30-lecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Dr Marek Dietl, prezes GPW od 2017 r. oraz dr Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes GPW

Gratulacje dla GPW – współzałożyciela Klubu Partnerów SGH!

Trzydzieści lat temu, a dokładnie w dniu 12 kwietnia 1991 r., minister przekształceń własnościowych Janusz Lewandowski i minister finansów Leszek Balcerowicz złożyli podpisy pod aktem założycielskim Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie – symbolu przemian gospodarczych i odrodzenia rynku kapitałowego w wolnej Polsce. Giełda ruszyła 16 kwietnia 1991 r. Sesja inauguracyjna była małym krokiem warszawskiej giełdy, ale dużym dla gospodarki rynkowej w Polsce.

 

GPW – IKONA WOLNEGO RYNKU MA 30 LAT!

Uroczyste obchody 30. rocznicy sesji inauguracyjnej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, dokonując symbolicznego otwarcia sesji giełdowej poprzez uderzenie w dzwon.

– Warszawską giełdę można uznać za ikonę odbudowanego w niepodległej Rzeczypospolitej wolnego rynku. Powiedziałbym więcej – jest jednym z symboli wolnej Polski. Tutaj, na warszawskim parkiecie, Polska wytyczyła drogę, która może być lekcją i inspiracją dla innych narodów, wszystkich ludzi na świecie rozumiejących wagę wolności ekonomicznej – mówił prezydent Andrzej Duda, który objął Patronatem Honorowym całoroczne obchody 30-lecia GPW.

Początki warszawskiej giełdy były skromne. Jak przypominał prezydent, na pierwszej sesji notowanych było pięć spółek, a obroty sięgnęły zaledwie 1990 zł. Tak oficjalnie w Polsce zaczął powstawać system rynkowy. Dziś na obu rynkach GPW funkcjonuje ponad 800 różnej wielkości przedsiębiorstw działających w wielu branżach, także w strategicznych gałęziach gospodarki krajowej i zagranicznej, a ich kapitalizacja to 1 bln 135 mld zł. Swoje okrągłe urodziny GPW świętuje jako jeden z najważniejszych parkietów europejskich, zajmując czołowe miejsce wśród giełd UE w 2020 r. pod względem wzrostu obrotów i obrotowości portfela, a także będąc numerem 1 na świecie pod względem liczby notowanych spółek branży gamedev. Szybki rozwój naszej giełdy potwierdził (w 2018 r.) awans do grona 25 najbardziej rozwiniętych globalnych rynków. Zajęło to GPW zaledwie 28 lat, co jest rekordowym wynikiem na tle światowych giełd. Dla porównania, Korea Południowa pracowała na taki wynik 55 lat.

– Rozwój naszego parkietu odzwierciedla różne etapy ewolucji polskiej gospodarki. Giełdy przeszły drogę od miejsc obrotu akcjami do spółek technologicznych wchodzących w różne obszary rynków finansowych z wyrafinowanymi usługami. Naszym celem jest odnaleźć się w tych megatrendach i stać się hubem technologicznym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – zapowiedział Marek Dietl, prezes Zarządu GPW, podczas jubileuszowej sesji.

– GPW jest centralnym punktem na gospodarczej mapie Polski, podporą polityki rządu. Doskonale wpisuje się w ekosystem wsparcia biznesu. Co cieszy, pomimo trudnego pandemicznego okresu giełdzie udało się znacząco poprawić wyniki finansowe, osiągając najwyższe przychody i wynik EBITDA w swojej historii – podkreślił Jacek Sasin, wiceprezes Rady Ministrów, minister aktywów państwowych.

W ramach obchodów jubileuszu 30-lecia pierwszej sesji na GPW zorganizowano pięć paneli dyskusyjnych. Pierwszy z nich dotyczył historii, współczesności i przyszłości giełdy. Omawiano także największe wyzwania oraz scenariusze rozwoju warszawskiej giełdy i polskiego rynku kapitałowego. Paneliści dyskutowali również o roli spółek Skarbu Państwa na warszawskim parkiecie i w polskiej gospodarce oraz wpływie PPK i OFE na rozwój polskiej giełdy. Odbyła się także premiera specjalnego jubileuszowego znaczka, wyemitowanego dla GPW przez Pocztę Polską.

Uroczysty dzień wystąpień i dyskusji oraz sesję giełdową zamknęli Wiesław Rozłucki i Marek Dietl, uderzając w giełdowy dzwon.

Obchody 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie będą się odbywały przez cały rok

HISTORIA GIEŁDY

Historia rynku kapitałowego na ziemiach polskich sięga początku XIX wieku. Giełda Kupiecka – pierwsza w Polsce i jedna z niewielu w Europie – powstała w Warszawie 2 maja 1817 r., stając się wkrótce największym rynkiem carskiej Rosji, odpowiedzialnym za 5%–6% światowego obrotu papierami wartościowymi. Giełda, z 90-procentowym udziałem w obrocie krajowym, prężnie działała też w okresie międzywojennym. Ponowny rozwój polskiego rynku kapitałowego był możliwy dopiero w 1989 r., czyli wraz z transformacją ustrojową i gospodarczą.

Podczas pierwszej sesji giełdowej w wolnej Polsce, 16 kwietnia 1991 r., różowe karteczki oznaczały kupno, a niebieskie – sprzedaż. Maklerzy wprowadzili kilkadziesiąt zleceń do komputerów. Napięcie było tak duże, że goście, którzy przybyli do sali notowań w dawnej siedzibie KC PZPR, nie zorientowali się nawet, że nie udało się skończyć remontu, we wszystkich zakamarkach na piętrze ukryte były drabiny, kubły i puszki po farbach. Sprzęty, meble i komputery były wypożyczone – te ostatnie od Universalu i tylko na jedną sesję, po zakończeniu której trzeba je było po cichutku odwieźć – por. https://www.facebook.com/GPW.WSE.

GIEŁDA DZISIAJ

Obecnie średni obrót sesyjny na GPW wynosi ok. 1,2 mld zł. Na Głównym Rynku są notowane akcje 431 firm (381 krajowych i 50 zagranicznych), natomiast na rynku NewConnect – 365 spółek (361 krajowych i 4 zagranicznych). W zeszłym roku Grupa Kapitałowa GPW wypracowała rekordowe przychody ze sprzedaży w wysokości 403,8 mln zł i jeden z najwyższych w swojej historii zysk netto, który przekroczył 151 mln zł. Według danych Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych w 2020 r. GPW zajęła 1. miejsce w Europie pod względem procentowego wzrostu obrotów akcjami i 3. miejsce w kategorii wartości ofert pierwotnych. Pod koniec 2020 r. GPW była też drugim europejskim rynkiem pod względem płynności.
    
Obchody 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie będą się odbywały przez cały rok, a informacje na ten temat są dostępne na stronie www.30latGPW.pl