„To my mamy teatr?”

na zdjęciu aktorzy Teatru SGH z logotypem Teatru SGH

Tak! Jesteśmy i radzimy sobie całkiem nieźle!

Członkowie teatru SGH słyszą to pytanie bardzo często. Odpowiedź zawsze brzmi: „Tak! Jesteśmy i radzimy sobie całkiem nieźle!”.

Teatr założyła w 2008 r. grupa pasjonatów – studentów Szkoły Głównej Handlowej. Wsparcie artystyczne i merytoryczne zapewnił Teatr Konsekwentny, czołowy teatr warszawskiej sceny niezależnej. Reżyserem i instruktorem został Jerzy Łazewski, aktor i wybitny specjalista w dziedzinie kultury żywego słowa.

W czasie swojej już 13-letniej działalności repertuar teatru SGH obejmował tytuły zarówno lekkie i komediowe, jak i inspirowane klasycznymi tragediami, pełne rozmachu spektakle wieloobsadowe oraz kameralne etiudy. Drzwi naszego teatru są stale otwarte dla studentów ciekawych pracy nad scenariuszem z profesjonalnym reżyserem, niebojących się sceny i poszukujących w swoim życiu trochę twórczego fermentu.

na zdjęciu aktorzy Teatru SGH

JAK TO JEST BYĆ AKTOREM?

Nauka tekstu sztuki ćwiczy pamięć i koncentrację, a jego interpretacja pozwala rozwijać charyzmę i środki wyrazu. Warto pamiętać, że w teatrze liczy się nie tylko efekt finalny, czyli przedstawienie. Równie ważne są próby, zrozumienie i rozwój swojej scenicznej postaci. Praca nad rolą to subtelny proces pogłębiania wrażliwości i nauka panowania nad emocjami. Odwaga, którą trzeba się wykazać na scenie, i stała współpraca z zespołem wymagają dużej empatii i emocjonalnej inteligencji. Kreatywność i umiejętność tworzenia „poza kliszami” to cechy, których nie zastąpi żaden algorytm. – Teatr SGH to nie tylko możliwość wszechstronnego rozwoju, ale przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą. To wspaniałe miejsce do budowania wieloletnich relacji. Co zadziwiające, łączy osoby z najróżniejszych środowisk, dzięki którym stajemy się życiowo bogatsi – twierdzi Agnieszka Mroczkowska, przewodnicząca Teatru Scena Główna Handlowa w roku akademickim 2019/2020. – To wyjątkowa organizacja, w której można poczuć się sobą. Jest dobrze, normalnie, mimo że członkom teatru daleko do normalności – dodaje Paulina Burgiel, obecna przewodnicząca.

na zdjęciu aktorzy Teatru SGH

DZIAŁALNOŚĆ W CZASACH ZARAZY

W dobie pandemii Teatr Scena Główna Handlowa stanął przed nie lada wyzwaniem. Ciągłe zmiany obostrzeń i zasad panujących na uczelni praktycznie uniemożliwiły planowanie wydarzeń naprzód. Pomimo kilku nieudanych prób zorganizowania spektaklu nie poddaliśmy się i zmieniliśmy nasze cele na rok akademicki 2020/2021.

Teatr Scena Główna Handlowa założyła w 2008 r. grupa pasjonatów – studentów SGH. Wsparcie artystyczne i merytoryczne zapewnił Teatr Konsekwentny, a reżyserem i instruktorem został Jerzy Łazewski, aktor i wybitny specjalista w dziedzinie kultury żywego słowa.

Mogłoby się wydawać, że przez COVID-19 członkowie będą się widzieć rzadziej niż zwykle. Nic bardziej mylnego! Zaczęliśmy pracę nad zupełnie nowym spektaklem – „Białe noce”, który jest podzielony na cztery części (dzięki temu mogliśmy się spotykać w mniejszych, przepisowych grupach, ale za to częściej!). Jest to przedstawienie na motywach kultowego opowiadania Fiodora Dostojewskiego, z ponadczasową historią. Studium charakterów dwojga młodych ludzi, spotykających się przez cztery noce na petersburskich bulwarach, stanowi zaskakująco trafne odbicie współczesności. Na pierwszy rzut oka wydaje się stereotypową historią miłosną, jednak daleko jej do banału. Z każdą minutą ujawnia coraz więcej detali i zawiłości historii obojga bohaterów.

na zdjęciu aktorzy Teatru SGH

Ponadto, postanowiliśmy przerobić już doceniony przez widownię spektakl „Tajemnica Asterionu” na słuchowisko (było to nowe wyzwanie zarówno dla aktorów, jak i reżysera, ale z radością możemy oznajmić, że niedługo – z pomocą studia Polskiego Radia – zostanie ono nagrane i udostępnione dla szerokiego grona fanów Teatru Scena Główna Handlowa!). Jest to opowieść o brutalnym morderstwie starej panny Waters, które daje początek pozornie tylko nieskomplikowanemu śledztwu. Alibi oskarżonego okazuje się nieprzekonujące, w zeznaniach świadków łatwo dostrzec luki. Kłamstwa nawarstwiają się, motywy zbrodni mnożą, a morderca wciąż pozostaje nieznany. Wydaje się, że tylko wybitny prawnik, sir Howard, jest w stanie odkryć prawdę, ale nawet on będzie musiał uruchomić wszystkie swoje „małe szare komórki”, by ująć sprawcę. Tylko czym jest ten Asterion? Brytyjski humor, zabawa konwencją, barwne postaci, dowcipne dialogi, szczypta tajemniczości i nutka grozy sprawiają, że „Tajemnica Asterionu” to komedia kryminalna godna miana jednego z najlepszych klasyków tego gatunku.

na zdjęciu aktorzy Teatru SGH

I CO DALEJ?

Zmieniliśmy pandemię w okazję do poszerzenia działalności i wszyscy czujemy w kościach, że na tym nasz rozwój nie poprzestanie. Chętnych do spróbowania swoich sił na scenie zachęcamy do wzięcia udziału w październikowej rekrutacji, a wszystkich czytelników zapraszamy na spektakle Teatru Scena Główna Handlowa, o których informujemy na fanpage’u. Życie wraca do normalności, a nasza organizacja – na deski sceny, jako jeden z warszawskich teatrów

!na zdjęciu programy spektaklów "Tajemnica Asterionu" i "Białe noce"


PAULINA BURGIEL, Teatr Scena Główna Handlowa
    

Grand Prix Festiwalu GAPA 2019 – najlepszy spektakl: „Tajemnica Asterionu”; najlepszy aktor: Przemysław Bawół (jako sir Howard Anderson); wyróżnienie aktorskie: Michał Męczkowski (jako James Foster); specjalne wyróżnienia jury: Ola Mroz (jako Sophie Lambert) oraz Agata Daniluk (jako Betty Rogers)