Czesław Lang laureatem Nagrody Gospodarczej SGH 2023

grafika przedstawiająca twarz mężczyzny, obok statuetka Nagrody Gospodarczej SGH

Kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski w Moskwie w 1980 roku oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata. Po zakończeniu kariery sportowej organizator największego cyklicznego sportowego wydarzenia w Polsce Tour de Pologne UCI World Tour, założyciel i właściciel firmy Lang Team. Czesław Lang został w 2023 roku laureatem Nagrody Gospodarczej SGH. Statuetkę odebrał na uroczystej gali 6 września podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Przyznawana od 2019 r. Nagroda Gospodarcza SGH jest sposobem wyróżnienia osób, które szczególnie zasłużyły się na polu przedsiębiorczości i innowacyjności, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego Polski.

Ceremonia wręczenia na YouTube SGH.

Kapituła Nagrody Gospodarczej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie postanowiła uhonorować w tym roku Czesława Langa – założyciela i właściciela firmy Lang Team.

„Osoba, która dostaje Nagrodę Gospodarczą SGH, jest powszechnie znana. Jest to osoba bardzo lubiana, bardzo skromna i pozytywnie nastawiona do ludzi. Jest to osoba, która realizuje swoje pasje i marzenia. Jest to osoba, która powiedziała kiedyś w wywiadzie: „Nieważne było to, że łańcuch cały czas spadał, opony się przebijały i trzeba było łatać dętki. Ważne, że jechał do przodu, a ja miałem na czym trenować – mówił w laudacji rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH.

– I to właśnie łączy sport z biznesem, bo najważniejsze jest i w sporcie i w biznesie, żeby jechać do przodu.

Czesław LAng odbiera Nagrodę Gospodarczą SGH

Czesław Lang gorąco pragnął zostać wybitnym kolarzem – sięgnął po olimpijskie srebro, jest dwukrotnym wicemistrzem świata, uczestniczył w najbardziej prestiżowych wyścigach, w tym Tour de France i Giro d’Italia. A po zakończeniu sportowej kariery chciał przywrócić blask polskiemu kolarstwu, organizując Tour de Pologne – robi to z powodzeniem od 30 lat: dziś, dzięki jego wysiłkowi, to jeden z najważniejszych wyścigów w kolarskim świecie, który ma również swoją edycję dla amatorów.

Czesław Lang się nie zatrzymuje – jest producentem zdrowej żywności i promotorem aktywnego stylu życia.

„Nasz laureat powiedział kiedyś, że kolarstwo to ciężki sport i jeśli się go nie pokocha, to nie ma się w nim czego szukać. Misją Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie jest kształtowanie liderów. Nagradzamy dziś znakomitego lidera niejednego peletonu, który inspiruje nas tym, jak bardzo kocha wszystko to, co robi" – podkreślił rektor Wachowiak.

Nagrodę Gospodarczą SGH 2023 wręczył rektor Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor SGH w latach 1999–2005 i 2016–2020 prof. dr hab. Marek Rocki oraz dyrektorka Centrum Współpracy z Biznesem Patrycja Dutkiewicz.

„Dziękuję za tak prestiżową i tak piękną nagrodę. Jestem bardzo wzruszony. Nie miałem żadnych tradycji sportowych w domu, ale jak miałem 10 lat chciałem być Ryszardem Szurkowskim (…) i tak pokochałem kolarstwo, które towarzyszy mi do tej pory – powiedział Czesław Lang na uroczystej gali.

– Zbliżam się do 70, jeszcze wsiadam na rower i jadę 120 km i sprawia mi to wielką radość.

Tak się w życiu potoczyło, że poprzez sport, poprzez swoje sukcesy mogę dać wiele radości Polakom podczas igrzysk olimpijskich, podczas Wyścigu Pokoju. Zakładając biało-czerwona koszulkę zawsze wiedziałem, że nie jestem sam, tylko jadę reprezentować swój kraj i byłem z tego bardzo, bardzo dumny. (…)

Kończąc karierę, chciałem zrobić coś więcej dla Polski (…) W Tour de Pologne byłem 30 lat. Lubiłem ten wyścig, za co wszystkim dziękuję (…) Budowaliśmy tę markę, polską markę i teraz Tour de Pologne należy do najważniejszych wyścigów świata – jest to World Tour. Jesteśmy tam, gdzie jest Tour de France, Giro d’Italia (…).

Wszystkim, którzy ze mną to robią przez te 30 lat, chciałbym podziękować, dedykować tę nagrodę. Cieszę się tym, żebyśmy mogli jeszcze wiele wspólnych rzeczy razem zrobić".

Nagrodę Gospodarczą SGH ustanowiono w 2019 r., a jej pierwszą laureatką została prezes Grupy LUX MED Anna Rulkiewicz, którą wyróżniono za działania zapewniające Grupie LUX MED pozycję lidera w branży prywatnych usług medycznych w Polsce.

W roku 2020 Nagrodę Gospodarczą SGH otrzymał prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło za umocnienie pozycji Grupy Kapitałowej PKO, lidera rynku finansowego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Krzysztof Pawiński współzałożyciel i współwłaściciel Grupy Maspex, a obecnie także prezes zarządu Grupy Maspex – jednej z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie produktów spożywczych, Nagrodę Gospodarczą SGH otrzymał w 2021 roku. Grupa Maspex jest liderem na rynku soków, nektarów i napojów jej produkty trafiają do ponad 60 krajów na całym świecie, firma współpracuje z ponad 200 klientami biznesowymi.

W 2022 roku laureatką Nagrody Gospodarczej SGH została dr Irena Eris, założycielka i właścicielka firmy Dr Irena Eris. Od blisko czterech dekad dr Eris znajduje się w ścisłej czołówce liderów i liderek polskiego biznesu, z powodzeniem rozwijając przedsiębiorstwo kosmetyczne cieszące się renomą w kraju i za granicą.