Dwunastka z wizytą w Brukseli

na zdjęciu studenci SGH z wizyta w Brukseli

Kierując stacją naukową PAN PolSCA (Polish Science Contact Agency) w Brukseli, bywając w Parlamencie Europejskim, z podziwem i, nie ukrywam, z pewną zazdrością patrzyłam na liczne młodzieżowe grupy odkrywające zakamarki europejskiej stolicy i unijnych instytucji.

Moim marzeniem było, aby studentki i studenci mojej uczelni – SGH – również zawitali do Brukseli i tak swobodnie, jak ich koledzy i koleżanki z zachodniej Europy spacerowali po korytarzach Parlamentu Europejskiego.

Pełniąc funkcję pełnomocniczki rektora ds. współpracy z UE plan realizuję. Pierwsza dwunastka naszych studentów – dzięki zaproszeniu profesor Danuty Huebner, deputowanej do PE, byłej, dwukrotnej komisarz UE, wieloletniej profesor SGH – taką wizytę odbyła w listopadzie 2023 roku.

Profesor Huebner pracowała jako wykładowczyni w Katedrze Ekonomii Rozwoju i Polityki Ekonomicznej SGH, w Instytucie Studiów Międzynarodowych. Była redaktorką naczelną miesięcznika „Gospodarka Narodowa” oraz zastępczynią redaktorki naczelnej dwumiesięcznika „Ekonomista”. Pani Huebner jest posłanką do Parlamentu Europejskiego od 2009 roku. Pracuje obecnie w Komisji Spraw Konstytucyjnych, Komisji Gospodarczej i Monetarnej oraz Komisji Handlu Międzynarodowego. Jest także członkinią Delegacji ds. stosunków z USA. Wcześniej była głównym negocjatorem członkostwa Polski w OECD oraz sekretarzem wykonawczym Europejskiej Komisji Gospodarczej w randze zastępcy sekretarza generalnego ONZ. W Polsce kierowała Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej. Była również ministrem spraw europejskich odpowiedzialnym za proces przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W ramach cyklu „SGH w UE, UE w SGH” mieliśmy przyjemność 28 marca 2022 r. gościć prof. Danutę Huebner.

Zatem zaproszenie naszych studentów do PE przez panią profesor jest wielkim wyróżnieniem dla nich, ale także potwierdzeniem związku pani profesor z naszą uczelnią.

A co o wizycie sądzą sami jej uczestnicy?

Oddajmy im głos:
Jakub Dyński: „Największe wrażenie podczas całej wizyty w Brukseli zrobiło na mnie Muzeum Historii Europy, które jest przykładem na to, że niekonieczne są setki lat tradycji i zabytkowych przedmiotów przekazywanych z pokolenia na pokolenia, aby opowiedzieć w muzeum spójną, nomen omen, historię. Wrażenie spójności i ciągłości osiągnięto dzięki inteligentnemu układowi wystawy, który przenosi od jednego kluczowego wydarzenia do drugiego, głównie we współczesnej XX-wiecznej Europie. Pomieszczenia muzealne są przemyślane, co pozwala odwiedzającym na skoncentrowanie uwagi na istotnych momentach historycznych, bez zbędnego powielania podobnych do siebie eksponatów. I choć główna myśl – „brak współpracy w Europie prowadzi do zbrodni, więc współpracujmy” – przyświecająca większości narracji jest wręcz truizmem, to jest to moim zdaniem doświadczenie warte przeżycia, a nawet powtórzenia w przyszłości chociażby dzięki interaktywności zmiennej wystawy.

Historia kariery pani profesor Danuty Huebner powinna być inspiracją dla każdego młodego ekonomisty, który chciałby spróbować swoich sił w administracji publicznej lub polityce. Sukcesy pani profesor jako polityczki i ekonomistki mogą stanowić motywację dla młodych studentów SGH, pokazując, że zrozumienie procesów gospodarczych jest niezwykle wartościowe w kontekście wpływania na decyzje polityczne na szczeblu tak krajowym, jak i europejskim. Spotkanie i możliwość rozmowy na temat bieżących działań podejmowanych na szczeblu europejskim jest czymś, czego prędko nie zapomnę.

