Graduacja 2020 – niezwykła uroczystość ukończenia studiów.
Bez gwaru, szumu, oklasków i tradycyjnego wyrzutu studenckich biretów, ale ze wszystkim, czego wymaga oprawa takiego wydarzenia (z obecnością najważniejszych osób na uczelni, inspirującymi przemówieniami, nagrodami, tradycyjnym występem chóru SGH), odbyła się wyjątkowa, bo pierwsza w historii uczelni, graduacja – tym razem on-line w dniu 14 listopada 2020 r.
Ukończyliście studia niełatwe, wymagające świadomego określenia celów i samodyscypliny w ich realizacji. Myślę, że jest to dla Was źródłem prawdziwej satysfakcji. Wybierając SGH, podjęliście właściwą decyzję, o czym już się przekonaliście albo wkrótce przekonacie, wchodząc na rynek pracy, ponieważ dyplom naszej uczelni otwiera przed Wami wiele możliwości. Potraficie znakomicie pracować w zespołach, analizować i formułować wnioski, umiecie doskonale komunikować się z innymi, swobodnie poruszacie się w świecie cyfrowym, co w ostatnich miesiącach okazało się umiejętnością bezcenną. Dlatego nie powinniście mieć obaw, zaczynając kolejny etap życia, nawet jeśli przyszło Wam zaczynać go w tak szczególnych okolicznościach – dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawi
– Mam nadzieję, że to także ostatnia graduacja w tej wirtualnej formule – życzył sobie i społeczności SGH rektor prof. Piotr Wachowiak, wyrażając żal, że składanie gratulacji absolwentom z okazji sukcesu, jakim jest ukończenie studiów, oraz nauczycielom akademickim, którzy nie szczędzili trudu, żeby ukształtować przyszłych liderów życia gospodarczego, mogło się odbyć tylko za pośrednictwem sieci. – Tak, proszę Państwa, jesteście liderami – zwracał się do swoich studentów podobnie jak pozostali uczestnicy uroczystej ceremonii ukończenia studiów licencjackich i magisterskich.
– Kim jest ten lider, którego widzimy w absolwencie SGH, i czego oczekujemy od osoby, która ukończyła naszą uczelnię? – pytał prof. Bartosz Witkowski, dziekan Studium Licencjackiego. Prof. Dorota Niedziółka, dziekan Studium Magisterskiego, po wstępie – eseju o odwadze, życzyła 2703 absolwentom studiów magisterskich, którzy w roku akademickim 2019/2020 ukończyli SGH: – Żyjcie pięknie, bądźcie odważni. Jesteśmy z Was dumni, wierzymy, że ten czas studiów był dla Was początkiem wspaniałego okresu zdobywania świata i udowadniania, że jesteście najlepszymi, najbardziej pracowitymi, najzdolniejszymi, najodważniejszymi ludźmi.
Uwagę słuchaczy skradł także Nykyta Polituchyi (przedstawiciel ubiegłorocznych absolwentów) przesłaniem o „walizce napełnianej w czasie swojej życiowej podróży”. Dlatego zarówno prorektor ds. dydaktyki i studentów prof. Krzysztof Kozłowski, jak i wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów SGH prof. Krzysztof Falkowski zaprosili absolwentów do zapełniania tej „walizki” na kolejnych etapach podróży zawodowej w SGH i współpracy z uczelnią.
– Nasza Alma Mater jest nie tylko uczelnią, ale też unikalną wspólnotą, o czym przekonaliście się podczas studiów – tymi słowami zwrócił się do absolwentów rektor dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH. – Pamiętajcie, że zawsze będziecie częścią naszej wielkiej akademickiej rodziny i zawsze jesteście mile widziani. Chciałbym, żebyście byli także najlepszymi ambasadorami naszej uczelni w kraju i za granicą, i muszę przy tym powiedzieć o czymś ważnym: podtrzymujcie swoje pasje i zainteresowania, dbajcie o swoich najbliższych, pamiętajcie o znajomych i przyjaciołach z uczelni. To na nich opierają się satysfakcja z pracy i zadowolenie z życia, których Wam życzę. Pamiętajcie też o zachowaniu równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, które sprzyja szczęściu. Nie zapominajcie o Waszej Alma Mater! Zależy nam na utrzymaniu z Wami stałego kontaktu, a wkrótce powiadomimy o specjalnym programie dla absolwentów. Odwiedzajcie nas, podyskutujemy o „wielkiej różowej przyszłości”. Bądźcie dumni, że ukończyliście SGH, tak jak my jesteśmy dumni z Was, wspaniałych absolwentów!
