SGH na trzecim miejscu w TOP MARKA 2021 w rankingu branżowym Uczelnie

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie znalazła się na trzecim miejscu w badaniu TOP MARKA 2021 w rankingu branżowym Uczelnie. 14. edycja TOP MARKI to wspólny projekt magazynu Press i Press-Service Monitoring Mediów.

SGH wyprzedziły w tym rankingu Uniwersytet Warszawski (1. miejsce) i Uniwersytet Jagielloński (2. miejsce), na czwartej i piątej pozycji uplasowały się zaś kolejno Politechnika Warszawska i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kluczowym wskaźnikiem, według którego powstają liczący 500 pozycji ranking całościowy oraz rankingi branżowe, jest siła marki. Na ten wielowymiarowy indeks składają się wartości pozwalające najpełniej ocenić obecność brandów w mediach. Najważniejszą jest impact, czyli szacowane dotarcie informacji o marce. Druga składowa siły marki to indeks sentymentu, który otrzymuje się na podstawie oceny publikowanych treści pod kątem ich wydźwięku. Trzecia składowa to liczba publikacji.

"ranking branżowy Uczelnie"

„O Szkole Głównej Handlowej wzmiankowano m.in. w związku z zawarciem w maju br. porozumienia z Kulczyk Investments na organizację pierwszych w Polsce studiów online MBA dla startupów i młodych przedsiębiorców, nawiązaniu współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz (marzec) i Grupą Lux Med. (październik ub.r.)” – czytamy w badaniu TOP MARKA 2021.

Zwrócono w nim również uwagę, że XXX Forum Ekonomiczne w Karpaczu zainaugurowała prezentacja raportu SGH i FE na temat sytuacji gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. „Rok wcześniej raport zyskał rozgłos m.in. za sprawą wyliczeń, że Polska w ciągu niespełna 15 lat mogłaby osiągnąć średni poziom zamożności krajów +starej+ UE. W br. wskazano, że pandemia wydłużyła ten okres” – zauważono.

Ponadto w badaniu zwrócono uwagę na udział procentowy publikacji w prasie, w internecie i w social mediach. Warto zauważyć, że największy udział w mediach społecznościowych mają kolejno: UAM (72,2%), SGH (68,2%), PW (61,1%), UW (53%) i UJ (44%). Natomiast w internecie: UJ (53%), UW (44,1%), PW (35,6%), SGH (30%) i UAM (26%). Udział w prasie jest znikomy: PW (3,3%), UJ (3%), UW (2,9%) oraz ex aequo SGH i UAM (1,8%).

SGH znalazła się na 118. pozycji na 500 brandów uszeregowanych według siły marki, za UW (51.) i UJ (90.), a przed (PW (121.) i UAM (126.).

Badanie niezmiennie pozostaje unikatowym na polskim rynku projektem, obejmującym najszersze spektrum działań komunikacyjnych i promocji brandów. Zaawansowana metodologia pozwala porównać wyniki podmiotów nie tylko w branży, lecz również między sektorami. Cieszy, że Top Marka stała się kanonem badań medialności marek i stanowi dla firm źródło wiedzy oraz inspiracji - pisze na łamach magazynu Press, we wstępie do badania TOP MARKA 2021 prezes Zarządu Press-Service Monitoring Mediów Sebastian Bykowski.