Studenci dla Zdrowia

na zdjęciu uczestnicy projektu FOT. ARCHIWUM AUTORA

Szerzenie świadomości o zdrowiu psychicznym i fizycznym wśród studentów

Studenci dla Zdrowia” to projekt organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. W tym semestrze po raz pierwszy był realizowany w murach naszej uczelni. Celem projektu jest szerzenie świadomości o zdrowiu psychicznym i fizycznym wśród studentów. Impulsem do jego powstania była pandemia COVID-19, kiedy NZS na szczeblu krajowym zaczął swoje działania.

W SGH zespół projektowy liczył około 10 osób, natomiast w naszych wydarzeniach brało udział wielu studentów, zwłaszcza podczas finału, który odbył się 20 maja w Auli Spadochronowej. Projekt obejmował również inne wydarzenia. Były to: dwa webinaria („Zdrowe plecy – zachowaj kręgosłup bez bólu” oraz „Jak radzić sobie w kryzysie psychicznym”), dwa wyjścia sportowe (spacer na początku marca oraz park trampolin „Stacja Grawitacja” pod koniec kwietnia) oraz jedna stacjonarna prelekcja („Zdrowie psychiczne – instrukcja obsługi”). Park trampolin „Stacja Grawitacja” znajduje się przy alei Bohaterów Września 12 w Warszawie. Jest ona czynna codziennie. Poza trampolinami znajdują się tam m.in. ścianka wspinaczkowa i park linowy.

Największym zainteresowaniem cieszyło się „Zdrowe Miasteczko”, czyli zbiór atrakcji przygotowanych dla studentów. Na stanowiskach w SGH były oferowane produkty naszych trzech partnerów. Pierwszym z nich była firma PopCrop, która wsparła działania projektu aż 150 opakowaniami piramidek proteinowych i popcornu. Jej produkty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród studentów. Drugą firmą była Rodzinna Wytwórnia Makaronów – Fabijańscy, która przysłała 30 opakowań makaronów. Nie były to standardowe makarony, ponieważ były zrobione np. z soczewicy czy groszku lub miały nietypowy kształt (makaron Fiori Bio). Trzecim partnerem był Tylos, który dostarczył 10 czapek ze swoim logo. Tylos jest brytyjską firmą produkującą herbatę, a w Polsce posiada swoje przedstawicielstwo z siedzibą w Warszawie.

Przeważnie nic na świecie nie jest za darmo, zatem otrzymanie poszczególnych produktów wymagało pewnych starań studentów. Produkty firmy PopCrop można było dostać w zamian za polubienie stron partnerów i fanpage’a projektu „Studenci dla Zdrowia”. Była to forma promocji firm. Za wygranie Kahoota o tematyce zdrowia (quizu online, przygotowanego przez organizatorów finału) można było osobiście wybrać paczkę makaronu lub czapkę. Studenci mogli również zagrać w Twistera czy Just Dance i przy okazji rozruszać się w przerwie od zajęć. Twister to popularna gra zręcznościowa, w której wygrywa ten, kto najdłużej utrzyma się na macie. Trudnością jest położenie odpowiedniej kończyny na odpowiednim polu, co – zazwyczaj – powoduje problem z zachowaniem równowagi. Just Dance to propozycja dla tych, którzy kochają tańczyć, bowiem jej celem jest jak najdokładniejsze odwzorowanie choreografii wyświetlanej na ekranie.

Koordynatorką tegorocznej edycji byłam ja – Marta Chmielewska, studentka I roku stacjonarnych studiów licencjackich. Było mi niezmiernie miło móc koordynować projekt, który zakłada osiągnięcie wyższego celu. Zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne – jest bardzo ważne w życiu każdego z nas, dlatego uważam, że projekty o takiej tematyce coraz częściej powinny się pojawiać w murach naszej uczelni i nie tylko. Chciałabym, żeby jak najwięcej osób było świadomych stanu swojego zdrowia psychicznego, wiedziało, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach lub gdzie ewentualnie szukać pomocy. Ważne jest zatem, aby coraz więcej ludzi dbało o swoje żywienie i aktywność fizyczną. Te cele miałam na uwadze, kiedy zgłosiłam się do prowadzenia tego projektu. Jestem bardzo zadowolona z przebiegu naszej inicjatywy, tym bardziej że po raz pierwszy program „Studenci dla Zdrowia” był realizowany w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Mam nadzieję, że pomogliśmy niejednej osobie, która brała udział w naszych wydarzeniach.


MARTA CHMIELEWSKA, Niezależne Zrzeszenie Studentów SGH