Informacja sygnalna IRG: Koniunktura w przemyśle – maj 2023

karoseria samochodu na linii produkcyjnej

Drugi miesiąc z rzędu koniunktura w przemyśle przetwórczym pogarsza się. W maju wartość wskaźnika koniunktury (IRGIND) ponownie zmalała. Wartość wskaźnika koniunktury (IRGIND) wyniosła -11,7 pkt, o 4,6 pkt mniej niż w kwietniu i o 8,2 pkt mniej niż przed rokiem.

wykres: koniunktira w przemyśle maj 2023

O pogorszeniu się koniunktury informują tylko firmy prywatne. Wartość wskaźnika dla sektora prywatnego wynosi -11,1 pkt, o 5,5 pkt mniej niż przed miesiącem i o 6,7 pkt mniej niż przed rokiem. Dla sektora publicznego wartość wskaźnika wzrosła o 20,8 pkt i wynosi -21,8 pkt. W skali roku jednak miał miejsce spadek o 34,5 pkt.

W przekroju wg głównych grup produktowych pogorszenie koniunktury w maju odnotowali wszyscy  producenci. Najbardziej pogorszyła się koniunktura w produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku (wartość IRGIND obniżyła się o 8,7 pkt). W przekroju wg wielkości zatrudnienia poprawę koniunktury (o 0,3 pkt) zanotowały przedsiębiorstwa najmniejsze, do 50 pracowników, oraz zatrudniające od 251 do 500 pracowników (o 1,7 pkt.). Największy spadek wartości wskaźnika, o 16,5 pkt, odnotowano dla największych zakładów produkcyjnych, o zatrudnieniu ponad 500 pracowników. Koniunktura poprawiła się w dwóch makroregionach: południowym (o 8,9 pkt) i północno-zachodnim (o 5,0 pkt). Najbardziej pogorszyła się koniunktura w województwie mazowieckim (o 17,7 pkt). Najwyższą wartość, -6,9 pkt, wskaźnik przyjął dla makroregionu południowo-zachodniego, najniższą, -32,7 pkt, dla województwa mazowieckiego.

W ciągu miesiąca odnotowano spadek wielkości produkcji i zamówień eksportowych. Nieznacznie wzrósł poziom zamówień ogółem. Zmalała wielkość zatrudnienia. Rosną poziom zapasów wyrobów gotowych i ich ceny. Poprawiła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw, ale tylko w sektorze prywatnym. Poprawiły się także oceny ogólnej kondycji gospodarki polskiej.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy zmniejszyła się wielkość produkcji na eksport. Przedsiębiorcy informują także o pogorszeniu konkurencyjności naszych towarów na rynkach zagranicznych i zmniejszeniu względnych korzyści z produkcji eksportowej.

Szczegółowe wyniki badania zostaną zamieszczone w wydawnictwie IRG SGH:
Koniunktura w przemyśle. Maj 2023 (Badanie okresowe nr 416).