DZIŚ NA ŻYWO: franczyza – bezpieczna opcja biznesowa?

Już dziś o godz. 16.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Czwartkowe Forum SGH. W dyskusji udział wezmą dr Adam Manikowski, wiceprezes zarządu Żabka Polska, oraz dr Marta Ziółkowska, Instytut Zarządzania SGH.

Franczyza to popularny sposób na biznes, pozwalający na skorzystanie ze sprawdzonego modelu funkcjonowania. Zwłaszcza teraz, w czasach ogromnej niepewności i dynamicznie zmieniającego się otoczenia współpraca franczyzowa umożliwia wzrost i znacząco ogranicza ryzyko prowadzenia działalności. Pandemia uwidoczniła dalszy wzrost zainteresowania franczyzą zarówno wśród firm-dawców, jak i potencjalnych biorców licencji. Wobec ograniczeń w działaniu wielu branż, które stanowiły naturalny obszar rozwoju systemów franczyzowych (tj. gastronomia, usługi), chcący rozpocząć biznes poszukują modeli bezpiecznych i pozwalających na budowanie stabilnego biznesu. Franczyza ma jednak również swoje ograniczenia, wśród nich nieprecyzyjne prawo oraz nieuczciwe praktyki. Czy można więc uznać franczyzę za bezpieczne rozwiązanie na trudny czas pandemii?

  • Jaki potencjał rozwoju ma rynek franczyzy w Polsce?
  • Jakie systemy franczyzowe osiągają sukces w pandemii?
  • Franczyza jako recepta na rozwój lokalnej przedsiębiorczości?
  • Jak pandemia wpłynęła na handel detaliczny w Polsce i jakie są perspektywy jego rozwoju?
  • Jak rozdrobnienie handlu detalicznego w Polsce wpływa na konkurencję?
  • Czy zmiany zachowań konsumentów i wzrost znaczenia e-commerce wpływają na rynek handlu detalicznego?

W spotkaniu udział wezmą:

  • dr Adam Manikowski, wiceprezes zarządu Żabka Polska,
  • dr Marta Ziółkowska, Instytut Zarządzania SGH.

Rozmowę poprowadzi Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 4 marca o godz. 16.00, na kanale SGH w serwisie YouTube (link do spotkania). Zapraszamy do śledzenia transmisji oraz zadawania pytań ekspertom.

Czwartkowe Forum SGH, wspólny projekt Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Forum Ekonomicznego, to cykl debat online na temat najważniejszych problemów gospodarczych, biznesowych i społecznych w kraju i na świecie. Jego celem jest zainicjowanie wymiany opinii na najbardziej istotne kwestie ekonomiczne pomiędzy przedstawicielami świata nauki i praktyki gospodarczej, omówienie aktualnych trendów i zjawisk gospodarczych, najistotniejszych wyzwań biznesowych oraz ich konsekwencji i skutków z perspektywy regionu, kraju, poszczególnych branż, przedsiębiorstw, jak również gospodarstw domowych. Osoby i instytucje zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH, e-mail: cpitt@sgh.waw.pl.