Warto podjąć wyzwanie!

gazeta_351_warto_podjac

Pięć nowych programów podwójnego dyplomu w ofercie SGH.

W minionym roku akademickim została istotnie rozszerzona oferta programów podwójnego dyplomu (PPD) zarówno dla studentów studiów licencjackich (Licencjacki Program Podwójnego Dyplomu – LPPD), jak i studiów magisterskich (Magisterski Program Podwójnego Dyplomu – MPPD). Oferta programów jest w SGH systematycznie rozwijana od 2010 r., toteż studenci II poziomu studiów dysponowali już dobrym wy-borem dziesięciu MPPD z partnerami europejskimi, natomiast dla studentów studiów licencjackich funkcjonował dotąd tylko jeden LPPD z koreańskim partnerem Kyungpook National University (KNU) z Daegu.

W minionym roku akademickim SGH podpisała trzy nowe umowy o wspólnej realizacji LPPD, a więc wzrosły szanse uzyskania przez stu-dentów SGH w jednym toku studiów dwóch dyplomów licencjackich. Nowymi partnerami LPPD są European University Viadrina (EUV) i Hochschule Pforzheim University (PFU), czyli dwie uczelnie niemieckie, oraz Guanghua School of Management (GSM) funkcjonująca w Peking University (PKU).

Dla studentów studiów magisterskich oferta MPPD została wzbogacona o dwóch partnerów: EDHEC Business School z Francji oraz Université Laval z Quebec w Kanadzie.

Warto chociaż pokrótce przedstawić te nowe programy, a troszkę szerzej ze względu na unikalny w swoim rodzaju charakter LPPD z GSM.

1. UNIVERSITÉ LAVAL

Na poziomie magisterskim to pierwszy program SGH z pozaeuropejskim partnerem. Chociaż oferta MPPD była już bogata, to ograniczała się ona do partnerów z Europy (w tym pięć MPPD z uniwersytetami z sąsiednich Niemiec). Cieszy więc zakończony powodzeniem proces negocja-cji MPPD z ULaval, z którym mamy dobrze realizowaną od 2008 r. umowę o wymianie studentów i pracowników. Z powodu sporych odmien-ności w systemach studiów II stopnia w Polsce i Kanadzie ten MPPD charakteryzuje się specyfiką wyśrubowanych wymogów i rozwiązań w realizacji programu. Jest on adresowany do studentów SGH z kierunku Global Business, Finance and Governance realizujących studia w języku angielskim lub polskim, a w ULaval – do studentów Faculty of Administrative Sciences: MBA Global Business lub Gestion Internationale (In-ternational Management), lub Gestion des entreprises (Business Management).

W podpisanej na pięć lat umowie przewidziano wymianę po trzech studentów rocznie. Chociaż program będzie realizowany w języku angielskim, to od studentów zarówno SGH, jak i ULaval wymagana jest znajomość dwóch języków, gdyż udowodnienie znajomości języka francuskiego poprzez realizację Test de Français International (TFI) to niezbędny warunek uzyskania dyplomu ULaval. Każdy student w tym programie będzie też pisał dwie prace końcowe: tzw. Integrative Project według standardu ULaval i pracę magisterską według standardu SGH. W umowie i załącznikach do umowy dość obszernie sprecyzowano nie tylko plany studiów, ale także szczegółowo warunki osiągnięcia obu dyplomów.

2. EDHEC BUSINESS SCHOOL

Drugi oferowany od tego roku MPPD to program z francuską bardzo dobrą prywatną uczelnią EDHEC Business School legitymującą się tzw. koroną akredytacyjną. EDHEC ma główną siedzibę w Nicei, ale także kampus w Lille, gdzie studiować będą nasi studenci. Ten MPPD jest otwarty dla studentów czterech kierunków w SGH, tj.: Global Business, Finance and Governance; globalny biznes, finanse i zarządzanie (Governance); International Business; zarządzanie w języku polskim. Natomiast w EDHEC dla studentów trzech kierunków: Global Business & Sustainable Business; Strategy, Consulting and Digital Transformation; Management.

Studenci SGH mogą wybierać spośród dwóch pierwszych kierunków w EDHEC, a konkretne możliwe powiązania kierunków w SGH i EDHEC są zapisane w planach studiów (6 makiet). W tym MPPD studenci będą studiować pierwszy rok w uczelniach macierzystych, a drugi w partnerskich i w związku z tym pisać będą prace końcowe w uczelniach partnerskich (studenci SGH Master Project za 30 ECTS w EDHEC, a studenci EDHEC pracę magisterską za 20 ECTS w SGH), które partnerzy wzajemnie uznają. Ważnym wymogiem uzyskania francuskiego dyplomu EDHEC jest też zrealizowanie Internship – praktyki za 15 ECTS. Wymianę studentów w tym MPPD określono na poziomie do sześciu studentów rocznie.

