Przemówienie Marty Ekner, przewodniczącej Samorządu Studentów SGH

kobieta za mównicą

12 października 2022 r. rozpoczęliśmy kolejny, 116. rok działalności Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Podczas uroczystości głos zabrała przewodnicząca Samorządu Studentów SGH, Marta Ekner.

 

Wasza Magnificencjo!
Wysoki Senacie!
Szanowne Grono Profesorskie!
Czcigodni Goście!
Szanowni Państwo!
I przede wszystkim Drodzy Studenci, do których głównie pozwolę sobie skierować moje dzisiejsze słowa. 
wzorem moich poprzedników i poprzedniczek pogratuluję Wam dostania się na najlepszą uczelnię ekonomiczną w Polsce. Brzmi poważnie, prawda? 

Sama pamiętam, jak dwa lata temu byłam na waszym miejscu i co tu kryć - byłam tak jak wy, lekko wystraszona. Nowi ludzie, nowe wyzwania, wielka odpowiedzialność, bo w końcu dostałam się na najlepszą uczelnię ekonomiczną w Polsce. To ona jest liderem reform edukacyjnych kraju, a jej absolwenci są najbardziej pożądanymi na rynku pracy. 

Mnie również szokował i przytłaczał ogrom szans i możliwości, jakie można tu otrzymać. Bałam się, że nie będę w stanie wykorzystać ich wszystkich. Byłam bombardowana ze wszystkich stron wszelkimi możliwymi informacjami i wydawało mi się, że tylko ja nie wiem do końca jaki kierunek wybrać, w jakiej organizacji działać, a tym bardziej, co chcę robić w życiu, kim chciałabym się stać. 

Dziś, zapewniam was, że studia tutaj, w SGH okażą się najlepszym okresem w waszym życiu, który stworzy silne fundamenty pod dalszy rozwój. Największym sekretem, oprócz określenia celu, który chcecie osiągnąć, do którego dążycie jest uświadomienie sobie, że osiągnięcie samego celu, bez skupienia się na drodze do niego może spowodować, że jak już skończycie studia i uzyskacie wymarzony tytuł będziecie się zastanawiali, co dalej. Będziecie czuli w sobie pustkę. 

W studiach nie chodzi tylko o uzyskanie tytułu licencjata czy magistra. Nie powinno być to miarą, która kształtuje te lata. Nie chodzi o życie od osiągnięcia do osiągnięcia, od zaliczenia jednej sesji do drugiej, od zrealizowania jednego projektu do drugiego. W studiowaniu chodzi o doświadczanie, o odkrycie siebie, swoich zainteresowań naukowych i pasji, o wzięcie odpowiedzialności za siebie. Tutaj, w tej uczelni macie niepowtarzalną możliwość zrobienia tego, czy to dzięki znakomitej kadrze naukowej, czy to dzięki bogatej ofercie kół i organizacji studenckich. Nie bójcie się próbować nowych rzeczy i podejmować nieustannych wyzwań, dlatego, że te wyzwania, ta droga do realizacji tych wyzwań nas kształtują. Zastanówcie się, czy ważne jest to, co czeka was na końcu tej ścieżki czy to, czego doświadczycie podczas przebywania drogi do osiągnięcia waszego celu. Nie bójcie się tej odpowiedzialności dlatego, że wierzę, że będziecie dumą SGH, dumą waszych rodziców, znajomych i przyjaciół, że będziecie dumni z siebie i tego wam z całego serca życzę.