„ENERGETYCZNE ROZMOWY” – podcast SKN Energetyki SGH

snop światła krążący w przestrzeni między przedmiotami

Czy naprawdę żyjemy w czasach kryzysu energetycznego? Jakie rozwiązania energetyczne są naprawdę korzystne dla środowiska i ekonomii w Polsce? Jak będą kształtować się ceny nośników energii w 2024 roku? Czy możemy mówić o bezpieczeństwie i suwerenności energetycznej w dobie integracji europejskiej, jak również konfliktów zbrojnych?

Jeśli chcesz uporządkować wiedzę dotyczącą energetyki, dołącz do „Energetycznych Rozmów” Studenckiego Koła Naukowego Energetyki, podczas których postaramy się odpowiedzieć na ważne pytania.

logo podcastu Energetyczne Rozmowy

„Energetyczne Rozmowy” to podcast SKN Energetyki SGH, w którym poruszane są tematy związane z energetyką. W rozmowach biorą udział studenci, naukowcy oraz eksperci z branży, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniami. Podcast pozwala na poszerzenie wiedzy na temat gospodarowania energią, a także zagadnień związanych z polityką energetyczną, innowacjami i zrównoważonym rozwojem. „Energetyczne Rozmowy” to doskonała okazja do poszerzenia horyzontów na temat energetyki oraz zapoznania się z najnowszymi trendami i wyzwaniami w tej dziedzinie.

Jeśli jeszcze nie miałeś okazji dołączyć do naszych „Energetycznych Rozmów”, teraz nadszedł idealny moment. Z początkiem 2024 r. rozpoczynamy nowy cykl rozmów z pracownikami naukowymi SGH, którzy podzielą się z nami swoimi opiniami na temat zagadnień, w których się specjalizują, aby ocenić rozwój energetyki w Polsce, w Unii Europejskiej, w tym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, i na świecie.

Już w styczniu dotrzemy do tajników systemu handlu emisjami, zidentyfikujemy inne unijne mechanizmy zrównoważonego rozwoju, a także skonfrontujemy problemy i korzyści zarówno wielkich elektrowni jądrowych, jak i małych instalacji w ramach działalności spółdzielni energetycznych. Każdemu przyda się trochę energii, dlatego nie możemy już doczekać się nadchodzących „Energetycznych Rozmów”.

Jeśli już teraz chcesz dowiedzieć się więcej o energetyce, posłuchaj dotychczasowych odcinków. Od pierwszych rozmów poruszaliśmy aktualne tematy, zaczynając od analizy programów partii politycznych w kampanii wyborczej. Dzięki temu poznaliśmy plany poszczególnych ugrupowań w dziedzinie energetyki. Zrozumienie kontekstu politycznego w rozwoju strategii energetycznych jest kluczowe w dobie integracji międzynarodowej i uczestniczeniu Polski w europejskich mechanizmach rynkowych. Wspólnie ustalone cele zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, w tym główny, jakim jest neutralność klimatyczna w 2050 r., budzą wiele skrajnych opinii.

Z tego powodu rozważaliśmy kwestię suwerenności energetycznej w polityce krajowej, europejskiej i światowej. Szukaliśmy odpowiedzi, ale niełatwo jest odpowiedzieć na pytania: Czy aktem suwerenności są przewroty polityczne w Nigrze i Gabonie? Czy prawo unijne nadąża za transformacją energetyczną i jest rozwiązaniem wzmacniającym konkurencyjność gospodarczą Europy?

Jest to szczególnie ważne przy dynamicznym rozwoju technologii, które wymagają ujarzmienia i odpowiedzialnej aplikacji w systemach energetycznych. Próbą takiego ujarzmienia są kolejne akty legislacyjne i nadchodzące zmiany na rynkach energii.
Innowacje w energetyce i nowe projekty pojawiają się jak grzyby po deszczu. Tymczasem deszcz, wiatr i słońce to główne źródła energii w kształtującym się paradygmacie energetycznym. Z tego powodu rozmowa o morskich farmach wiatrowych i ich atutach względem lądowych odpowiedników nabiera na znaczeniu w kontekście rozwijających się inwestycji na Morzu Bałtyckim.

Choć w przyrodzie nic nie ginie, wygenerowane nadwyżki energii elektrycznej z turbin wiatrowych lepiej zmagazynować, niż wypuścić w przestrzeń. Wśród najnowszych sposobów akumulacji analizie poddano wodór, który ostatnio jest odmieniany przez wszystkie przypadki, a najczęściej wymieniany w zbitce słownej „transport wodorowy”.

Koncepcji na rodzaje napędów w transporcie jest tak wiele jak naszych odcinków i pomysłów na nie, a potwierdzeniem jednych i drugich są tytuły podcastów: „Wodorowe innowacje w transporcie – przyszłość czy teraźniejszość?”, „Paliwa syntetyczne czy elektryki – co nas czeka po 2035 roku?”, „Czy elektryk tylko do miasta?”. Jedno jest pewne – mamy tyle energii, że SKN Energetyki kolejne odcinki „Energetycznych Rozmów”  dowiezie niezależnie od formy napędu. Te i kolejne tematy znajdziecie pod linkiem.

Kacper Jabłoński, gospodarz podcastu, SKN Energetyki SGH