Lato 3 (361) 2021

Powoli wracamy do normalności. „Gazeta SGH” w wersji drukowanej jest na to kolejnym dowodem. Zastanawiamy się jednak, jaka będzie ta nowa rzeczywistość. Przez cały rok naukowcy z SGH dyskutowali z wybitnymi ekspertami i praktykami z wielu dziedzin biznesu i życia społecznego (str. 4) nad wpływem pandemii nie tylko na gospodarkę, relacje społeczne, zdrowie, ale również na życie naszej wspólnoty akademickiej. Wszyscy chyba są zgodni, że będzie to „nowa normalność”: bardziej cyfrowa (str. 34), bardziej zdalna i – być może – bardziej nam przyjazna, w której nauczeni doświadczeniem docenimy wartość ludzkiego życia i zdrowia, przyjaźni, bliskości.

Mamy nadzieję, że jesienią studenci i wykładowcy wrócą w mury uczelni, że znów będziemy się spotykać i rozmawiać, dyskutować, spierać się – być może ostro, ale zawsze z szacunkiem, bo takie są zasady obowiązujące wspólnotę SGH (str. 24). Jesteśmy też przekonani, że już zawsze będziemy doceniać pracę tych, którzy często są w naszej społeczności „niewidzialni” (str. 28), a bez których funkcjonowanie przez ostatni rok byłoby praktycznie niemożliwe. Liczymy na to, że tę nową rzeczywistość wykorzystamy jako impuls do wprowadzenia zmian na lepsze (str. 37), jeszcze bardziej dostrzegając w relacjach między członkami naszej społeczności człowieka, a nie tylko wykonywaną przez niego funkcję.

Ta „nowa normalność”, do której wracamy, wymaga od nas jeszcze większego wysiłku, większej odpowiedzialności za siebie i innych (str. 3). Pamiętajmy jednak, że jest to także wyjątkowa okazja, żeby na pewne sprawy spojrzeć inaczej, dać im nowy początek. Nie zmarnujmy tej szansy.

Redakcja

Gazeta SGH lato 2021
Lato 3 (361) 2021