XII Europejski Kongres Finansowy 2022 – „Finanse dla wartości”

grafika informacyjna

6 czerwca w Sopocie rozpoczął się XII Europejski Kongres Finansowy pod hasłem „Finanse dla wartości”, którego Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest jednym z partnerów akademickich. W obliczu agresji militarnej Rosji na Ukrainę 24 lutego br. tegoroczny EKF podejmuje tematy związane z ryzykiem wojny, konsekwencjami sankcji oraz koniecznością odbudowy zrujnowanej wojną gospodarki Ukrainy.

Wiele sesji kongresowych będzie poświęconych zagadnieniom takim jak cyberbezpieczeństwo i rozwój technologii w finansach, a także problematyce ESG i wyzwaniom związanym z rosnącą inflacją. Na kongresie goszczą europosłowie, przedstawiciele władz finansowych Ukrainy oraz międzynarodowych instytucji finansowych i rozwojowych, a także wielu ekspertów z kraju i zagranicy.

„Trudny okres pandemii, kryzysu i wreszcie katastrofalnej agresji sowieckiej na Ukrainę pokazuje, jak wiele jest do zrobienia (…)” – zauważył na otwarciu kongresu Jan Krzysztof Bielecki, były premier RP, przewodniczący Rady Programowej EKF. Wskazał, że tegoroczne rekomendacje EKF, które zostaną opublikowane po zakończeniu obrad, „będą przykładem, jak potrafimy przedstawiać propozycje praktycznych rozwiązań, których celem jest usprawnienie funkcjonowania gospodarki oraz jak najwyższa jakość rządzenia”.

Fot. Europejski Kongres Finansowy

Źr. fot. Twitter Europejski Kongres Finansowy

Wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim zwróciła uwagę, że aby osiągnąć sukces w biznesie, w życiu, potrzebna jest strategia. „Gdzie jest państwowa strategia walki z kryzysem i z kryzysami? (…) Gdzie jest strategia Zielonej transformacji?” – pytała przedstawicielka gospodarzy kongresu. „To jest najważniejsza kwestia dla młodych ludzi. Oni chcą żyć w przyjaznym otoczeniu i wychowywać swoje dzieci w zielonej Polsce” – wskazała. Czarzyńska-Jachim mówiła również o niezadowoleniu młodych ludzi z braku strategii antyinflacyjnej. „To oni, to ich dzieci będą spłacać kredyty zaciągane przez nasze państwo, to oni będą ponosić konsekwencje dzisiejszych decyzji – dodała wiceprezydent Sopotu.

Fot. Europejski KOngres FInansowy

Źr. fot. Twitter Europejski Kongres Finansowy

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego na otwarcie EKF.

„XII Europejski Kongres Finansowy to okazja  do spotkania i podjęcia szerokiej debaty o wyzwaniach stojących przed sektorem finansowym w obliczu trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej, w jakiej znalazła się nie tylko Polska, ale też Europa i cały świat” – zaznaczył premier. „Finanse i gospodarka to przecież te dziedziny, które mocno reagują na wszelkie kryzysy. A ten, który dotknął nas w ostatnich latach wynikający z pandemii, działań wojennych u granic UE i NATO oraz związanych z nimi nowych problemów, jest szczególnie silny.  Jego konsekwencje już widoczne i rozwijające się z każdym miesiącem możemy opanować tylko we współpracy i współdziałaniu – podkreślił w liście Morawiecki. Dodał, że kongres dzięki „znakomitym ekspertom i praktykom, przedstawicielom biznesu, instytucji finansowych, środowiska naukowego i prawnego stanie się platformą wymiany myśli, doświadczeń i nowych pomysłów dotyczących sposobów stabilizowania finansów w czasach niepewności oraz odpowiedzialnych finansów w nowej rzeczywistości”. „Obecność przedstawicieli Ukrainy oraz reprezentantów instytucji finansowych demokratycznego świata sprawia, że propozycje te (na kongresie) mogą być podstawą szerokiej międzynarodowej współpracy” – zauważył na koniec listu premier RP.

