Zespół z SGH w finale międzynarodowego konkursu z zarządzania projektami

grupa młodych ludzi w biurze

Zespół z SGH kolejny raz reprezentował Polskę w finale międzynarodowego konkursu IPMA Project Management Championship 2022, który w tym roku odbył się w Berlinie w dniach 10-12 czerwca. W zeszłym roku to również studenci SGH byli laureatami eliminacji krajowych i zmierzyli się w finale z zespołami z całego świata.

Już drugi raz zespół z kierunku studiów Zarządzanie Projektami przeszedł przez pierwsze dwa etapy konkursu i awansował do finału międzynarodowego, w którym reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. Runda kwalifikacyjna odbyła się 23 kwietnia i polegała na grupowym rozwiązaniu testu składającego się ze 100 pytań w języku angielskim, dotyczących zarządzania projektami, na który studenci mieli 100 minut. Na podstawie wyników, do kolejnego etapu awansowało sześć drużyn, w tym trzy z SGH. 

Młodzi ludzie na tle Bramy Brandenburskiej w Berlinie

W ramach eliminacji krajowych, które odbyły się 14 maja, zespoły zmierzyły się ze studium przypadku, które dotyczyło zaplanowania projektu budowy boiska wielofunkcyjnego: zdefiniowania celów, przeprowadzenia analizy makrootoczenia PEST, stworzenia struktury zespołu i macierzy odpowiedzialności RACI, analizy ryzyka i sposobów mitygacji, a także struktury podziału pracy i harmonogramu projektu. Na wykonanie raportu w jęz. polskim z wyżej wymienionymi składowymi studenci mieli 4 godziny. Zespół z SGH w składzie: Joanna Kwiek, Aleksandra Żurawicka, Jakub Reszka i Mateusz Rymuszka zajął pierwsze miejsce i tym samym awansował do finału konkursu. Dwa inne zespoły z SGH zajęły kolejno 4. i 5. miejsce.
 
Finał konkursu odbywał się w Berlinie w dniach 10-12 czerwca i brało w nim udział 13 zespołów z całego świata, m.in. z Hiszpanii, Holandii, Austrii, Włoch, Serbii czy Iranu. Obowiązującym w finale językiem był angielski. W ramach zadania konkursowego, zespoły tym razem musiały zmierzyć się z case study dotyczącym projektu reorganizacji firmy, połączonego z grą symulacyjną SimulTrain® firmy STS Sauter Training & Simulation SA, sponsora finału. Po dwugodzinnej symulacji, która odtwarzała realia przebiegu projektu (konieczność bilansowania zasobów, umawiania spotkań, podejmowania ważnych decyzji, liczenia się z nieplanowaną absencją zespołu projektowego), studenci mieli pół godziny na przygotowanie prezentacji z retrospektywą, uzasadnieniem swojej metody kierowania projektem i przyjętymi priorytetami. Następnie w obecności sędziów i innych uczestników prezentowali swoje rezultaty. Dzień uwieńczyła uroczysta gala, na której ogłoszono trzy pierwsze miejsca i ogólny feedback dla wszystkich zespołów. Choć zespół z SGH nie znalazł się na podium, do Polski wrócił bogatszy o nowe doświadczenia, najlepsze praktyki projektowe, cenne wskazówki od sędziów konkursu i przede wszystkim wiele nowych znajomości z całego świata.

fotografia certyfikatu z nazwiskami
Zachęcamy studentów – nie tylko zarządzania projektami – do zainteresowania się tą dziedziną i startowania w konkursie za rok! Dotychczasowi finaliści chętnie podzielą się wiedzą i wskazówkami dotyczącymi przygotowań do kolejnych etapów konkursu.

Opiekunem zespołów był dr hab. Paweł Wyrozębski, prof. SGH z Katedry Zarządzania Projektami.

IPMA Project Management Championship to konkurs skierowany do studentów studiów stacjonarnych. Jego celem jest pogłębianie wiedzy i zdobywanie doświadczeń w dziedzinie zarządzania projektami, umożliwienie sprawdzenia swojej wiedzy i kompetencji w praktyce oraz utrwalanie najlepszych praktyk projektowych poprzez profesjonalną ewaluację prac konkursowych. Finał międzynarodowy to także wspaniała okazja do poznania adeptów zarządzania projektami z całego świata i networking z ekspertami z branży.