Pilot wycieczki opowiadał, że przeciętny mieszkaniec Brukseli spędza w korkach cztery lata swojego życia. Nie jest to niewyobrażalne po zobaczeniu na własne oczy skali problemu. (…) Zapamiętam wciąż zakorkowane miasto, ale i mieszkańców Brukseli, którzy, w przeciwieństwie do tych z Warszawy, nie wydają się żyć w ciągłym biegu. Ludzi, których mijałem na ulicy, którzy wydawali się być spokojni, usatysfakcjonowani tym, gdzie są, a nie w ciągłej pogoni za tym, gdzie mogą być.”

Krzysztof Sycz: „Najbardziej podobało mi się spotkanie z profesor Danutą Huebner w Parlamencie Europejskim, ponieważ pozwoliło posłuchać tej bardzo doświadczonej i zasłużonej postaci dla Polski w UE. Kolacja w Chez Leon, gdzie mogłem posmakować bardzo dobrych małż w doborowym towarzystwie to otwarcie na nowe doświadczenia kulinarne. Wartościowa była wizyta w Antwerpii, poznałem nowe miejsce, jego historię i znaczenie, a także ciekawe zabytki, w tym piękną katedrę.”

Aleksandra Klicka: „W ramach wizyty studyjnej w Brukseli najbardziej podobały mi się odwiedziny w Parlamentarium oraz spotkanie z panią europoseł prof. dr hab. Danutą Huebner. Zwiedzanie Parlamentarium to świetna okazja do pogłębienia wiedzy o historii integracji europejskiej i pracy Parlamentu Europejskiego i innych instytucji UE w sposób łączący naukę z zabawą, ze względu na nowoczesność i interaktywność ekspozycji. Podczas spotkania z prof. Huebner wartościowa była możliwość usłyszenia, jak wygląda codzienna praca europosła, a także rozmowa na nurtujące nas kwestie dotyczące m.in. nadchodzących zmian w UE.

Z wizyty studyjnej szczególnie zapamiętam zwiedzanie dzielnicy europejskiej, gdzie znajduje się siedziba PE oraz inne unijne instytucje. Spacerując między imponującymi budynkami, które świadczą o wspólnej historii i współpracy europejskich narodów, zdecydowanie można poczuć się częścią tej wielkiej wspólnoty. Widok instytucji, gdzie podejmowane są decyzje mające wpływ na życie milionów ludzi, był niezwykle inspirujący i pobudzający.”

Zwiedzanie Brukseli, siedziby Parlamentu Europejskiego, Domu Historii Europejskiej to najlepszy sposób na utrwalanie i pogłębianie wiedzy na temat integracji europejskiej i historii europejskich idei. Dobrze zobaczyć te miejsca, które dotąd studenci widzieli tylko na ekranie telewizora czy komputera, a teraz mogli je eksplorować osobiście.

Nasi studenci to pokolenie, które nie pamięta już Polski sprzed akcesji, zatem członkostwo w UE może dla nich wydawać się czymś oczywistym. Warto jednak poznać europejskie wartości i zrozumieć funkcjonowanie instytucji i mechanizmów decyzyjnych, słuchając i dyskutując z tymi, którzy pozycję Polski w UE budowali. Tylko rzetelna informacja i wiedza jest skutecznym narzędziem przeciwko dezinformacji i rozsiewaniu nieprawdziwych europejskich mitów.

A już na wiosnę, kolejna, tym razem 10-osobowa grupa wyruszy do Brukseli na zaproszenie prof. Bogusława Liberadzkiego, posła do PE.  


Na zdjęciu prof. Małgorzata Molenda-Zdziech

DR HAB. MAŁGORZATA MOLĘDA-ZDZIECH, prof. SGH, kierowniczka Katedry Studiów Politycznych, Kolegium Ekonomiczno--Społeczne SGH, pełnomocniczka rektora ds. współpracy z instytucjami UE