Ze swej strony minister Rzeczkowska zwróciła uwagę, że jednym z największych zagrożeń dla rynków finansowych i dla całej gospodarki jest inflacja, z którą zmagają się obecnie „w zasadzie wszystkie kraje świata, w tym te rozwinięte, gdzie osiąga ona niespotykane od dziesięcioleci poziomy”. „Jej przyczyn należy się dopatrywać jednak w czynnikach zewnętrznych, przede wszystkim to są działania Rosji w Ukrainie, które mają wpływ na ceny surowców energetycznych, na ceny żywności” – wskazała. W kontekście „wysokiej dynamiki cen” minister mówiła o nowych wyzwaniach, które wymagają znalezienia środków finansowych. Jak sprecyzowała, są to wyzwania związane z przyjęciem uchodźców, kwestie bezpieczeństwa Polski, jak zwiększenie wydatków na armię i obronność, czy bezpieczeństwa zdrowotnego.

„Odpowiedź polityki gospodarczej na tego typu wyzwania w środowisku makroekonomicznym powinna być pragmatyczna i powinna starać się pogodzić cele, które są czasami ze sobą sprzeczne. W ministerstwie finansów jesteśmy oczywiście świadomi, że zwiększanie wydatków publicznych może opóźnić schodzenie inflacji na bardziej akceptowalne poziomy, dlatego zamierzamy bardzo ostrożnie podchodzić do nowych wydatków” – zaznaczyła Rzeczkowska. 

Minister Rzeczkowska

Źr. Fot. Twitter Ministerstwo Finansów

Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, mówił w wystąpieniu otwierającym, że w ostatnich dwóch latach kryzysy skumulowały się w bardzo krótkim okresie. „Najpierw mieliśmy do czynienia z pandemią, bardzo głęboka recesją, szybkim odbiciem gospodarki”, które „spotkało się z problemami strony podażowej, zrywającymi się łańcuchami dostaw, co zaskutkowało inflacją. Na to nałożyła się wojna na Ukrainie, która wywołała bardzo gwałtowny wzrost cen surowców energetycznych i żywności. Weszliśmy w okres trudny dla gospodarki” – podsumował Borys. Według niego to, „co dzieje się w tej chwili w gospodarce, nie jest zjawiskiem krótkoterminowym, tylko mówimy raczej o co najmniej dekadzie poważnych turbulencji gospodarczych”. Druga teza prezesa PFR dotyczy Europy i jej strategii gospodarczej. „Jeżeli w ciągu tej dekady Europa zasadniczo nie zmieni swej strategii gospodarczej, to straci w ciągu najbliższych lat swoją pozycję w światowej gospodarce – wskazał. – Trzecia teza dotyczy Polski i naszego regionu Europy Centralnej, który w mojej ocenie ma szanse w tej dekadzie dokonać kolejny skok rozwojowy, pomimo tych wyzwań i umocnić się na mapie europejskiej gospodarki”.

Pawel Borys

Źr. fot. Twitter Europejski Kongres Finansowy

Główne obszary tematyczne tegorocznej edycji EKF obejmą m.in.: wiarygodność złotówki i stabilność systemu finansowego, wyzwania w dobie wysokiej inflacji i niepewnego wzrostu, odpowiedzialne wdrażanie ESG, cyberbezpieczeństwo i wyzwania cyfryzacji, stymulowanie wzrostu inwestycji prywatnych i atrakcyjności rynku kapitałowego oraz relacje pomiędzy instytucjami finansowymi i ich klientami.

8 czerwca, ostatniego dnia kongresu odbędą się trzy, tradycyjne już, debaty:
– okrągły stół – makroekonomiczne wyzwania i prognozy dla sektora finansowego;
– okrągły stół ryzyka bankowego;
– okrągły stół – mapa wyzwań technologicznych dla sektora finansowego, których zwieńczeniem będzie debata prezesów największych polskich banków – mapa wyzwań przed sektorem bankowym.

Jak co roku wymiernym efektem obrad EKF będą rekomendacje dotyczące stabilności finansowej i rozwoju gospodarczego Polski i UE.

Początki Europejskiego Kongresu Finansowego wiązały się z pilną potrzebą dyskusji o tym, jak wyjść z kryzysu finansowego końca pierwszej dekady XXI w. i jak zapobiegać podobnym kryzysom w przyszłości. W kolejnych latach EKF koncentrował się na debacie o innowacyjnej i bezpiecznej przyszłości sektora finansowego, zapewniającej stabilność finansowego systemu i zrównoważony rozwój gospodarki. Po dziesięciu latach pandemia COVID-19 znów wymusiła dyskusję o roli i kondycji sektora w czasach niepewności oraz o odpowiedzialnych finansach w nowej kryzysowej rzeczywistości – czytamy na stronie internetowej EKF.

Organizatorem EKF jest Centrum Myśli Strategicznych.