Porozumienie między SGH oraz Grupą LUXMED, GE HealthCare i Polpharmą ws. powstania think tanku #SGH dla ochrony zdrowia
27 czerwca 2023 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie podpisano porozumienie powołujące do życia think tank #SGH dla ochrony zdrowia. Utworzenie nowego, innowacyjnego centrum badań i analiz poświęconego sektorowi zdrowia i ochrony zdrowia to wspólna inicjatywa SGH oraz trzech firm mecenasów – Grupy LUXMED, GE HealthCare oraz Polpharmy.
Wszystkie cztery podmioty zaangażowane w założenie think tanku #SGH dla ochrony zdrowia stawiają przed sobą wspólny cel: stworzenie i konsolidację akademickiej płaszczyzny wymiany doświadczeń, wiedzy i najlepszych praktyk w sektorze zdrowia. Wizja think tanku obejmuje uwzględnienie merytorycznych pomysłów, idei i argumentów, a także badań naukowych najwyższej jakości. Wszystko w celu zbudowania strategii i realizacji polityk oraz innowacyjnych rozwiązań w sektorze zdrowia i opieki zdrowotnej.
W ocenie rektora SGH dr. hab. Piotra Wachowiaka, prof. SGH, powstanie think tanku wpisuje się w dotychczasowe inicjatywy uczelni służące wspomaganiu sektora zdrowia publicznego na poziomie eksperckim.
„Jako uczelnia ekonomiczna rozumiemy, jak istotny jest wpływ zdrowia na rozwój społeczno-gospodarczy naszego kraju. Wiemy też jak poważne wyzwania stoją dziś przed sektorem zdrowia. Powołanie do życia think tanku #SGH dla ochrony zdrowia to nasz wkład w tworzenie przyszłości polskiego systemu zdrowia. Jest to też kolejne przedsięwzięcie – po Indeksie Zdrowych Miast oraz Kongresie Gospodarka i Zdrowie, a także wspólnych z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym studiach MBA i kierunku studiów II stopnia uruchamianego we współpracy z WUM – jakie realizuje Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, rozumiejąc powagę sytuacji" – powiedział rektor SGH.
Główne obszary działalności think tanku obejmują analizę polityk zdrowotnych, zarządzanie systemem opieki zdrowotnej, ekonomię zdrowia, innowacje technologiczne i transformację cyfrową w sektorze zdrowia, dostęp do opieki zdrowotnej oraz promowanie zdrowego stylu życia i profilaktyki zdrowotnej.
„Jako największa firma medyczna w Polsce, dostrzegamy wiele wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się system ochrony zdrowia – powiedziała Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED. – Ważne, by oprócz rozwiązywania bieżących problemów, potrafić odpowiednio wcześnie zauważyć i wykorzystać potencjał, jaki bez wątpienia rodzi się wraz z pojawieniem się np. nowych technologii w zdrowiu. Wierzymy, że powstanie think thanku, który łączy SGH oraz biznes, to najlepsza inwestycja w przyszłość. Jest dla nas niezwykle istotne, by inwestować w badania i dzielić się naszą bogatą wiedzą oraz doświadczeniem”.
Reprezentujący GE HealthCare Przemysław Koza, lider sprzedaży serwisu na Europę Północną i Wschodnią (Zone Service Sales Leader NEE) podkreślił ze swej strony, że „misją GE HealthCare jest dostarczanie przełomowych rozwiązań, które zmieniają opiekę zdrowotną zarówno dla pacjentów, jak i świadczeniodawców”.
W jego ocenie „przyszły kształt systemu ochrony zdrowia tworzy się dzięki współpracy pomiędzy m.in. dostawcami produktów i usług, sektora publicznego, organizacjami pacjentów, jednostkami ochrony zdrowia, jednostkami naukowymi i badawczymi”. „Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na współpracę w ramach think tanku #SGH dla ochrony zdrowia” – oświadczył.
Reprezentujący Polpharmę Wojciech Rosa, członek zarządu firmy, zwrócił uwagę na konieczność poszerzenia perspektywy zdrowotnej o aspekty ekonomiczne.
„Wpływ Polpharmy, największego polskiego producenta leków, na bezpieczeństwo lekowe jest doskonale znany, jednak mało znany jest wpływ polskiego sektora farmaceutycznego na budowanie nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy” – powiedział. Wyraził przy tym nadzieję, że współpraca z ekspertami SGH „zaowocuje wypracowaniem gospodarczego planu dla polskiej farmaceutyki”. „Wierzymy, że współpraca z ekspertami w ramach think tanku umożliwi zebranie pomysłów i przełoży się na konkretne rozwiązania, m.in. wspierające krajową produkcję farmaceutyczną i budowanie niezależności w obszarze rozwoju i produkcji leków. W perspektywie zagwarantuje to pacjentom dostęp do niezbędnych leków oraz będzie stymulować innowacje” – wskazał.
Jako wiodąca uczelnia ekonomiczna w Polsce i w regionie, SGH posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu badań interdyscyplinarnych i dostarczaniu analiz na temat różnych sektorów gospodarki. Think tank #SGH dla ochrony zdrowia wpisuje się w taki profil uczelni „kształtującej liderów przyszłości”, skupiając się na sektorze zdrowia, który jest niezwykle istotny dla społeczeństwa i gospodarki.
„Chcemy wykorzystać kompetencje i wiedzę naszego zespołu, by inicjować dialog z interesariuszami w sektorze zdrowia i ochrony zdrowia, by uczestniczyć w kształtowaniu skutecznych i zrównoważonych polityk zdrowotnych” – powiedziała dr hab. Monika Raulinajtys-Grzybek, prof. SGH, która będzie kierować pracami think tanku.
Think tank #SGH dla ochrony zdrowia rozpocznie działalność jeszcze w 2023 r., a jego pierwsze badania i analizy zostaną opublikowane w najbliższych miesiącach. Będzie to ważny krok w kierunku tworzenia lepszych rozwiązań dla polskiego systemu zdrowia i podniesienia standardów opieki zdrowotnej w kraju.