Inauguracja r.a. 2020/2021 w trybie hybrydowym

Pandemia sprawiła, że tegoroczna inauguracja była inna niż wszystkie dotychczas. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo społeczności akademickiej SGH uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego 2020/2021 oraz immatrykulacji studentów odbyła się w trybie hybrydowym.

W Auli Głównej obecni byli wyłącznie zaproszeni przedstawiciele naszej uczelni oraz goście, pozostali mogli oglądać uroczystość online. – Przestrzeń uczelni jest tym, co integruje, sprzyja nawiązywaniu kontaktów, wchodzeniu w relacje. Bardzo żałuję, że od marca nie może być ona efektywnie wykorzystana. Jednym z moich marzeń jest, aby jak najszybciej znowu cała społeczność akademicka mogła się spotykać w Auli Spadochronowej, jak to miało miejsce przed pandemią – powiedział Piotr Wachowiak, rektor SGH, w mowie inauguracyjnej. Przypomniał również, że tym, co najmocniej spaja wspólnotę akademicką uczelni, jest system wartości, takich jak rzetelność i uczciwość oraz otwartość na świat.

Rektor SGH w swojej mowie inauguracyjnej zaprezentował również plan działań na kadencję 2020–2024. – Każdy nowy początek, nowe otwarcie wymaga sporządzenia perspektywicznych planów. W tej czteroletniej kadencji chcemy skoncentrować się na następujących kluczowych obszarach o strategicznym znaczeniu dla naszej uczelni: potencjale naukowym, nowoczesnej dydaktyce, przyjaznym środowisku pracy, zrównoważonym rozwoju oraz integracji wspólnoty akademickiej – powiedział. – Jestem głęboko przekonany o tym, że dzięki zaangażowaniu całej wspólnoty akademickiej urzeczywistnimy wszystkie te zamierzenia. Będziemy silnym ośrodkiem akademickim, liderem edukacji ekonomicznej i domem dla wszystkich, którym bliskie są nasze ideały. 

Główną częścią uroczystości była immatrykulacja studentów i doktorantów pierwszego roku, którzy złożyli przed zebranymi ślubowanie. Głos zabrali również przedstawiciele samorządów studenckiego i doktoranckiego: Mateusz Wantuła oraz Marcin Kawko. – Wybraliście wyjątkową uczelnię i pomimo trudnych warunków w czasie przygotowań do matur zawalczyliście o swoją przyszłość i wybiliście się z tłumu – zwrócił się do nowych studentów Mateusz Wantuła, przewodniczący Samorządu Studentów SGH. – Chciałbym również przywitać studentów, którzy kontynuują swoją naukę i zaczynają kolejny semestr z nowymi wyzwaniami, pomysłami na rozwój karier i którzy w dalszym ciągu widzą nieograniczone możliwości rozwijania swoich skrzydeł w SGH. Przewodniczący powitał także nowe władze rektorskie, które „zaczynają pisać nowy rozdział w historii naszej Alma Mater”. – Otwartość na zmiany, ambicje i dobra współpraca to fundamenty, na których możemy budować przyszłość, tak dla karier naszych studentów, jak i dla całej społeczności SGH – dodał.

Marcin Kawko, przedstawiciel Rady Samorządu Doktorantów, w swoim wystąpieniu nawiązał do sytuacji, w jakiej rozpoczął się rok akademicki 2020/2021. – Banałem byłoby określić ten rok akademicki wyzwaniem, bo przed wyzwaniem stanęliśmy już jakiś czas temu, zamknięci, odseparowani, w permanentnej niepewności. A jednak jesteśmy tu dziś, dokonawszy skokowego wręcz postępu: przeniesienie zajęć dydaktycznych i obrad ciał kolegialnych samorządów studenckiego i doktoranckiego do internetu, przekazanie sterów uczelni, kontynuacja modernizacji polskiego szkolnictwa wyższego – powiedział. – Utrzymaliśmy ciągłość pracy, jakże ważną dla dalszego wzrostu, można wręcz rzec, że przyspieszyliśmy. Przykładem z naszej doktoranckiej społeczności niechaj będą dwie wydane monografie oraz przeprowadzona w internetowej formule konferencja młodych naukowców. Działamy, uczymy się, piszemy, dyskutujemy.

Kolejnym punktem inauguracji było wręczenie nagród za najlepsze prace doktorskie. Pamiątkowe dyplomy oraz propozycje publikacji prac otrzymali dr Anna Napiórkowska oraz dr Łukasz Kamil Kurowski. Anna Napiórkowska otrzymała wyróżnienie za najlepszą pracę doktorską w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości „Społeczna odpowiedzialność sieci detalicznych: determinanty, zakres działań i wpływ na wyniki” przygotowaną pod kierunkiem dr hab. Marzanny Witek-Hajduk, prof. SGH, oraz dr. Piotra Zaborka (promotor pomocniczy). Z kolei Łukasz Kamil Kurowski został wyróżniony w dyscyplinie ekonomia i finanse za najlepszą pracę w postaci cyklu artykułów na temat powiązania pomiędzy polityką pieniężną i makroostrożnościową, przygotowanych pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Iwanicz-Drozdowskiej i dr. Piotra Bańbuły (promotor pomocniczy). Pamiątkowe dyplomy otrzymali również absolwenci SGH, którzy w tym roku świętują 50. rocznicę immatrykulacji w SGH. 

