Dwunastka z SGH z wizytą na europejskim forum

zdjecie grupowe kilkunastu osób, w tle granatowa plansza z logiem PE

Kierując stacją naukową PAN – PolSCA (Polish Science Contact Agency) w Brukseli, bywając w Parlamencie Europejskim, z podziwem i nie ukrywam, że z pewną zazdrością – patrzyłam na liczne młodzieżowe grupy odkrywające zakamarki europejskiej stolicy i unijnych instytucji. Moim marzeniem było, aby studentki i studenci mojej uczelni – SGH – również zawitali do Brukseli.

Pełniąc funkcję pełnomocniczki rektora ds. współpracy z UE,  z marzenia ukułam plan, który właśnie teraz się realizuje. Dzięki zaproszeniu profesor Danucie Huebner, deputowanej do Parlamentu Europejskiego, byłej, dwukrotnej komisarz KE, wieloletniej profesor SGH, dwunastka studentek i studentów w dniach 13-17 listopada 2023 roku poznaje Brukselę, Parlament Europejski, Dom Historii Europejskiej. A zatem – duża dawka wiedzy na temat integracji europejskiej i historii europejskich idei.

grupa osób w porze wieczornej pozuje do zjęcia na tle modelu atomu w Brukseli

Studencka dwunastka to reprezentanci generacji, która nie pamięta już Polski sprzed akcesji, zatem członkostwo w UE może dla niej wydawać się czymś oczywistym. Warto jednak poznać i zrozumieć funkcjonowanie instytucji i mechanizmów decyzyjnych, będąc na miejscu i słuchając tych, którzy pozycję Polski w UE budowali. Tylko rzetelna informacja i wiedza jest skutecznym narzędziem przeciwko dezinformacji i rozsiewaniu nieprawdziwych, europejskich mitów.
 
Małgorzata Molęda-Zdziech,
kierowniczka Katedry Studiów Politycznych SGH
Pełnomocniczka rektora ds. współpracy z instytucjami UE