Projekt ref:EU

Muslim minorities and the refugee crisis in Europe.

Na przełomie sierpnia i września w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyły się tygodniowe warsztaty zorganizowane dla uczestników projektu ref:EU. Muslim minorities and the refugee crisis in Europe. Wzięło w nich udział 31 osób, a włączając najmłodszą uczestniczkę – Elizę, niespełna dwulatkę, która przyjechała z rodzicami i dzielnie brała udział w zajęciach (bez smartfonu, tabletu czy nawet grzechotek!), 32.

Grupa warsztatowa była zróżnicowana i nietypowa pod każdym względem. Uczestnicy pochodzili z 17 państw, zdecydowaną większość z nich stanowiły kobiety, a różnica między najmłodszym a najstarszym uczestnikiem (nie licząc Elizy) wynosiła ok. 40 lat. Do projektu zgłosili się praktycy pracujący z uchodźcami i migrantami, nauczyciele akademiccy zajmujący się problematyką islamu i pedagogiką, studenci (i jeden licealista) oraz dziennikarze. Z takiej mieszanki ludzkich doświadczeń mogła wyjść albo spektakularna porażka, albo sukces. Biorąc pod uwagę, że spośród kilkudziesięciu zgłoszeń wybraliśmy naprawdę ciekawe osoby, okazało się, że grupa się zintegrowała, a zróżnicowanie okazało się wartością dodaną, z której korzystali tak uczestnicy projektu, jak i prowadzący zajęcia warsztatowe.

Program warsztatów skonstruowany był w taki sposób, aby problematyka tytułowa – czyli muzułmanie i kryzys uchodźczy w Europie – była punktem wyjścia do zapoznania się ze specyfiką polską oraz wypracowania narzędzi, które można zastosować w bieżącej pracy. Na zajęcia składały się zatem cztery bloki tematyczne:

  • Kryzys uchodźczy w Europie – dr Marta Pachocka (Katedra Studiów Politycznych SGH), Dominik Wach (Centrum Badań nad Migracjami UW).
  • Muzułmanie w Polsce i na Zachodzie, islamofobia – prof. dr hab. Janusz Danecki (Katedra Arabistyki i Islamistyki UW), dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska, prof. SGH (Zakład Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej SGH), Đermana Šeta (Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE).
  • Uprzedzenia z perspektywy psychologii społecznej – dr Joanna Grzymała-Moszczyńska (Instytut Psychologii UJ).
  • Komunikowanie i retoryka – dr A. Anetta Janowska (Katedra Polityki Publicznej SGH), dr hab. Jacek Wasilewski, prof. UW (Katedra Antropologii Mediów UW).

Ponadto uczestnicy warsztatów udali się na wycieczkę do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Aby wykorzystać potencjał grupy, zdecydowaliśmy się na zorganizowanie dnia dodatkowego – NGO Roundtable, czyli spotkania z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych. Wydarzenie to współorganizowaliśmy z fundacją Ocalenie. Uczestnicy warsztatów wspólnie z członkami polskich organizacji pozarządowych pracowali przez cały dzień nad konkretnymi problemami dotyczącymi dzieci migrantów, kobiet-migrantek oraz przeciwdziałania islamofobii. Poszczególne panele tematyczne poprowadzili przedstawiciele Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek (Gdańsk), Stowarzyszenie dla Ziemi (Lublin) oraz redakcja bloga Islamista (Kraków).

Warsztaty już dobiegły końca, jednak każdy z uczestników zobowiązał się do przeprowadzenia wydarzenia nawiązującego do tematyki projektu dla swojej społeczności lokalnej. Z relacjami z tych wydarzeń będzie się można zapoznać na stronie projektu – www.refeu.eu. My zaś przygotowujemy się do kolejnego etapu projektu, czyli międzynarodowej konferencji, którą organizujemy 8–9 listopada 2018 r. również w SGH.