrzenią dla networkingu.

W ramach pierwszego etapu realizacji projektu zespół odbył wizyty studyjne w sześciu wybranych instytucjach. Ich celem było zapoznanie się ze strukturą tych organizacji oraz nawiązanie kontaktów, które w przyszłości zaowocują współpracą na polu badawczym. Zespół spotkał się także z przedstawicielami działów HR, z którymi rozmawiano o potrzebach rekrutacyjnych, profilu poszukiwanych pracowników oraz możliwościach stażowych dla studentów i absolwentów naszej uczelni. Ten ostatni element stanowi wartość dodaną projektu, a jego efekty są już widoczne – wkrótce zostanie podpisana umowa pomiędzy SGH a OECD, dzięki której nasi studenci będą mogli odbywać praktyki w tej renomowanej instytucji, a następnie znaleźć w niej także zatrudnienie.

Ważnym punktem wizyt były spotkania z zatrudnionymi w wymienionych wcześniej organizacjach Polakami, którzy dzielili się doświadczeniami związanymi z pracą w środowisku międzynarodowym, a także opisywali ścieżki kariery.  

Projekt SGH_Expert_Network wchodzi teraz w drugi etap, którego celem jest podzielenie się zdobytymi informacjami ze społecznością akademicką SGH. Przygotowana zostanie publikacja prezentująca odwiedzane instytucje i możliwości naukowej współpracy. Odbędzie się cykl webinariów oraz spotkań z zaproszonymi gośćmi. W kolejnych etapach zostanie stworzona sieć ekspercka, a docelowo przy CWM SGH zostanie uruchomiony punkt kontaktowy ułatwiający nawiązanie współpracy z wybraną instytucją przez pracowników naukowych naszej uczelni.  


DR AGNIESZKA KÜHNL-KINEL, Centrum Współpracy Międzynarodowej SGH