Pomoc SGH dla Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu (KNU) im. Tarasa Szewczenki

otynkowany na czerwono gmach główny Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu (KNU) im. Tarasa Szewczenki; na pierwszym planie drzewa

Prof. Wołodymyr Bugrow, rektor Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu (KNU) im. Tarasa Szewczenki, uczelni partnerskiej SGH,  złożył na ręce rektora SGH apel o pomoc dla swego uniwersytetu. KNU ten jest największą i najbardziej prestiżową uczelnią na Ukrainie, znaną i cenioną za granicą, w tym w Polsce.

10 października 2022 roku w wyniku rosyjskich ataków ucierpiały budynki KNU, które znajdują się w ścisłym centrum ukraińskiej stolicy. Rektor SGH spotkał się z rektorem Bugrowem online 7 listopada ub.r., żeby omówić sposoby pomocy i ustalić hierarchię potrzeb Uniwersytetu im. Szewczenki. Rektor KNU wskazał, że obecnie najważniejszym zadaniem jest zapewnienie funkcjonowania uczelni w sytuacji systematycznego wyłączania prądu; głównie dotyczy to utrzymania infrastruktury informatycznej uczelni i digitalizację zbiorów biblioteki uniwersyteckiej.

Po spotkaniu w SGH zorganizowano celową zbiórkę finansową dla ukraińskiej uczelni. Apel Rektora z 22 listopada 2022 r. skierowany był do całej społeczności akademickiej SGH z prośbą o hojność i ewentualne wsparcie finansowe działań na rzecz zapewnienia bezpiecznego i nieprzerwanego funkcjonowania KNU, który poniósł poważne straty w wyniku ataków rakietowych.

24 stycznia br. Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich, z którą SGH współpracuje od wielu miesięcy, przekazała zebrane środki, tj. 8 281,67 zł, na wskazane konto ukraińskiej uczelni.

Mamy nadzieję, że przekazana kwota chociaż w części sfinansuje zakup niezbędnych elementów infrastruktury informatycznej oraz wyposażenia technicznego uczelni, aby Kijowski Uniwersytet mógł kontynuować proces kształcenia i działalność naukową.