3. EUV

W tym roku opracowany został też LPPD z EUV, czyli z uczelnią, z którą SGH ma wieloletnią współpracę akademicką, w tym realizowany od 2010 r. MPPD. Ten program będzie dostępny dla studentów SGH aż pięciu kierunków: Global Business, Finance and Governance; globalny biznes, finanse i zarządzanie (Governance); finanse i rachunkowość; Management; zarządzanie.

Natomiast w EUV studenci mogą wybrać Bachelor of Science in International Business Administration (IBA) lub Bachelor of Science in Internationale Betriebswirtschaftslerhre (IBWL), gdyż ten program może być realizowany w języku angielskim lub niemieckim. W funkcjonującym już MPPD z tym partnerem poziom wymiany określony został na dziesięciu studentów z każdej uczelni i będzie on dzielony elastycznie w zależności od zapotrzebowania między studentów ze studiów licencjackich i magisterskich. W oferowanych w SGH LPPD studenci realizują dwa lata studiów licencjackich w SGH i na trzeci rok wyjeżdżają do uczelni partnerskiej. Wymagana w SGH praktyka za 3 ECTS (90 godzin) może być zrealizowana przez studenta SGH w ciągu całego toku studiów (zarówno w SGH, jak i w EUV). Prace licencjackie w tym LPPD wszy-scy studenci będą pisać i bronić w SGH, a partner uzna i przeniesie ECTS do wyników studentów na potrzeby niemieckiego dyplomu.

4. HOCHSCHULE PFORZHEIM UNIVERSITY

Nowym partnerem niemieckim w zakresie programu podwójnego dyplomu jest Hochschule Pforzheim University (PFU), która to uczelnia jest sprawdzonym partnerem SGH w wymianie programu Erasmus+. Ten LPPD będzie trwał dla studentów SGH trzy lata zgodnie ze standardem studiów licencjackich w SGH, chociaż w PFU studia licencjackie trwają siedem semestrów i studenci PFU będą realizować w siódmym seme-strze obowiązkową praktykę za 30 ECTS. Studenci SGH, aby zaliczyć ten warunek uzyskania dyplomu PFU, będą realizować praktykę w okresie wakacyjnym, najpóźniej przed obroną pracy licencjackiej w SGH. Program jest adresowany do studentów SGH kierunków Global Business, Finance and Governance (po polsku i po angielsku), International Economics oraz międzynarodowe stosunki gospodarcze i realizowany w PFU na III roku na kierunku International Business. Wszyscy studenci w tym LPPD będą przygotowywać i bronić prace licencjackie w SGH. W pro-gramie uczestniczyć może po pięciu studentów z każdej partnerskiej uczelni.

5. GUANGHUA SCHOOL OF MANAGEMENT PEKING UNIVERSITY

W minionym roku akademickim SGH została zaproszona przez Guanghua School of Management (GSM) prestiżowego Peking University (PKU) do udziału w międzynarodowym LPPD. PKU według The Times World University Ranking znajduje się na 31 pozycji w świecie, a według Edu-
niversal Business Schools Ranking ma 5 Palms of Excellence (UNIVERSAL business school with strong global influence).

Program zatytułowany Future Leaders ma przygotować liderów biznesu z globalnym spojrzeniem na gospodarkę i zarządzanie. Międzynarodowa grupa studentów z 13 najlepszych zagranicznych uczelni oraz z GSM będzie zdobywać wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z zakresu ekonomii i zarządzania w ciągu czterech lat studiów, przy czym dwa lata studenci realizują w uczelniach macierzystych, a potem dwa lata w Pekinie w GSM. Ta oferta to specjalnie przygotowany program studiów licencjackich z proponowanymi przez profesorów GSM – będących najlepszymi ekspertami w swoich dziedzinach – wykładami pozwalającymi zrozumieć funkcjonowanie chińskiej gospodarki, finansów i metod zarządzania.

W kwietniu 2019 r. SGH podpisała List intencyjny z GSM, uzyskując status członka założyciela tego projektu, i została jedynym reprezentantem w projekcie uczelni z Polski. Na spotkaniu partnerów tego projektu w Pekinie w kwietniu 2019 r. SGH była reprezentowana przez pro-dziekana prof. Mariusza Próchniaka.

