Historyczny brąz na Uniwersjadzie

Gratulacje od ministra sportu Kamila Bortniczuka

Tegoroczną Uniwersjadę długo zapamiętamy. Nasza studentka Aleksandra Śmiech zdobyła na nim historyczny brązowy medal w rzucie młotem.

Chociaż Ola musiała uznać wyższość dwóch Chinek, to i tak jest to wielki sukces, na który czekaliśmy od lat. Uniwersjada to najważniejsze zawody dla studentów sportowców – impreza rozgrywana jest co dwa lata, a oprawa i poziom w wielu aspektach przypominają igrzyska olimpijskie. W tym roku po zawirowaniach covidowych odbyła się impreza pierwotnie zaplanowana na lato 2021, więc fanom sportu akademickiego przyszło długo czekać na emocje związane ze studenckimi igrzyskami.

Aleksandra Śmiech

Aleksandra Śmiech, fot. archiwum własne

Ola zaczęła sezon z przytupem – w maju dołączyła do zaszczytnego grona młociarek, które przekroczyły granicę 70 m. Nasza studentka przekroczyła ją jako ósma, zostając liderką polskich tabel. Był to też wynik wyższy niż minimum na Letnią Uniwersjadę, więc już wtedy zaczynaliśmy trzymać kciuki za występ Oli w Chinach. Tydzień po tak pięknym wyniku faworytka konkursu bez problemu obroniła tytuł Akademickiej Mistrzyni Polski w rzucie młotem i tym samym w jej ręce trafił piąty z rzędu złoty medal tej imprezy.

Następnym przystankiem były Mistrzostwa Polski, gdzie w mocno obstawionym konkursie uległa jedynie Malwinie Kopron i trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej Anicie Włodarczyk, zajmując trzecie miejsce.

Najlepsze jednak miało nadejść – bezkonkurencyjna na polskim podwórku akademickim Ola miała udowodnić formę w dalekim Czengtu (Chengdu) w środkowych Chinach. Kwalifikacje były formalnością, ale pozwoliły oswoić się z atmosferą stadionu i przygotować na konkurs finałowy. Nasza studentka już po pierwszym rzucie uplasowała się na trzeciej pozycji i choć ten wynik dwukrotnie poprawiła, to miejsce zostało bez zmian. W najlepszej próbie Ola rzuciła młot na odległość 68,65 m. Tym samym wywalczyła historyczny brązowy medal Uniwersjady.

Ola po konkursie powiedziała: „Bardzo się cieszę z tego medalu, bo to były bardzo fajne zawody. Dałam z siebie wszystko, aby ten medal przywieźć do Polski. Jest pewien niedosyt, bo lepsze medale były w zasięgu ręki, ale cieszę się z miejsca na podium. Chińska publiczność bardzo mocno wspierała chińskie zawodniczki, ale dla mnie to też było na plus”.
Gratulujemy ogromnego sukcesu i trzymamy kciuki za udane starty w kolejnych zawodach.

Aleksandra Śmiech studiuje w SGH na drugim roku studiów magisterskich kierunek e-biznes, specjalizację marketing internetowy.  


MAGDALENA BRYK, członek zarządu AZS SGH

Gratulacje od ministra sportu Kamila Bortniczuka. Fot. Biuro Prasowe AZS