Informacja sygnalna IRG – koniunktura w przemyśle (kwiecień 2025)

mężczyzna stojący obok maszyny z otwartym laptopem

W kwietniu koniunktura w przemyśle przetwórczym ponownie uległa poprawie. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGIND) wzrosła o 2,3 punktu i wyniosła -3,3 pkt. W ciągu roku wartość wskaźnika zwiększyła się o 1,1 pkt. Poprawę koniunktury odnotowano tylko w sektorze publicznym. 

wykres przestawiający koniunkturę w przemyśle

 

Największy wpływ na wzrost wartości wskaźnika koniunktury w skali miesiąca miał przewidywany wzrost wielkości produkcji i zwiększenie się poziomu zamówień. Przewidywania na najbliższe miesiące są umiarkowanie optymistyczne.

W analizowanych przekrojach zmiany wartości wskaźnika IRGOND były zróżnicowane. W przekroju wg głównych grup produktowych poprawa miała miejsce w produkcji półproduktów i dóbr inwestycyjnych. Wartości wskaźnika dla tych grup wzrosły odpowiednio o: 1,2 i 5,1 pkt. Producenci dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku i nietrwałych dóbr inwestycyjnych odnotowali pogorszenie się koniunktury, sięgające odpowiednio: 0,4 i 1,1 pkt. W przekroju wg wielkości zatrudnienia poprawę koniunktury odnotowali producenci najmniejsi, zatrudniający do 50 pracowników, oraz zakłady z zatrudnieniem od 251 do 500 osób. Zmiany wartości wskaźnika koniunktury dla tych grup wyniosły odpowiednio: 4, i 9,1 pkt. Pogorszenie się koniunktury, odpowiednio o: 2,9 i 14,8 pkt, odnotowano dla firm z zatrudnieniem od 51 do 250 oraz ponad 500 pracowników. Koniunktura pogorszyła się w dwóch makroregionach: centralnym i wschodnim. W pozostałych makroregionach nastąpiła poprawa.

W skali kwartału o 12 punktów procentowych obniżył się stopień wykorzystania mocy produkcyjnych. Obecnie wynosi 56,4%. Wzrosła natomiast konkurencyjność wyrobów importowanych. Przedsiębiorcy informują także o wzroście uciążliwości barier działalności gospodarczej. Za najbardziej uciążliwe uważają obecnie obciążenia podatkowe (93,8% wskazań), niedostateczny popyt krajowy (90,8%) i niestabilność przepisów prawnych (90,4%).
W skali półrocza zmalały inwestycje, zarówno w budynki (o 0,9 pkt) jak i maszyny i urządzenia produkcyjne (o 8,7 pkt). Jako główne ograniczenia działalności inwestycyjnej przedsiębiorcy wymieniają: niewystarczający zysk, obawę przed zadłużeniem i niewystarczający popyt. Jako ewentualne zamierzenia inwestycyjne wskazują: wymianę starego wyposażenia, ograniczenie zużycia energii oraz mechanizację i automatyzację produkcji.
 


Szczegółowe wyniki badania zostaną zamieszczone w wydawnictwie IRG SGH, publikowanym na stronie www.sgh.waw.pl/irg:
Koniunktura w przemyśle. Kwiecień 2025 (Badanie okresowe nr 439)