Dr hab. Krzysztof Kozłowski, prof. SGH
prorektor ds. dydaktyki i studentów SGH
Nadchodzi czas pożegnań, ale dzisiaj nie chcę się z Państwem żegnać, wolałbym witać Was na obozach zerowych, zapraszać na I semestr studiów, spotykać się w Auli Spadochronowej… Mam nadzieję, że pozostaniemy we wspólnocie, którą jest SGH, i utrzymamy kontakty, będziemy dzielić się wartościami i doświadczeniami, które nas łączą i które pozostaną z Wami na dłużej niż na czas studiów. Bo to, co przeżyliście w SGH, zostanie z Wami na zawsze. Dlatego mówię tylko „do zobaczenia”, z nadzieją, że będziecie mieli potrzebę utrzymywania permanentnych kontaktów z Waszą Alma Mater.
Prof. dr hab. Bartosz Witkowski
dziekan Studium Licencjackiego SGH
Warto zastanowić się nad hasłem uczelni: „SGH – kształtujemy liderów”. Kim jest ten lider, którego widzimy w absolwencie SGH, i czego oczekujemy od osoby, która ukończyła naszą uczelnię? Oczywiście składa się na to wiele elementów, ale moim zdaniem najistotniejsze są trzy: to wiedza w obszarze, którym się zajmuje, umiejętność ugruntowania tej teoretycznej wiedzy w szerszym, społecznym kontekście oraz świadomość celu własnej działalności. Lider musi rozumieć, że jego działania powinny się przyczynić do rozwoju nie tylko gospodarczego, ale też społecznego. Jako liderzy musicie pamiętać o takich wartościach, jak tolerancja, równość, dbałość o prawa szeroko rozumianej mniejszości.
Jesteśmy dumni, że takich liderów możemy widzieć w Was – naszych absolwentach, staramy się, żebyście mogli wszystkie te komponenty osiągnąć. Oferujemy bardzo szeroką gamę specjalistycznych przedmiotów, z której korzystacie, dobierając własną ścieżkę studiów i osiągając wysoką specjalizację w swojej dziedzinie. Ale lider powinien mieć wiedzę nie tylko w wąskim obszarze, nie stworzy dobrego przedsiębiorstwa, jeżeli nie będzie miał podstawowych umiejętności zarządzania firmą, wiedzy, w jaki sposób funkcjonuje ona od strony rachunkowej, nie będzie umiał stwierdzić podstawowych faktów opartych na naukach ilościowych, zweryfikować swoich hipotez. Dlatego w programie studiów niezbędne są także przedmioty, które pozwalają studentom mieć szersze spojrzenie, patrzeć przez pryzmat kontekstu społecznego, dlatego staramy się ugruntować w Was podstawy filozofii, socjologii, historii czy geografii, bo bez takiej wiedzy nie będą Państwo w stanie uświadomić sobie, jakie procesy zachodzą wokół nas, zająć konkretne stanowisko. Ważne, żeby je mieć i obronić. Wy, jako liderzy, będziecie umieli się odnaleźć w złożonych procesach społecznych i z tego jestem dumny jako nauczyciel SGH.
