Wystawa „Cleantech – technologia dla zielonej przyszłości” do obejrzenia w Auli Spadochronowej SGH

grupa osób wewnątrz sali słucha wystąpienia mężczyzny na temat nowo otwartej wystawy dotyczącej czystych technologii

29 listopada w Auli Spadochronowej SGH ambasador Szwajcarii w Polsce Juerg Burri zainaugurował mobilną wystawę „Cleantech – technologia dla zielonej przyszłości”, przedstawiającą rozwiązania szwajcarskich naukowców i przedsiębiorców w obszarze czystych technologii.

Przed otwarciem wystawy rektor SGH, dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, i wiceprezes Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej Rafał Kijonka podpisali porozumienie o współpracy.

„Wystawa, którą pokazujemy tu przez trzy tygodnie, jest istotą tego, co reprezentuje ambasada Szwajcarii w Polsce. Z jednej strony, jesteśmy tu dla relacji między rządami (naszych państw), ale również dla relacji między społeczeństwami i gospodarkami” – wskazał ambasador Burri.

Zwrócił uwagę, że „Szwajcaria ma swoje priorytety”. „Jednym z nich jest gospodarka zorientowana na innowacje. Firmy szwajcarskie nie mogą konkurować w kwestii cen. Nie jesteśmy liderami w tym obszarze. Firmy szwajcarskie konkurują za to, jeśli chodzi o poziom technologii, który jest w danym produkcie, a jest to tylko jeden poziom – najbardziej zaawansowana technologia. (Firmy szwajcarskie) konkurują pod względem jakości. I jest jeszcze jeden nowy czynnik – konkurują pod względem zrównoważonego rozwoju produktu, ponieważ bardzo często zrównoważony rozwój oznacza jakość”. „Wystawa pokazuje, co firmy szwajcarskie robią w obszarze innowacji – łączą innowacje z czystymi technologiami” – dodał ambasador.

„Bardzo się cieszę, że możemy razem z panem ambasadorem otworzyć tę wystawę. Jestem bardzo wdzięczny za tę współpracę. (…) W czerwcu br. do Klubu Partnerów SGH przyjęliśmy firmę szwajcarską. Teraz podpisaliśmy umowę z Polsko-Szwajcarską Izbą Gospodarczą, a więc myślę, że dalej będziemy ze sobą ściśle współpracować” – podkreślił rektor SGH. - Wystawa wpisuje się w naszą strategię, ponieważ coraz więcej mówimy o zrównoważonym rozwoju. U nas, na pierwszej uczelni (w Polsce), w lipcu br. odbył się stół klimatyczny, przy którym zgromadziliśmy polityków i wszystkie osoby, które interesują się klimatem. A więc mowa o innowacyjności, ale takiej innowacyjności, żeby sprzyjała środowisku, jest bardzo istotne (…)” – zaznaczył prof. Wachowiak.

Wystawa będzie czynna w SGH do 13 grudnia.