W tym roku przypadła także inna rocznica, 58-lecie otrzymania dyplomu doktora przez dr. Zdzisława Fedaka, wykładowcę w Katedrze Rachunkowości SGPiS, a później SGH, wieloletniego dyrektora Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów. Prof. dr hab. Anna Karmańska, recenzentka odnowienia doktoratu, w swoim wystąpieniu przypomniała zasługi dr. Zdzisława Fedaka dla krajowej rachunkowości. – Tworzył lub współtworzył i wdrażał rozwiązania ważne dla polskiej rachunkowości od początku jej powojennego rozwoju aż do dziś. Doktor Zdzisław Fedak jest nie tylko świadkiem ponad 70 lat rozwoju polskiej rachunkowości, ale i jednym z jego motorów. I dodała: – W życiu Zdzisława Fedaka jest wiele faktów, które świadczą o tym, jak wiele mogą wnieść mądrość, pasja i praca jednego człowieka w życie innych. A także o tym, jak ważni są ludzie, którzy towarzyszą nam w naszym codziennym zawodowym trudzie, i jak bardzo my możemy być ważni dla innych. 

Doktor Zdzisław Fedak podziękował za to, że dyplom mógł otrzymać w tak uroczystych okolicznościach oraz za wydanie dedykowanej mu złotej księgi „Rachunkowość w nurcie ekonomiczno-finansowo-zarządczym”. – Dzisiejsza uroczystość jest dla mnie okazją do przypomnienia wspaniałych ludzi, których poznałem na mojej drodze życiowej, z którymi miałem okazję współpracować i przyjaźnić się. To także okazja do uzmysłowienia sobie rewolucji, jaką przeszła praktyka i teoria rachunkowości, od kiedy stawiałem pierwsze kroki w zawodzie do dziś. Jak udało mi się towarzyszyć tym przemianom? Przecież gdy studiowałem w SGH, nikt nie przeczuwał nawet tego, co dziś uważa się za powszedniość. Odpowiedź przynoszą słowa wypowiedziane przez profesora Macieja Grodka, rektora SGH w drugiej połowie lat 40., który podczas inauguracji powiedział, że wiele wiadomości przekazywanych studentom podczas wykładów i egzekwowanych na egzaminach z czasem traci na przydatności, ale pozostaje zdobyty dzięki studiom sposób ekonomicznego rozumowania i umiejętność dostosowywania się do nowych okoliczności. Stąd logo uczelni – korab i maksyma „Navigare necesse est”. Poznawanie nowego jest koniecznością – mówił Fedak. 

Tegoroczną inaugurację uświetnił wykład prof. dr. hab. Juliusza Gardawskiego zatytułowany „Jakiej gospodarki oczekują Polacy?”, którego tematem były „wizje gospodarki dobrze urządzonej, społeczne wyobrażenia o tym, jaka powinna być instytucjonalna struktura gospodarki”. Zostały również wręczone nagrody Żagle Biznesu SGH. Oprawę muzyczną uroczystości przygotował Chór SGH. 

Na ręce JM Rektora listy gratulacyjne z okazji inauguracji roku akademickiego przesłali m.in.: Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej; Elżbieta Witek, marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej; prof. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej; Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów; Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki;  Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, oraz Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Ministra Nauki I Szkolnictwa Wyższego, odznaczeni zostali:

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki Brązowy Krzyż Zasługi:
dr hab. Marcin Paweł Jamroży, prof. SGH
dr hab. Kazimierz Kloc, prof. SGH
dr hab. Rafał Mrówka, prof. SGH

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medal Złoty Za Długoletnią Służbę:

Grażyna Bałdyga
Iwona Dębek
Barbara Danuta Doktorska
dr Lidia Jabłonowska
Hanna Jasińska
Grażyna Maria Komorowska
Jacek Kosmowski
Renata Mirosz
Małgorzata Nivette
Dorota Perkowska
Przemysław Jerzy Skowronek
Renata Ewa Stachowicz
Urszula Zwierz

Medal Srebrny za Długoletnią Służbę:

Aneta Renata Dąbrowska
Hanna Długołęcka
Luiza Małgorzata Flisowska-Patyk
Iwona Danuta Górska
Renata Konopka
Dariusz Owczarek 
Monika Poćwiardowska
Tomasz Grzegorz Rybarczyk
Katarzyna Wójcicka

Medal Brązowy za Długoletnią Służbę
Joanna Afrykańska
Renata Elżbieta Jaksa-Wilczyńska
Katarzyna Anna Kacperczyk
Maria Magdalena Karaś
Paulina Latosek
Marzena Anna Piątkowska

Listy gratulacyjne z okazji 
50-lecia immatrykulacji otrzymali:
dr Marek Ziółkowski
prof. dr hab. Marek Garbicz
prof. dr hab. Andrzej Kowalski

Od ostatniej inauguracji roku akademickiego pożegnaliśmy znakomitych profesorów oraz długoletnich pracowników SGH. Na zawsze pozostaną w naszej pamięci.
Teresa Dławichowska
Leszek Firlej
Małgorzata Hryciuk
Terasa Kamińska
Anna Nowicka-Sosnowska
Mirosław Pajdak
prof. dr hab. Alicja Sajkiewicz
Barbara Skrzypczyk
prof. dr hab. Jan Konstanty Szczepański

Wybór uczelni i kierunku studiów jest jedną z pierwszych najważniejszych, przemyślanych decyzji. Tym bardziej jestem zaszczycony – Drodzy Studenci – że wybrali Państwo na swoją Alma Mater właśnie Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Cieszę się również, widząc dziś studentów Szkoły Doktorskiej, którzy zdecydowali się uzyskać swój pierwszy stopień naukowy w SGH i tutaj właśnie zdobywać doświadczenie badawcze oraz rozwijać warsztat naukowy. Dołączacie do grona naszych wspaniałych studentów i doktorantów, którzy są zdolni, zaangażowani, kreatywni i przedsiębiorczy – powiedział rektor SGH, prof. Piotr Wachowiak.

Galeria zdjęć z inauguracji roku