Odznaczenie rządu Japonii dla prof. Marka Rockiego

grafika przedstawiająca wizerunek mężczyzny, w tle widac zdjęcie okazałej auli budynku uczelni

Rząd Japonii odznaczył Orderem Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą, prof. dr. hab. Marka Rockiego, rektora SGH w latach 1999-2005 i 2016-2020 roku

Profesor Marek Rocki, jako rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, angażował się w rozwój współpracy akademickiej z uczelniami japońskimi. Za jego kadencji podpisane zostały umowy z 12 uniwersytetami w całej Japonii. Wspierał także działalność Polsko-Japońskiego Centrum Zarządzania oraz studenckiego Koła Kultury i Gospodarki Japońskiej. Za pośrednictwem tych dwóch jednostek zorganizowanych zostało wiele warsztatów, wykładów i seminariów, co przyczyniło się do popularyzacji wiedzy o Japonii w Polsce.

zdjęcie orderu

W 2018 roku profesor Rocki wniósł znaczący wkład w organizację wizyty w SGH ministra spraw zagranicznych Japonii Taro Kono. Ponadto, pełniąc funkcję senatora RP, profesor Rocki był członkiem polsko-japońskiej grupy parlamentarnej Senatu. Wielokrotnie spotykał się z japońskimi parlamentarzystami i przyczynił do intensyfikacji dialogu politycznego między Japonią i Polską. W marcu 2010 roku był jednym z członków polskiej delegacji podczas wizyty Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza w Japonii.

Ambasada Japonii w Polsce złożyła profesorowi Markowi Rockiemu "serdeczne gratulacje i podziękowania za jego wieloletnią działalność". Wyraziła także nadzieję, że "zapoczątkowane przez niego więzy przyjaźni będą przyczyniały się do dalszego rozwoju relacji polsko-japońskich".