Żagle Biznesu SGH 2021

Rektor SGH Piotr Wachowiak i prorektor Roman Sobiecki wręczają nagrodę Żagle Biznesu

Żagle Biznesu to konkurs wyróżniający dynamicznie rozwijające się i osiągające sukcesy firmy, założone i prowadzone przez studentów, doktorantów i absolwentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Nagradzane są  przedsiębiorstwa, które nie tylko osiągają sukcesy gospodarcze, ale również realizują najlepsze praktyki biznesowe. W tym roku, podczas inauguracji roku akademickiego 2021-22 w SGH statuetki odebrały trzy firmy: TakeTask, Epeer.pl i InStreamly.

Przedsiębiorstwa posiadające związki z SGH mogły same zgłosić się do konkursu lub liczyć na nominację. Jak co roku, szerokie spektrum przedsięwzięć naszych studentów i absolwentów sprawiło, że w stawce znalazły się firmy z rozmaitych branż i na różnym poziomie rozwoju. Wśród zgłoszonych znalazły się zarówno startupy, jak i osiągające sukcesy na arenie międzynarodowej dojrzałe przedsiębiorstwa. Weryfikacja nadesłanych zgłoszeń odbywała się na podstawie metody badawczej stworzonej przez przewodniczącą kapituły konkursu prof. dr hab. Hannę Godlewską-Majkowską.

Podstawowym kryterium pozostaje wciąż realizacja praktyk związanych z pozyskiwaniem, przetwarzaniem, kodyfikowaniem i transferem wiedzy. Firmy zgłaszały dobre praktyki w następujących obszarach: produkt, organizacja, technologia, marketing i społeczna odpowiedzialność biznesu. Konkurs Żagle Biznesu SGH w zakresie badawczym jest realizowany przez mutidyscyplinarne zespoły studentów i doktorantów SGH, które przeprowadziły wywiady i opracowały raporty dotyczące zgłoszonych przedsiębiorstw. To okazja dla młodych badaczy do zebrania cennych doświadczeń i analizy prawdziwych case’ów biznesowych. Pracę zespołów badaczy z przedsiębiorstwami poprzedziła seria warsztatów metodycznych, przeprowadzonych przez dra Tomasza Pilewicza, poświęconych tematyce metod i technik badawczych, realizacji badań społecznych i wnioskowaniu.

Na podstawie raportów badawczych, przygotowanych przez zespół pod kierunkiem prof. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej, kapituła konkursu złożona z przedstawicieli władz akademickich i członków Klubu Partnerów SGH (Bank Millennium, Biuro Informacji Kredytowej, Deloitte, EY, P&G, PZU, Samsung i Santander) wyłoniła laureatów. Zaangażowanie partnerów w konkurs pozwala na ciągły rozwój inicjatywy i docieranie do najbardziej inteligentnych organizacji, dlatego jesteśmy wdzięczni za niesłabnące zainteresowanie konkursem.

Laureatami w tym roku zostali:

Firma TakeTask, której przypadła Nagroda Grand Prix. Zgłoszona w kategorii produkt/usługa firma TakeTask po raz kolejny zdobyła główną nagrodę w konkursie. Jest to firma technologiczna tworząca oprogramowanie dla przedsiębiorstw i instytucji, służące m.in. do przydzielania, wykonywania i weryfikacji zadań na dużą skalę w wielu lokalizacjach jednocześnie. Zadania mogą być różne i dotyczyć np. sprawdzania czystości obiektu, weryfikacji temperatury żywności i sposobu ekspozycji produktów w sklepie, a także zgłaszania awarii sprzętu. W przypadku tworzenia zaawansowanych technologicznie narzędzi firma musi sama polegać na wyspecjalizowanych narzędziach i perfekcyjnej organizacji pracy. To dzięki odpowiedniemu zarządzaniu i umiejętności zbudowania trwałej przewagi konkurencyjnej, TakeTask zrealizowała wiele milionów zadań dla kilkunastu klientów takich jak Rossmann, Biedronka, Auchan, Shell czy CCC.

Firma Epeer.pl otrzymała nagrodę w kategorii technologia–innowacyjna platforma, która za pomocą sztucznej inteligencji łączy inwestorów i pożyczkobiorców na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej. Dzięki scoringowi behawioralnemu rozwiązuje problem płynności finansowej, oznaczający brak możliwości szybkiej i bezpiecznej inwestycji oraz pożyczania małych kwot. Algorytm scoringowy uczy się zachowań i już dziś z ogromną dokładnością przewiduje, czy klient będzie mógł spłacić pożyczkę w terminie.  Platforma rozwija swoją działalność na zagranicznych rynkach, m.in. na Ukrainie i w Czechach.

Firma InStreamly dostała nagrodę w kategorii organizacja – platforma łącząca microinfluencerów z markami w świecie streamingu. Głównym obszarem jej działania to e-sport, który jest dynamicznie rozwijającym się segmentem rozrywki. Umożliwia małym twórcom osiąganie korzyści finansowych ze współpracy ze sponsorami, poprzez możliwość prezentowania reklam w transmisjach na żywo. Treści reklamowe udostępniane dzięki InStreamly osiągają większy współczynnik konwersji, czyli powodują większe zainteresowanie wśród odbiorców i potencjalnych klientów.

Zapraszamy serdecznie na specjalne spotkanie Klubu Przedsiębiorców SGH, połączone z prezentacją laureatów tegorocznej edycji konkursu Żagle Biznesu. Spotkanie odbędzie się 3 listopada o godz. 17 w Sali Senatu SGH; poprowadzą je prorektor ds. rozwoju SGH prof. Roman Sobiecki i pomysłodawczyni konkursu prof. Hanna Godlewska-Majkowska. Program obejmuje prezentacje historii laureatów i dyskusję w gronie badaczy i przedstawicieli Kapituły konkursowej (firmy z Klubu Partnerów SGH) na temat zgłoszonych przez firmy najlepszych praktyk. To również okazja do podziękowania wszystkim zaangażowanym w projekt, zarówno badaczom jak i przedstawicielom firm z Kapituły konkursu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do śledzenia transmisji spotkania, która będzie dostępna na kanale YouTube SGH.