„Światło Wolności” ku pamięci ofiar stanu wojennego

świeczka w oknie

13 grudnia 2022, w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie zapłonęło „Światło Wolności” dla uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego. Rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, zapalił symboliczną świeczkę w oknie Rektoratu, dołączając do kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, zainicjowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Propagowana od wielu lat kampania IPN nawiązuje do gestu solidarności wyrażonego wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r., przez rzesze mieszkańców wolnego świata.

„Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy – prezydent USA oraz papież Jan Paweł II. W bożonarodzeniowym orędziu Ronald Reagan wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego i zwrócił się do Amerykanów, mówiąc: +Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić+. Tamtej zimy, świece zapłonęły w oknie Białego Domu, a także w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Polacy w kraju w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec polityki komunistycznych władz” – napisał w liście do rektora SGH prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Finał tegorocznej kampanii „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” miał miejsce 13 grudnia o godzinie 19.30 przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Dr hab. Andrzej Zawistowski, prof. SGH, pisał w Gazecie SGH:

Stan wojenny od strony gospodarczej okazał się klęską

Stracona dekada