Rektor SGH spotkał się z europosłem Leszkiem Millerem

trzech mężczyzn stoi w gabinecie; w tle flaga Polski i SGH

Rektor SGH prof. Piotr Wachowiak spotkał się 30 września z Prezesem Rady Ministrów w latach 2001-2004, posłem na Sejm I, II, III, IV i VII kadencji, a obecnie eurodeputowanym Leszkiem Millerem. Podczas spotkania omawiano m.in. kwestię zorganizowania konferencji z okazji przypadającej w przyszłym roku dwudziestej rocznicy podpisania przez Polskę traktatu akcesyjnego do Unii Europejskiej.

„Referendum akcesyjne było jednym z najważniejszych pozytywnych wydarzeń najnowszej historii Polski. Cieszy nas wizja zorganizowania konferencji na ten temat w SGH. Konferencja da możliwość przypomnienia niewątpliwych zasług Pana Premiera Leszka Millera dla integracji Polski z Unią Europejską. Da również sposobność ukazania znacznego wkładu pracowników SGH dla dobrego przygotowania Polski do członkostwa w UE” – powiedział prof. dr hab. Artur Nowak-Far z Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH.

Konferencja, współorganizowana przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie i Parlament Europejski, planowana jest na kwiecień 2023 roku. Paneliści będą m.in. rozmawiać na temat referendum akcesyjnego.

W przypadku Polski, która kandydowała do UE w grupie 10 państw Europy Środkowo-Wschodniej i regionu śródziemnomorskiego (Czech, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowenii, Słowacji, oraz Malty i Cypru) traktat akcesyjny został wynegocjowany w Kopenhadze w grudniu 2002 roku. Kolejnym krokiem było zatwierdzenie go i przyjęcie absolutną większością głosów przez Parlament Europejski 9 kwietnia 2003 roku oraz jednomyślnie przez Radę Unii Europejskiej 14 kwietnia 2003 roku.

Uroczyste podpisanie traktatu przez głowy państw i rządów państw UE oraz krajów kandydujących nastąpiło 16 kwietnia 2003 roku w Atenach. Proces przyjmowania traktatu akcesyjnego składał się z dwóch elementów:

a)    ratyfikacji traktatu przez wszystkie kraje członkowskie zgodnie z wymogami konstytucyjnymi obowiązującymi w każdym z tych państw (poza Irlandią, gdzie ratyfikowany był po referendum ogólnopaństwowym; pozostałe państwa członkowskie przyjęły go w głosowaniach parlamentarnych).

W Polsce proces przyjęcia traktatu akcesyjnego został zapoczątkowany ogólnonarodowym referendum przeprowadzonym w dniach 7-8 czerwca 2003 r. Polacy odpowiadali na następujące pytanie: „Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?” Na tak postawione pytanie 77,45% uprawnionych do głosowania odpowiedziało pozytywnie, 22,55% - negatywnie. Według oficjalnych wyników PKW do urn poszło 58,85% uprawnionych do głosowania.

b)    ratyfikacji traktatu przez prezydenta. 23 lipca 2003 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie prezydent RP Aleksander Kwaśniewski ratyfikował traktat dotyczący przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

Na mocy traktatu akcesyjnego Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004 roku.