Wystawa poświęcona prof. Edwardowi Lipińskiemu

wnętrze pełne antycznych mebli i eksponatów

11 października 2023 roku, w dniu uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego 2023/2024, w czytelni ogólnej Biblioteki SGH została otwarta wystawa „Nie ma gospodarki bez przedsiębiorczości. Mieszkanie Profesora Edwarda Lipińskiego – nieformalna siedziba KOR”.

Wernisaż wystawy odbył się tuż po inauguracji nowego roku akademickiego.

Wystawę zorganizowano w ramach obchodów w SGH Roku Edwarda Lipińskiego w stulecie jego zatrudnienia na naszej uczelni. Stanowi ona kulminację obchodów Roku Edwarda Lipińskiego w SGH.

wnętrze gabinetu

Ekspozycja będzie czynna w dniach 10-22 października. Pokazujemy na niej mieszkanie profesora Lipińskiego w tzw. Domu Profesorskim SGH przy ul. Rakowieckiej 22c, które stało się nieformalną kwaterą KOR. Oprócz mebli i dzieł sztuki, udostępnionych przez rodzinę profesora, zademonstrujemy na niej też urządzenia do podsłuchu, wypożyczone nam na czas wystawy przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych. Mieszkanie Państwa Lipińskich, umiejscowione na ostatnim piętrze Domu Profesorskiego, oprócz podsłuchu telefonicznego, było objęte dodatkowo całościowym podsłuchem.

Po wystawie oprowadzał redaktor Piotr Śmiłowicz, dziennikarz i publicysta, były pracownik Ośrodka „Karta”, a także wnuczka profesora Barbara Lipińska.

kobieta i mężczyzna opowiadają o wystawie

W Auli Spadochronowej na telebimie prezentowano nagrania filmowe, w których 11 żyjących członków KOR-u wspomina prof. Edwarda Lipińskiego.

Dodatkowo, 14 października o godz. 14:30 odbędzie się zwiedzanie kampusu SGH z przewodnikiem, panem Adrianem Sobieszczańskim, przeznaczone dla mieszkańców Warszawy. Oprowadzanie obejmie również Bibliotekę SGH i zlokalizowaną w niej wystawę. Zwiedzanie dla interesariuszy zewnętrznych zostało zorganizowane we współpracy z fundacją „Kamień i co…”.