SGH dla Ukrainy – współpraca z Fundacją Humanosh

grafika łącząca barwy SGH i flagę Ukrainy; informacja o współpracy SGH z Fundacją Humanosh

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie podpisała porozumienie o współpracy z Fundacją Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich, którego celem jest pomoc uchodźcom i imigrantom przybywającym na teren Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach współpracy SGH i Fundacja Humanosh planują szereg wspólnych kompleksowych działań na rzecz uchodźców i imigrantów: pomoc rzeczową i materialną, wsparcie edukacyjne, prowadzenie zbiórek, w tym pieniężnych, oraz wsparcie logistyczne.

Fundacja Humanosh pomaga swoim podopiecznym, jak również ich najbliższym, m.in. poprzez przeprowadzanie procesu legalizacji pobytu i pracy w Polsce. Fundacja pomaga także w załatwianiu spraw urzędowych i pracowniczych poprzez doradztwo z zakresu prawa pracy. Jednym z najważniejszych projektów fundacji jest „Mirnyj Dom”. To wyjątkowe miejsce, w którym fundacja pomaga uciekinierom z Ukrainy i uchodźcom politycznym z Białorusi – ludziom zmuszonym do opuszczenia swoich domów. Fundacja pomaga im zacząć nowe życie w Polsce. Dba o to, aby jej podopieczni mogli zacząć samodzielnie żyć. Pomaga im znaleźć mieszkanie i doradza w załatwieniu formalności związanych z pobytem w naszym kraju, wspiera w poszukiwaniu pracy, uczy języka polskiego.

W ramach podpisanego porozumienia SGH wspólnie z Fundacją Humanosh uruchomiła zbiórkę finansową z myślą o pracownikach i studentach SGH oraz ich rodzinach. Zgromadzone środki pieniężne przeznaczymy na najpotrzebniejsze artykuły dla naszych Przyjaciół z ogarniętej wojną Ukrainy. Ponadto fundacja dysponuje bazą noclegową w całej Polsce oraz flotą samochodową, z której SGH w miarę potrzeb będzie mogła skorzystać podczas obecnej akcji pomocowej SGH dla Ukrainy.

SGH wspólnie z fundacją pomaga również grupie 30 uchodźców z Afganistanu, organizując im na naszej uczelni intensywny kurs języka polskiego i udostępniając sale do spotkań, na których uchodźcy otrzymują kluczowe informacje na temat pobytu w Polsce oraz możliwości otrzymania pomocy.