Current issue

zima–wiosna (378) 2024

Szanowni Państwo,
raz na cztery lata społeczność SGH obchodzi święto demokracji. Wybory rektorskie to instytucja, która w cywilizacji europejskiej istnieje od średniowiecza. Co prawda, nie są to wybory bezpośrednie, ale jak przy każdym głosowaniu wynik jest przez wszystkich w SGH z napięciem oczekiwany. Nie powinien zatem dziwić temat aktualnego numeru „Gazety SGH”. Gorąco zachęcam do przeczytania wywiadu z (na) nowo wybranym rektorem SGH Piotrem Wachowiakiem. Zaproponowany przez niego zespół jeszcze jest w trakcie zatwierdzania, ostateczne rozstrzygnięcia powinniśmy poznać do jesieni. 

W tym numerze rozmawiamy z wieloma ważnymi i ciekawymi postaciami świata gospodarki, nauki i sportu związanymi z SGH. Dr Kamil Gemra przeprowadził wywiad ze współzałożycielem i wieloletnim prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie dr. Wiesławem Rozłuckim, który 15 marca otrzymał tytuł doktora honoris causa SGH za szczególne zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki. Prof. Tomasz Szapiro opowiada o nowej odpowiedzialności za racjonalne budowanie przyszłości Ukrainy na przykładzie rektorskiego projektu „Centrum Studiów Ukraińskich SGH”, którego jest kierownikiem. Oko w oko z bojerowym wicemistrzem świata, studentem SGH Cezarym Sternickim stanęła niezastąpiona Magdalena Bryk z AZS-u SGH.

Dział Meritum tym razem wypełniają m.in. teoretyczne rozważania prof. Macieja Cesarskiego na temat „zakorzeniania zamieszkiwania” oraz praktyczne podejście i badania dr. Adriana Grycuka i dr. Piotra Russela na temat sytuacji mieszkaniowej i dochodowej studentów SGH. 

Większym zainteresowaniem niż przed rokiem cieszył się zorganizowany po raz drugi w SGH Kongres Gospodarka i Zdrowie (5–6 marca), którego tematem przewodnim była profilaktyka w medycynie, profilaktyka prozdrowotna pracowników, profilaktyka zdrowotna poprzez aktywność fizyczną, profilaktyka żywieniowa oraz spojrzenie na miasto jako centrum zdrowia publicznego. Ważne wątki poruszają w swoim artykule prof. Jerzy Hausner i dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH. Konferencja naukowa „Bezpieczeństwo konsumenta na rynku – ujęcie holistyczne” była przyczynkiem do zwrócenia uwagi na prawa konsumentów i ich ochrony przed dyskryminacją i nieuczciwymi praktykami. Na pytania: jakie powinno być powiązanie biznesu z państwem, jak przedsiębiorstwa państwowe mają realizować cele polityczne, ekonomiczne i społeczne, a także z zakresu szeroko pojmowanego bezpieczeństwa kraju próbowano odpowiedzieć na konferencji „State Owned Enterprises (SOE) we współczesnej gospodarce – nowy fenomen czy zwrot ku przeszłości”. Zachęcam do lektury podsumowań z tych konferencji.

Nie mogło zabraknąć tekstu biograficznego o tegorocznym patronie roku SGH – Andrzeju Grodku pióra dr. Jerzego Łazora z Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej. W czasie II wojny światowej prof. Andrzej Grodek, historyk gospodarczy i późniejszy rektor, wniósł nieoceniony wkład w ratowanie księgozbioru SGH. Na naszych łamach dr Paweł Tanewski rozpoczyna także sagę studentów i absolwentów SGH pochodzących z rodzin przedsiębiorców. W pierwszej odsłonie poznamy losy braci Jabłkowskich z Wyższej Szkoły Handlowej.

Niezmiernie cieszy nas fakt, że po lekturze naszego pisma rodzi się w czytelnikach chęć riposty. Prof. Jakub Growiec zdecydował się odpowiedzieć prof. Elżbiecie Mączyńskiej na jeden z jej felietonów o sztucznej inteligencji. Taka polemika jest nieodzowna na uczelni, gdzie powinny ścierać się różne podejścia w duchu nauki i krytycznego myślenia. Jako redakcja cieszymy się z tego ad vocem i zachęcamy do nadsyłania innych votum separatum, bo to zawsze ożywia pismo i sprawia, że to, co robimy, ma sens.

Karolina Cygonek, 
redaktor naczelna wraz z zespołem