Ambasador firmy na uczelni

Ambasador firmy na uczelni

Nauczanie zdalne nie zaszkodziło programom partnerskim. Przeciwnie – pozwoliło studentom wypłynąć na nowe wody

Programy ambasadorskie dla studentów, choć mogą przyjmować wiele różnych nazw, pozostają jednak znanym i powszechnie wykorzystywanym narzędziem, pozwalającym na budowanie marki pracodawcy już od pierwszych lat studiów. Myślenie o ambasadorze jako o kimś, kto powiesi plakat czy rozda ulotki, to dziś relikt przeszłości.

Ambasador to nie tylko oczy i uszy firmy na uczelni J. Obecne programy ambasadorskie to kompleksowe projekty, które otwierają przed studentami wiele inspirujących możliwości. Przecież droga do kariery składa się z wielu małych kroczków i różnych okazji, dlaczego więc nie zacząć jej już podczas studiów, biorąc udział w programie ambasadorskim? Członkowie Klubu Partnerów SGH dają studentom takie możliwości, warto zatem poznać wszystkie dostępne programy i rozpocząć własną przygodę z karierą. Firmy, które regularnie realizują programy ambasadorskie w SGH to m.in.: Deloitte, EY, KPMG, ING, P&G, PwC i PZU.

Samorząd Studentów SGH aktywnie wspiera studentów, promując wśród nich ideę bycia ambasadorem. Naszym celem jest popularyzowanie wśród studiujących wiedzy o możliwości stania się przedstawicielem firmy w kręgach uczelni, a także ułatwienie osobom zainteresowanym objęciem tej funkcji bezpośredniego kontaktu z obecnymi ambasadorami.
Świat należy do odważnych, więc zachęcamy, aby odkrywać jego możliwości. A jeśli macie jakieś pytania, pamiętajcie, że Samorząd Studentów SGH to najlepszy z możliwych adresów – staramy się umożliwiać Wam wymianę doświadczeń i pomysłów oraz udział w wielu inicjatywach – Agnieszka Wrona, koordynatorka projektu, Samorząd Studentów SGH

Czy model nauczania zdalnego zmienił coś w programach ambasadorskich? Tak! Otworzył przed studentami jeszcze większe możliwości, a tym samym pozwolił im „wypłynąć na nowe wody”. Firmy wspierają swoich ambasadorów w budowaniu wizerunku w mediach społecznościowych, podnoszeniu umiejętności prowadzenia spotkań on-line, organizowaniu wydarzeń zdalnych.

Poznać firmę i jej wartości

Programy ambasadorskie, jak mówią sami studenci, to przede wszystkim jedyna w swoim rodzaju szansa, aby poznać od wewnątrz firmę, jej kulturę organizacyjną oraz wartości. To okazja, z której trudno nie skorzystać, bo przecież nie każdy ma taką możliwość. Poznanie realiów pracy na wielu stanowiskach w firmie i sieć kontaktów budowana już na starcie kariery to wartości dodane, których nie da się wycenić. Spotkanie i rozmowa z osobami pracującymi na wysokich stanowiskach kierowniczych już teraz są możliwe!

Inicjatywa uruchomienia programów ambasadorskich jest bardzo cenna. Dzięki ambasadorom studenci będą mieli łatwiejszy dostęp do przedsiębiorstw i będą mogli lepiej je poznać – ich specyfikę, kulturę organizacyjną. Przedsiębiorstwa będą mogły w łatwiejszy sposób pozyskać studentów na staże, a w dalszej perspektywie – jako pracowników. Bardzo zachęcam do udziału w programach ambasadorskich. – dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Realny wpływ na rozwój

Bycie ambasadorem to nie tylko ciekawa przygoda, ale również ważna lekcja i solidna praca domowa. Przygotowane przez firmy programy umożliwiają nabycie nowych kompetencji i, co ważne, wykorzystywanie ich w praktyce. Warsztaty, szkolenia, webinaria czy narzędzia dostępne na wyciągnięcie ręki to tylko kawałek „tortu”, którym jesteśmy częstowani. Odgrywanie roli ambasadora pozwala zdobyć i rozwinąć wiele umiejętności, takich jak komunikatywność i zarządzanie projektami. Daje ono możliwość budowania własnej marki oraz zapewnia wsparcie zespołów HR w prowadzeniu projektów. Studenci, oprócz szansy rozwoju własnych umiejętności, są angażowani w przygotowywanie kampanii marketingowych i projektowanie nowych inicjatyw, mają też możliwość wymiany doświadczeń z osobami z innych uczelni w całym kraju. Bycie ambasadorem daje realny wpływ na działania firmy w środowisku studenckim.

Długotrwałe relacje

Programy ambasadorskie zwykle trwają rok. Czy to znaczy, że po tym czasie przygoda życia się kończy? Nic podobnego! Relacje, które były starannie budowane przez ten czas, networking, wspólne wydarzenia i spotkania integracyjne powodują, że więź między studiującym a firmą utrzymuje się znacznie dłużej. Niejednokrotnie było i tak, że student z ambasadora zmieniał się w praktykanta czy pracownika, a znajomość firmy oraz nabyte już umiejętności pozwalały mu wejść w nową rolę z najlepszym welcome pack.