Dr hab. Dorota Niedziółka, prof. SGH
dziekan Studium Magisterskiego SGH
Zainspirowana zdarzeniami, których doświadczyłam, i ludźmi, których spotkałam, uznałam, iż tym, co nieustająco fascynuje, budzi podziw i zastanawia, jest odwaga. Przyjęto uznawać, że odwaga to zdolność do stawiania czoła przeciwnościom, narażania się na nieprzyjemne konsekwencje w imię wyższych wartości, ujawniana w sytuacjach trudnych, ekstremalnych, ostatecznych, kojarzona z bohaterskimi czynami czy wręcz postawami świętych. Ale czy odwaga jest tylko cechą świętych i bohaterów? Moim zdaniem nie, przecież to cecha kogoś, kogo nie przerażają i nie zniechęcają do działania trudności i niebezpieczeństwa, to cnota moralna, postawa związana z ryzykiem. Odważny jest ten, kto wie, że przegra, jeszcze zanim rozpocznie walkę. „Stanąć w prawdzie” często oznacza zostać samemu. Odważny nie jest ten, kto się nie boi, lecz ten, kto wie, że są rzeczy ważniejsze niż strach. Tymczasem, jak mawiał Winston Churchill, sukces nigdy nie jest ostateczny, porażka nigdy nie jest totalna, liczy się tylko odwaga.
Skąd taki wstęp? Bo wielokrotnie w ciągu dwóch lat studiów udowadnialiście, że możecie, chcecie, potraficie, że macie w sobie gotowość do stawania w obliczu trudnych i wymagających wydarzeń. Nie ustawajcie w działaniu, mierzcie wysoko. Życzę Wam, aby wiedza i doświadczenie, które zdobyliście w SGH, pozwoliły Wam spełnić zawodowe aspiracje, a siła charakteru – uczynić tylko to, co właściwe i słuszne. Żyjcie pięknie, bądźcie odważni!
Nykyta Polituchyi
przedstawiciel ubiegłorocznych absolwentów
Można powiedzieć, że każdy z nas jest podróżnikiem, a nasza podróż nazywa się „życie”. Na początku podróży dostajemy „walizkę”, do której z biegiem czasu dokładamy nasze doświadczenia, wspomnienia, wiedzę oraz osiągnięcia. Na kolejnych etapach naszej podróży sami wybieramy to, co warto zapakować, z czego zrezygnować, tak aby mieć poczucie komfortu. Niektórzy wolą włożyć więcej, aby czuć się bezpiecznie, inni wybierają wariant oszczędny, zakładając, że mały „bagaż” wystarczy im w zupełności. Takiego wyboru dokonuje każdy sam, ale uważam, że my wszyscy, wybierając naszą uczelnię, zrobiliśmy dobrze. Pewnie nie każdy zgodzi się z tym, że było warto, ale trzeba pamiętać, że oprócz cennej wiedzy dostaliśmy dużo więcej – poznaliśmy wspaniałych ludzi, podjęliśmy wiele nowych wyzwań, może nawet spotkaliśmy miłość swojego życia. To wszystko zdarzyło się tutaj, w murach naszej Alma Mater. Z tak napełnioną „walizką” wyruszamy w świat, który otwiera przed nami nieskończoną liczbę możliwości. A co jest najważniejsze? To, że zawsze mamy w naszym „bagażu” miejsce na nowe odkrycia.
Wypowiedzi zostały przygotowane na podstawie nagrania transmisji on-line z uroczystości ukończenia studiów w SGH w dniu 14 listopada 2020 r.
NAGRODA DZIEKANA STUDIUM MAGISTERSKIEGO SGH ZA 2020 R.
Zdobywcą ustanowionego przez SGH wyróżnienia (w drugiej już edycji) – Nagrody Dziekana Studium Magisterskiego za wybitne osiągnięcia w nauce i oryginalną pracę dyplomową – został Paweł Sadłowski za pracę pt. Zjawiska behawioralne w decyzjach zakupowych konsumentów – analiza bayesowska na przykładzie wybranych dóbr spożywczych, przygotowaną pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Torója. Fundatorem nagrody pieniężnej w wysokości 10 tys. zł była firma z Klubu Partnerów SGH – Bank Pekao S.A. Jej „wręczenia” podczas uroczystej ceremonii ukończenia studiów (w tym roku wirtualnie, w dniu 14 listopada) dokonali dziekan Studium Magisterskiego SGH prof. Dorota Niedziółka i prezes Banku Pekao S.A. Leszek Skiba.