W sierpniu 2019 r. SGH podpisała umowę z Guanghua School of Management Peking University (GSM PKU), na podstawie której stu-denci trzech kierunków studiów licencjackich: International Economics, Global Business, Finance and Governance oraz Management w języku angielskim i ich odpowiedników w języku polskim będą mogli uczestniczyć w tym międzynarodowym programie studiów licencjackich. Studenci SGH zakwalifikowani do tego programu  zrealizują dwa pierwsze lata studiów w SGH, po których kontynuować będą studia licencjackie w Pekinie w międzynarodowej grupie studentów chińskich i studentów z trzynastu świetnych uczelni z całego świata, do których należą: Boc-coni University, Włochy; ESSEC Business School, Francja; FGV-Sao Paulo, Brazylia; Queen’s University Smith School of Business, Kanada; IE Business School, Hiszpania;  Erasmus University Rotterdam, Holandia; University of Mannheim, Niemcy; Moscow State University, Rosja; Keio University, Japonia; Tel-Aviv University, Izrael; University of Hong Kong, Hongkong; National University of Singapore, Singapur; York University Schulich School of Business, Kanada.

Decydując się na realizację tego programu, studenci SGH – w jednym toku studiów – mogą uzyskać dyplom SGH swojego kierunku po zakończeniu trzech lat studiów (czyli po zrealizowaniu trzeciego roku w GSM oraz obronie pracy licencjackiej w SGH) oraz po zakończeniu czterech lat studiów licencjackich – dyplom chiński Bachelor of Arts in Management sygnowany przez Peking University. Studia w tym programie adresowane są do studentów wskazanych kierunków, którzy w roku akademickim 2018/2019 ukończyli I rok studiów licencjackich w SGH z bardzo dobrymi wynikami i wykazują bardzo dobrą znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2. Kwalifikacja do programu jest dwuetapowa: rekrutację wewnętrzną przewidujemy w pierwszej połowie października, natomiast na przełomie listopada i grudnia reprezentanci GSM zaplanowali wizytę w partnerskich uczelniach europejskich, w tym w SGH – w trakcie której odbędą się rozmowy kwalifikacyjne z przedstawicielami GSM.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z planami studiów – opracowanymi dla każdego kierunku we współpracy z GSM – student SGH w trakcie pierwszych dwóch lat studiów w SGH realizuje przedmioty podstawowe i kierunkowe, a będąc na trzecim roku w GSM, wypełnia określony plan zgodny z wymogami GSM oraz przygotowuje we współpracy z promotorem online pracę licencjacką. Po zakończeniu trzeciego roku w GSM SGH przenosi uzyskane tam wyniki, a student wraca do SGH, aby obronić pracę licencjacką i zakończyć studia dyplomem SGH. Kontynu-acja programu w Guanghua na IV roku pozwala spełnić wymogi uzyskania drugiego dyplomu – Bachelor of Arts in Management, a więc potwierdzenia posiadania kompetencji menedżerskich rzadkim na naszym rynku dyplomem chińskim.

Realizacja takiego programu wymaga dużej motywacji i otwartości na funkcjonowanie w międzynarodowej grupie studentów z 14 uczelni. Organizator studiów GSM oferuje zwolnienie z opłat za dwa lata studiów w Chinach, zakwaterowanie w pięknym kampusie GSM oraz stypendia na 20 miesięcy studiów, a także naukę języka chińskiego. Udział w tym programie jest niewątpliwie ogromnym wyzwaniem. Jak powiedział dziekan GSM prof. LIU Qiao:

„Program jest platformą dla błyskotliwych studentów do nawiązywania szczerych i trwałych przyjaźni, pielęgnowania wielokulturowej wizji i nastawienia integracyjnego oraz łączenia sił w celu przyjęcia nowej globalizacji”.

Opiekunem akademickim tego LPPD w SGH jest dr Agnieszka McCaleb – specjalizująca się w zagadnieniach gospodarki chińskiej i zarazem absolwentka sinologii, a więc osoba dobrze przygotowana do funkcji opiekuna i koordynatora współpracy z GSM. Doktor McCaleb będzie osobą pierwszego kontaktu w przypadku tego LPPD i będzie pomocna dla studentów SGH oraz przyszłych relacji z GSM i innymi partnerami konsorcjum.

Serdecznie zapraszamy studentów rozpoczynających drugi rok studiów licencjach w SGH do zainteresowania się nową ofertą dostępną od roku 2019/2020 i aplikowania do programu podwójnego dyplomu oferowanego we współpracy z GSM!

DR IZABELA BERGEL, koordynator akademicki programów podwójnego dyplomu w SGH (w latach 2009-2019), Centrum Programów Międzynarodowych SGH

Część artykułu dotycząca LPPD SGH – GSM PKU powstała przy współpracy z dr Agnieszką McCaleb.