Dzień Programów Podwójnego Dyplomu w SGH

Rozwijanie programów podwójnego dyplomu jest ważnym elementem internacjonalizacji naszej uczelni.

A gdyby tak zwieńczeniem studiów w Szkole Głównej Handlowej był nie tylko dyplom SGH, ale również dyplom Toulouse Business School lub Technische Universität Berlin? Gdyby zamiast jednej prestiżowej uczelni studenci mogli ukończyć jednocześnie aż dwie uznane w świecie szkoły wyższe? Gdyby do doświadczeń zdobytych na najlepszej polskiej uczelni ekonomicznej studenci mogli dodać doświadczenie studiowania przez rok za granicą w partnerskiej uczelni oraz poznali inne środowisko akademickie i biznesowe?

Kolejny rok funkcjonowania programu podwójnego dyplomu potwierdza, że jest to atrakcyjna perspektywa dla najlepszych studentów Szkoły Głównej Handlowej. Od 2009 r. nasza oferta jest systematycznie rozwijana o kolejne kraje i uczelnie. Obecnie dajemy naszym studentom możliwość wyjazdu w ramach 10 magisterskich programów podwójnego dyplomu (MPPD) do krajów europejskich m.in. do Francji, Włoch czy Niemiec oraz w ramach licencjackiego programu podwójnego dyplomu (LPPD) do Korei Południowej. Od początku funkcjonowania programu już ponad 120 studentów Szkoły Głównej Handlowej skorzystało z możliwości studiowania w partnerskiej uczelni i uzyskało podwójny dyplom.

Rozwijanie programu podwójnego dyplomu jest ważnym elementem procesu internacjonalizacji naszej uczelni, a płynność prowadzenia programu i możliwość poszerzania oferty zależy w ogromnej mierze od dwustronnych kontaktów między uczelniami, ich pracownikami akademickimi i administracyjnymi. Dlatego też zdecydowaliśmy się po raz kolejny zaprosić do Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przedstawicieli współpracujących z nami instytucji partnerskich na Dzień Podwójnego Dyplomu. Jak pokazało nam zeszłoroczne spotkanie, możliwość osobistej wymiany doświadczeń, wspólnego omówienia pojawiających się wyzwań czy wymiany dobrych praktyk między współpracującymi z nami partnerami jest faktycznie bezcenna. Ku naszej radości w tym roku na zaproszenie odpowiedziały instytucje z całej Europy.

W spotkaniu zorganizowanym 13 marca 2019 r. udział wzięli:

  • University of Duisburg-Essen – Stefan de Dios Panal, koordynator programów międzynarodowych, i Lena Grünhagen, pełniąca funkcję koordynatora programów międzynarodowych
  • Toulouse Business School – Marie-Hélène Heit, szefowa wymiany międzynarodowej zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim, oraz Cécile Dumont-Capdeville, koordynatorka mobilności i wymiany międzynarodowej
  • ZHAW Zurich School of Management and Law – Jeremy Dela Cruz, dyrektor magisterskiego programu International Business oraz licencjackiego programu International Management
  • Johannes Gutenberg University Mainz – Leska Sahl, koordynator i doradca ds. programów studiów, oraz Svenja Telgheder, koordynator programów międzynarodowych
  • Technische Universität Berlin – Ines Wolf, koordynator programu IMES
  • European University Viadrina (EUV) z Frankfurtu n/Odrą – Aleksandra Klecha, koordynator administracyjny MPPD

Dzień Programów Podwójnego Dyplomu rozpoczęliśmy w sali Senatu SGH, gdzie nasi goście zostali przywitani przez prorektora prof. Jacka Prokopa, który otworzył spotkanie. Ze strony SGH obecni byli nauczyciele akademiccy opiekujący się poszczególnymi programami, a także pani mgr Katarzyna Kacperczyk, dyrektor Centrum Programów Międzynarodowych, oraz organizatorki wydarzenia dr Izabela Bergel, koordynator programów podwójnego dyplomu, i mgr Małgorzata Chromy, wicedyrektor CPM oraz wieloletnia koordynator programów podwójnego dyplomu, jak również mgr Agnieszka Wądołowska-Marczewska z CPM.

Po wstępnej zapoznawczej sesji przyszedł czas na wymianę doświadczeń, dzielenie się sposobami promowania programów podwójnego dyplomu wśród studentów, jak również porównanie dobrych praktyk z uczelni partnerskich. Znalazł się też czas na historie naszych najlepszych studentów, którzy wyjeżdżając w ramach programu podwójnego dyplomu, zdobywali wyróżnienia w ramach studiów na partnerskich uczelniach.

W paśmie południowym przedstawiciele partnerskich instytucji prezentowali swoje uczelnie i oferowane przez nie programy zgromadzonym kandydatom do programów podwójnego dyplomu. Wszechstronne prezentacje partnerów pozwalały zapoznać się zainteresowanym studentom nie tylko ze szczegółowymi programami akademickimi, ale również z realiami studiowania i kosztami utrzymania w różnych ośrodkach partnerskich.

Od początku funkcjonowania programu już ponad 120 studentów SGH skorzystało z możliwości studiowania w partnerskiej uczelni i uzyskało podwójny dyplom.

Dzień zamknęła sesja, w czasie której studenci mogli osobiście porozmawiać z przedstawicielami uczelni partnerskich. Jak pokazują nasze doświadczenia, możliwość osobistego kontaktu z koordynatorami programów z partnerskich uczelni daje studentom wyjątkową okazję, by ustalić kluczowe szczegóły interesującej ich oferty akademickiej oraz pozwala na bliższe poznanie uczelni partnerskiej, w której chcieliby realizować program podwójnego dyplomu.

Organizatorki Dnia Programów Podwójnego Dyplomu są przekonane, że tego typu spotkania przyczyniają się do promowania programów na naszej uczelni, jak również pozwalają nam czerpać z doświadczeń naszych partnerów, wzmacniając proces internacjonalizacji Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Agnieszka Wądołowska-Marczewska, Centrum Programów Międzynarodowych SGH